Recenzje Sprzęt

Jaka podstawka chłodząca z RGB? Sprawdź Genesis Oxid 850

 

Mamy lato, a jak dobrze wiemy wiąże się to z przyjściem fali upałów, która znacząco utrudniaja codzienne funkcjonowanie. Jednak nie tylko nam dają się one we znaki. Cierpi na tym również sprzęt komputerowy, którego ryzyko nadmiernego przegrzewania się jest znacząco podwyższone o tej porze roku. Kolejną cegiełkę dokłada nadmierne obciążenie sprzętu podczas grania lub pracy. Najbardziej narażone są urządzenia mobilne, takie jak laptopy, które często nie mają dobrych systemów chłodzących. Aby o nie zadbać trzeba im trochę pomóc. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są podstawki chłodzące, które nie tylko schładzają laptopa, ale również mają wiele innych ciekawych udogodnień. Jednym z takich produktów jest Genesis Oxid 850, dobrze znanej Wam firmy. Sprawdźmy, jak podstawka radzi sobie w te gorące dni.

Pierwsze wrażenia i specyfikacja

Produkt trafia do nas w kartonowym opakowaniu, na którym znajduje się bardzo wiele informacji o nim. W środku mamy samą podstawkę zabezpieczoną gąbkami, a także kabel USB i instrukcję obsługi. Oxid 850 w bardzo dużej części jest wykonany z plastiku ABS, więc o jakość wykonania nie trzeba się martwić. Elementy przy jakimkolwiek ruchu nie trzeszczą i są dobrze spasowane. Natomiast podstawa chłodząca jest wykonana z metalu, a na jej środku jest duży otwór pod którym mamy 140 mm wentylator z diodami RGB, pracujący z prędkością 2500 RPM. Dodatkowo na bokach znajdują się 4 małe wentylatorki o przekątnej 60 mm, które rozkręcają się do 1100 RPM. Te mniejsze odprowadzają ciepło z urządzenia, a ten duży zajmuje się jego schładzaniem. Genesis Oxid 850 ma wymiary 400 x 270 x 35 mm.

Pod spodem mamy metalową podpórkę, dzięki której możemy ustawić podstawkę w siedmiu różnych pozycjach. Ale nie ma co się bać, że laptop się zsunie, bo zabezpieczają go dwa małe stopery. Są one pokryte małą warstwą gumy, więc nie ma opcji, że porysują nam obudowę urządzenia. Pomiędzy nimi mamy przycisk, którym ustawia się prędkość wentylatorów. Na prawym boku jest miejsce dla dwóch gniazd USB 2.0, jedno na zasilanie, a drugie na podpięcie innego urządzenia.

Oxid 850 trzyma się na dwóch plastikowych nóżkach. Podczas przesuwania na boku lekko się kołyszą, ale nie powinno to przeszkadzać podczas normalnego korzystania. Pod nimi mamy cztery podkładki antypoślizgowe, które mnie lekko zaskoczyły. Nie są one wielkie, a naprawdę robią dobrą robotę. Potrzeba dużo siły, żeby przesunąć całą podstawkę.

Jak skorzystać z podstawki?

Instalacja jest bardzo prosta. Jedyne co należy zrobić to wpiąć ją do laptopa i kliknąć przycisk, aby ją włączyć oraz ustawić odpowiadającą nam prędkość wentylatorów.

Jak to wygląda w praktyce?

Do testów użyłem laptopa Lenovo L340-15IRH, który ma na pokładzie GTX 1650 oraz Intel Core i5-9300H. Jest to dość wydajny sprzęt, jednak jego chłodzenie pozostawia wiele do życzenia. Przy obciążeniu potrafi bardzo głośno pracować oraz się przegrzewać, dlatego też będzie on świetnym obiektem do testów.  Dodatkowo skorzystam z programu FurMark, który konkretnie potrafi obciążyć kartę graficzną. Oprogramowanie zostanie uruchomione w dwóch warunkach – z podstawką oraz bez.

Bez podstawki

Po uruchomieniu testu bez podstawki laptop w jednym momencie osiągnął wysoką temperaturę i zaczął bardzo głośno pracować. Jednak po 5 minutach temperatura karty graficznej się ustabilizowała i krążyła wokół 74 °C.

Z podstawką

Po schłodzeniu laptopa znów wykonałem test, ale tym razem z dodatkową pomocą. I muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczony. Temperatura nie urosła tak gwałtowanie jak bez podkładki. Przez długi czas wynik utrzymywał się w okolicach 64 °C. Ostatecznie karta graficzna ustabilizowała się przy 67 °C. Mimo wentylatorów ustawionych na najwyższy tryb laptop działał o wiele ciszej niż w pierwszym teście. Mogę więc śmiało stwierdzić, że podkładka przeszła ten test pomyślnie.

Podsumowanie

Genesis Oxid 850 jest to bardzo dobry wybór na podstawkę chłodzącą, ponieważ spełnia swoją najważniejszą funkcję – potrafi schłodzić laptopa. Ponadto jest ona również bardzo stabilna, więc nie musicie się obawiać o swój sprzęt. Dzięki kilku trybom pracy wentylatorów można skonfigurować ich działanie zgodnie ze swoimi potrzebami. Jeśli chodzi o kulturę pracy to można stwierdzić, że jest ona w porządku. Na najwyższym trybie dźwięk chłodzenia nie jest irytujący. Szkoda jedynie, że nie można skonfigurować podświetlenia RGB. Mały minus należy się też za nóżki, które lubią się zaciąć i ciężko jest je rozłożyć. Cena Genesis Oxid 850 wynosi aktualnie 190 zł. Czy jest to dobry wybór? Myślę, że tak ponieważ niewiele podstawek chłodzących ma tyle opcji konfiguracji co właśnie testowana. Jeśli szukasz dobrej podstawki, która spełnia swoje zadanie, a przy tym jest dobrze wykonana to Oxid 850 jest dobrym wyborem.

Komentarze

Scroll to top