Trwa ostateczne odliczanie do kolejnej edycji Pyrkonu.
Każdy dzień przybliża nas do wiosny – słońce świeci coraz dłużej, do życia budzi się przyroda. Przez zimę nie spali jednak organizatorzy Pyrkonu, którzy w pocie czoła pracowali nad największym festiwalem fantastyki w Polsce. Już w ostatni weekend kwietnia Międzynarodowe Targi Poznańskie zamienią się w Fantastyczne Miejsce Spotkań, pełne miłośników różnych odmian fantastyki.
Nadchodząca edycja Pyrkonu będzie już dziewiętnastą – od tego czasu festiwal rozrósł się do niemal niebotycznych rozmiarów. Dość powiedzieć, że w pierwszej edycji udział wzięło około 600 osób, a od kilku lat frekwencja zdecydowanie przekracza 40 000. W tym czasie Pyrkon, organizowany przez Klub Fantastyki „Druga Era”, przeniósł się ze Szkoły Podstawowej nr 21 na Międzynarodowe Targi Poznańskie. Wśród uczestników znajdują się fani książek, filmów, seriali, gier oraz cosplayerzy, czyli osoby przebierające się za swoje ulubione postaci ze świata fantastyki.
Ponieważ w Pyrkonie udział bierze tylu różnych uczestników, propozycja programu również musi być zróżnicowana. W programie znajduje się więc aż 15 bloków, w tym między innymi Blok Gier bez Prądu, Blok Gier Elektronicznych, Blok Literacki, Blok Filmowo-Serialowy, Blok Fantastyki Dalekowschodniej. Blok Komiksowy, Blok Naukowy, a nawet Blok Dziecięcy. Nie oznacza to jednak, że trzeba być ekspertem w kwestii fantastyki – jeżeli ktoś chce dopiero zacząć swoją przygodę z tą gałęzią kultury, może odwiedzić Blok dla Początkujących, gdzie zostaną mu pokazane podstawy oraz różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami fantastyki. Oprócz tego, Pyrkon to także miejsce spotkań ze sztuką, w którym można zapoznać się z wystawami obrazów czy makiet, a także zostać jednym z widzów Maskarady. Jest to konkurs cosplayowy, w ramach którego uczestnicy prezentują przed widownią i jurorami swoje stroje. Odbywa się w Sali Ziemi – największej sali znajdującej się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Pyrkon daje również możliwość spotkania się ze swoimi idolami podczas prelekcji i spotkań. W ostatnich latach do Poznania przyjeżdżały takie gwiazdy jak między innymi Orson Scott Card, autor bestsellerowej „Gry Endera”, Patricia Briggs, znany z „Pamiętników wampirów” aktor Nathaniel Buzzolic, aktorka i youtuberka Felicia Day i inne zagraniczne gwiazdy Youtube’a, jak na przykład Epic Voice Guy (Jon Bailey) i Jesse Cox. W tym roku na Pyrkonie pojawi się między innymi Christopher Judge, aktor znany z serialu „Gwiezdne Wrota” oraz gry „God of War”. Festiwal odwiedzą również czołowi pisarze z Polski i uznani autorzy z zagranicy, polscy aktorzy dubbingowi, naukowcy, a przede wszystkim miłośnicy fantastyki. Warto podkreślić, że wszystkie spotkania i prelekcje odbywające się podczas Pyrkonu wliczone są w cenę biletu, nie trzeba więc dodatkowo płacić za autograf czy wspólne zdjęcie.
Zaoszczędzone pieniądze można wydać w Krainie Wystawców, znajdującej się w Pawilonie 5. Jest to miejsce, w którym znajdują się dziesiątki różnych punktów sprzedaży. Swoje stoiska ma tam niemal każdy – od dużych wydawnictw literackich i producentów gier planszowych, przez sklepy z gadżetami i ubraniami dla fanów fantastyki, aż po małych przedsiębiorców parających się rękodziełem. Wielu uczestników zatapia się pomiędzy produktami i wychodzi z pawilonu dopiero po zakończeniu Pyrkonu.
Dlaczego warto odwiedzić Pyrkon?
Festiwal Fantastyki Pyrkon cieszy się wieloletnią tradycją, dzięki czemu atmosfera mu towarzysząca jest niespotykana w innych miejscach. Imprezę przygotowują w dużej mierze wolontariusze, a sam festiwal nie jest imprezą komercyjną. To, w połączeniu z pokaźną frekwencją, czyni Pyrkon wydarzeniem wyjątkowym nie tylko w skali Polski, ale też Europy. Wszyscy uczestnicy zwracają się do siebie na „Ty”, bez względu na wiek czy płeć. Dzięki temu przez 3 dni trwania Pyrkonu każdy może stać się mieszkańcem fantastycznej krainy i przedłużyć swoją majówkę – impreza odbywa się w dniach 26-28 kwietnia.