Powerbank jest urządzeniem, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie życia. Wiele urządzeń wymaga coraz więcej energii, co wymaga dłuższego ładowania. Przy dłuższych wędrówkach problem ten rozwiązuje powerbank. Proste urządzenie, które pozwala na podładowanie smartfonów, zegarków i wielu innych urządzeń. W tej recenzji przyjrzymy się urządzeniu Navitel PWR 20 AL 20 000 mAh – ocenimy jego wydajność i użyteczność w codziennym użytkowaniu.
Pierwsze wrażenie
W zestawie znajdziemy wszystko, co niezbędne do użytkowania i utrzymania powerbanka w dobrej kondycji: szybko ładujący kabel USB, instrukcję obsługi, etui ochronne oraz sam powerbank. Taka kompletność wyposażenia jest zdecydowanie na plus. Urządzenie jest wykonane z aluminium, co nie tylko nadaje mu elegancki wygląd, ale również pomaga w efektywnym odprowadzaniu ciepła. Zdecydowanie po jego odpakowaniu i wyciągnięciu z pudełka da się odczuć wagę – wynosi ona około 450g co jest związane z jego sporą pojemnością.
Powerbank przede wszystkim posiada pojemność 20 000 mAh. Pozwala ona na wielokrotnie podładowanie telefonu i wielu innych urządzeń. Urządzenie zostało wyposażone w dwa porty USB-A oraz dwukierunkowy port USB-C, który umożliwia zarówno ładowanie powerbanka jak i korzystanie z niego. Porty USB-A pozwalają na ładowanie z mocą maksymalną 18W, a USB-C do 22.5W. Powerbank umożliwia jednoczesne ładowanie kilku urządzeń na raz korzystając z różnych portów ładowania. W jednym momencie można podłączyć telefon i na przykład zegarek.
Navitel PWR20 AL 20000 mAh Opinie
Zdecydowanym atutem urządzenia jest cyfrowy wyświetlacz, który pokazuje aktualny procentowy stan baterii, wyświetla on się po kliknięciu przycisku „CHECK”. Uważam, że jest to rozwiązanie dużo wygodniejsze niż popularne zastosowanie pięciu kropek, które pokazują stan baterii co 20%. Ta z pozoru nieistotna funkcjonalność bardzo ułatwia korzystanie z urządzenia w codziennym życiu. Przykładowo po jednokrotnym naładowaniu telefonu bez problemu możemy obliczyć na ile uzupełnień baterii wystarczy powerbank.
Sam powerbank w dotyku jest dosyć zimny – korpus został wykonany z aluminium, które dobrze odprowadza ciepło i chroni urządzenie, przed przegrzaniem. W zestawie jest również silikonowe etui w kolorze białym, które sprawia, że powerbank jest trochę milszy w dotyku i przede wszystkim chroni go przed uszkodzeniami i zarysowaniami.
Dane techniczne
Pojemność i Typ Baterii
- Pojemność baterii: 20000 mAh
- Typ baterii: Litowo-jonowa
- Maksymalna moc wyjściowa: 22.5 W
Porty i Protokoły Ładowania
- Porty wyjściowe USB-A: 3 konfiguracje napięcia i prądu (5V/3A, 9V/2A, 12V/1.5A)
- Port wejściowy i wyjściowy USB-C: obsługuje napięcia 5V/2.6A, 9V/2A, 12V/1.5A (wejście) oraz 5V/3A, 9V/2.22A, 12V/1.67A (wyjście)
- Port Micro-USB: 5V/2A, 9V/2A, 12V/1.5A
- Obsługiwane protokoły ładowania: PD2.0, PD3.0, PPS, QC 2.0, QC3.0, AFC, FCP, SFCP, SCP, MTK PE1.0, MTK PE2.0 dla zarówno portów USB-A jak i USB-C
Wykonanie i Dodatki
- Materiał: Obudowa z aluminium, co sprzyja lepszemu rozpraszaniu ciepła
- Kolor: Dostępny w kolorach czarnym i srebrnym
- Waga: 450 g
- Wymiary: 142 x 66.5 x 27.5 mm
- Wyświetlacz: Cyfrowy, informujący o pozostałej pojemności baterii
Zabezpieczenia i Cechy Dodatkowe
- Zabezpieczenia: Ochrona przed przegrzaniem oraz nadmiernym ładowaniem i rozładowaniem
- Akcesoria w zestawie: Kabel USB-C, silikonowe etui ochronne, instrukcja obsługi, karta gwarancyjna (gwarancja 24 miesiące)
Dokładne parametry techniczne dostępne są na stronie producenta.
Jak sprawuje się powerbank w codziennym użytkowaniu?
Przed nami najważniejsze pytanie – jak powerbank radzi sobie w ładowaniem urządzeń? Miałem przyjemność przetestowania urządzenia w prawdziwych warunkach. Wybrałem się na dłuższe przejazdy rowerowe po mieście, które wymagały ode mnie używania telefonu jako nawigacji. Jak wiadomo baterie w kilkuletnich Iphonach nie są najlepsze i po dłuższym czasie intensywnego użytkowania wymagają ładowania. Guzik „CHECK” na powerbanku pozwala mi się upewnić, że jest on w pełni naładowany i gotowy na zasilania innych urządzeń. Zazwyczaj korzystałem z kabla USB-C -> lightning co pozwala na szybsze ładowanie.
Powerbank przede wszystkim działa stabilnie i nie przerywa procesu doładowywania baterii. Niestety da się odczuć jego wagę, bo waży prawie pół kilo (około 450g). Jest zdecydowanie odczuwalny w kieszeni spodni, ale rekompensuje to jego spora pojemność. Nie miałem problemów z jednoczesną jazdą rowerem i ładowaniem telefonu, który był na specjalnym uchwycie rowerowym. Gdybym używał słuchawek, to mógłbym je ładować równocześnie z telefonem. Zdecydowanie jestem zadowolony z powerbanka Navitel. Niejednokrotnie pomógł mi i będzie nadal pomagał podładowywać telefon w kryzysowych sytuacjach. Jest idealny na dłuższe wypady, gdzie nie będziemy mieli dostępu do standardowej ładowarki.
Ładowanie powerbanka odbywa się za pomocą portu USB-C lub Micro-USB. Do zestawu dołączony jest kabel do ładowania (typu C). Oczywiście z racji dużej pojemności, ładowanie baterii w powerbanku wymaga kilku solidnych godzin. Całość od zera powinna naładować się w 8 godzin przy użyciu dobrej ładowarki. Najlepiej podpiąć go do ładowania wieczorem i rano znów będziemy mogli cieszyć się pełną pojemnością.
Podsumowanie
Navitel PWR20 AL to doskonały wybór dla osób potrzebujących niezawodnego źródła energii w podróży. Jego wysoka pojemność, szybkie ładowanie i solidne wykonanie sprawiają, że jest to urządzenie dla każdego, kto ceni sobie wysoką wydajność. Jego cena aktualnie wynosi 129,99zł i jest on dostępny w sklepie Media Expert.
Model testowany w tym artykule został dostarczony przez firmę Navitel, nie wpływa to jednak na obiektywną ocenę produktu.