Chociaż nie każdy użytkownik komputerów i laptopów miał okazję sam wykonywać tak zwanego formata (wiele zależy tutaj zapewne od wieku), większość zapewne coś o tym procesie słyszała. Nie jest on już co prawda tak popularny jak kiedyś, ale formatowanie dysku wciąż niejednokrotnie się przyda. Choćby w sytuacji, gdy chcemy przygotować nowy dysk do pracy. Jest jednak kilka rzeczy, które warto wcześniej wziąć pod uwagę.
Sprawdź, czy nie pomogą Ci inne rozwiązania
Formatowanie dysku, o czym można przeczytać chociażby tutaj: http://techpolska.pl/najlepszy-program-do-formatowania-dysku-ranking/, nie jest może szczególnie skomplikowaną i groźną operacją, ale ma dość poważne konsekwencje, więc warto je dobrze rozważyć. Szczególnie biorąc pod uwagę, że niekiedy okazuje się, że istnieje inne, znacznie prostsze rozwiązanie problemu.
Najlepiej więc wpisać problem, który się ma w Google (np. błąd X, blue screen o kodzie Y) i sprawdzić, jak poradzili sobie z nim inni użytkownicy. Jeśli chodzi o zacinanie się bądź spowolnienie sprzętu, dobrą opcją będzie przeskanowanie urządzenia renomowanym oprogramowaniem antywirusowym, wypróbowanie programu do optymalizacji sprzętu lub upgrade hardware’u (np. dołożenie kolejnej kości RAM).
Wykonaj kopię zapasową ważnych danych
Formatowanie dysku (czy ogółem pamięci – sformatować można także np. pendrive’a czy kartę SD) wiąże się zwykle z usunięciem z niego danych, chociaż od wybranego typu formatowania zależy, czy na stałe, czy z możliwością ewentualnego ich odzyskania. Do większości zastosowań zalecane będzie formatowanie pełne, które kasuje dane bezpowrotnie, więc kluczowym aspektem jest zrobienie tzw. backupu, czyli kopii zapasowej plików.
Można tego dokonać na różne sposoby, czy to przy pomocy specjalnych programów, czy ręcznie, np. podłączając do komputera dysk zewnętrzny i kopiując na niego pliki, których nie chcemy stracić. Jako ciekawostkę można dodać, że serwisy często jako pierwszy krok po przyjęciu urządzenia do naprawy wykonują na nim formatowanie, dlatego właśnie zaleca się wykonanie kopii zapasowej przed oddaniem sprzętu specjalistom.
Wybierz odpowiedni program do formatowania
W teorii formatowanie można przeprowadzić przy użyciu narzędzi wbudowanych w system – np. w przypadku Windowsa wystarczy wejść w sekcję Ten komputer, nacisnąć prawym przyciskiem myszy na dysk i wybrać opcję “Formatuj”, a następnie dopasować parametry formatowania i je uruchomić. Są to jednak narzędzia bardzo proste, nie dające dużych możliwości, m.in. w zakresie klonowania dysku czy dodawania i usuwania partycji.
W praktyce więc często pojawia się chęć skorzystania z bardziej rozbudowanych rozwiązań. Zwykle profesjonalne oprogramowanie do formatowania dysku jest jednak płatne, chociaż zdarzają się wyjątki od tej reguły. Dobierając odpowiedni program dla siebie, warto zwrócić więc uwagę na takie kwestie, jak cena, dostępne funkcje i renoma danego oprogramowania (lepiej nie wykorzystywać do tak istotnej operacji niesprawdzonego programu, aby nie zepsuć sobie dysku). Dla niektórych może być także istotne, czy program oferuje polską wersję językową.