Inne

Kamera samochodowa – jak wybrać odpowiednią?

 

Szukasz dodatkowego zabezpieczenia w razie wypadku? A może chcesz nagrywać swoje podróże, aby potem pokazywać je znajomym? W takim razie kamera samochodowa, która czujnym okiem będzie rejestrować wszystko, co dzieje się przed Twoim pojazdem, jest właśnie dla Ciebie. Wybór kamery nie musi być trudny, ale warto wiedzieć więcej przed jej zakupem.

Kamerki samochodowe a rozdzielczość

Tak jak w przypadku typowych aparatów cyfrowych ważną kwestią jest rozdzielczość filmu, w której nagrywa kamera samochodowa. Wielu producentów oferuje kamerki nagrywające w jakości co najmniej HD (1280 x 720 pikseli). Najpopularniejsza jest rozdzielczość Full HD (1920 x 1080 px, obecny standard wyświetlaczy np. laptopów), choć bardziej wymagający konsumenci mogą liczyć na QHD (2560 x 1440 px).

Ciekawostką jest rozdzielczość Super HD. Teoretycznie osiąga ona tę samą liczbę pikseli wyświetlanego filmu, co Full HD, jednak w przypadku tego formatu zwiększona jest przepływność bitowa obrazu. Tzw. bitrate wpływa na jakość obrazu poprzez szybszą transmisję pikseli na ekranie, co jest szczególnie przydatne przy wyświetlaniu dynamicznych nagrań. Wideorejestratory samochodowe o różnych możliwościach technicznych znajdziesz na: https://www.neonet.pl/car-audio-video/kamery-samochodowe.html – kliknij i sprawdź model idealny dla siebie.

Nośniki pamięci dedykowane kamerom samochodowym

Standardowa kamerka samochodowa posiada zwykle czytnik kart pamięci przyjmujący micro SD lub Micro SDHC, czasem również większą wersję SD. Karty pamięci Secure Digital w standardowej pojemności mogą naraz zapisać do 2 gigabajtów danych. W przypadku formatu SDHC (SD High Capacity) ta wartość szybuje do nawet 32 GB, czyli 16 razy tyle, ile mogą osiągać karty SD. Istnieje również standard eXtended Capacity (SDXC), który mieści do 2 terabajtów danych – 1024 razy więcej niż SD.

Przy wybieraniu ilości pamięci i rozdzielczości, w jakiej Twoja kamerka do samochodu będzie robiła zdjęcia, zwróć uwagę na to, że im wyższa jakość nagrywanego filmu, tym więcej pamięci wymagają zapisane dane. Jeśli wybierzesz więc kamerę umożliwiającą przechwytywanie obrazu w Full HD, to karta SDHC pozwoli na znacznie więcej niż zwykły model SD.

Kamera do samochodu – dodatkowe możliwości

Oprócz nagrywania obrazu kamery sportowe wyposażone są w dodatkowe funkcje. Są to m.in.: odbiornik GPS, Wi-Fi, nagrywanie dźwięku czy nagrywanie w nocy (choć te dwie ostatnie niekoniecznie są standardem). Gdy w grę wchodzi kamera do samochodu z wyższej półki, możesz oczekiwać takich rozwiązań, jak detekcja ruchu, tryb parkingowy, informacja o fotoradarach na trasie czy nawet alert zmęczenia. Wspomniane funkcje posiadają m.in. kamery samochodowe Mio, takie jak model MiVue 752 Wi-Fi Dual.

Przemierzasz swoim samochodem długie dystanse? Ucieszy Cię zatem obecność dodatków w postaci alertu kolizyjnego, ostrzeżenia o opuszczeniu pasa ruchu lub przypomnienia uruchamiającego się, gdy zapomnisz włączyć światła. Są to ułatwienia dla każdego kierowcy, które mogą się okazać kluczowe w wyjątkowych sytuacjach.

Kamera do auta dla każdego kierowcy

Bez względu na to, czy kamera do auta ma Ci służyć w celu nagrywania dynamicznych filmów, czy kierujesz się względami bezpieczeństwa, przy zakupie zawsze sugeruj się wspomnianymi parametrami. Cena widniejąca na nowym urządzeniu to nie wszystko, co odróżnia z pozoru podobne do siebie kamery samochodowe; opinie internautów również mogą okazać się bardzo przydatne. Urządzenia takich firm, jak Mio, Navitel, Garmin, Garrett, SmartGPS czy polskiego Xblitza znajdziesz na stronie Neonet.pl – popularnego sklepu ze sprzętami RTV, AGD i IT.

Komentarze

Scroll to top