Biznes

Jak pracować efektywnie z domu i jak się do tego przygotować?

 

Praca zdalna nie jest już zarezerwowana wyłącznie dla freelancerów. Coraz częściej możemy wykonywać obowiązki zdalnie niezależnie od miejsca zatrudnienia, a dodatkowo praca taka może przyjmować różne formy. Od całodniowego odpisywania na emaile, poprzez rozmowy telefoniczne, a na międzynarodowych telekonferencjach kończąc. Taka organizacja pracy jeszcze nigdy nie była tak wspierana, jak teraz. Rynek oferuje szerokie spectrum urządzeń, które ułatwią nam codzienne wykonywanie zadań z każdego zakątka – domu, kawiarni czy innego kraju. Przed przejściem na taki tryb warto jednak zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i zadbać o dobrą organizację pracy.

Halo, czy mnie słychać?

Dokładnie tak zaczyna się 90% rozmów przez Skype, Microsoft Teams, Zoom i inne. Do pracy zdalnej zdecydowanie przyda nam się dobry mikrofon. Oczywiście można go kupić jako osobne urządzenie, jednak najpopularniejszym rozwiązaniem jest zestaw słuchawki + mikrofon. Odpowiedni sprzęt ma duży wpływ na Twój odbiór, gdy dołączasz do wideorozmowy ze swojego stanowiska. Pracujemy z różnych miejsc, a dookoła nas po prostu toczy się życie, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów technicznych, wybierając zestaw dla siebie.

Praca zdalna home office

Na początku łatwe pytanie: przewodowe czy bezprzewodowe? I tutaj jedyne czym powinniśmy się kierować to nasza wygoda. Jednak naszą uwagę powinniśmy skupić na kwestiach technicznych np. czy zestaw dobrze wycisza niechciane dźwięki? Pracując z domu, gdzie są małe dzieci, pies lub z kawiarni gdzie otaczają nas inni ludzie, ważne jest, żebyśmy byli słyszani głośno i wyraźnie oraz żebyśmy my słyszeli głośno i wyraźnie. Właśnie dlatego Logitech opracował już ten temat i wypuścił na rynek Zone Wireless – bezprzewodowy zestaw słuchawkowy stworzony do hałaśliwych miejsc pracy i jednocześnie równie doskonały do rozmów i słuchania muzyki. Zestaw dzięki aktywnej niwelacji szumów wycisza niechciane dźwięki otoczenia i pozwala skupić się na zadaniu. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane przy mikrofonie, który izoluje głos od otaczających dźwięków.  Zobacz tanie doładowania Playstation Network. Zapewnia on wyraźniejsze konwersacje i pozwala modulować głośność głosu w celu uzyskania właściwego poziomu.

Dobra wiadomość dla ludzi pracujących w ruchu – Zone Wireless można podłączyć aż do sześciu urządzeń i umożliwia płynne przełączanie pomiędzy komputerem, tabletem i smartfonem oraz oddalanie się od nich na 30 m. Dla osób, które wolą wersję kablową jest także analogiczna wersja Zone Wired. Wiele innych zestawów słuchawkowych również umożliwia nam oderwanie się od biurka i swobodne poruszanie podczas rozmowy. Lekki zestaw bezprzewodowy H600 pozwala słuchać i rozmawiać w odległości 10m, a jego laserowo strojone membrany i mikrofon z funkcją niwelacji szumów zapewniają wyraźny dźwięk podczas rozmów i dźwięk stereo.

Praca zdalna Home Office

A czy mnie widać?

Skoro już nas słychać, to czas zadbać o wizje i chociaż to, czy obraz będzie się zacinał, zależy od naszego Internetu, tak jego jakość zależy od naszej kamery. Przy pracy w domu warto dokonać zakupu kamery zewnętrznej, zamiast polegać na tej wbudowanej w laptopie. Wysoka rozdzielczość obrazu, regulowane pole widzenia, wspomaganie obrazu przy słabym oświetleniu – staramy się wyglądać profesjonalnie pracując z domu. Możemy spotkać się z obawami ze strony pracodawcy dotyczących produktywności przy pracy zdalnej, dlatego warto zadbać o to, aby mógł nas zobaczyć czysto i wyraźnie i rozwiać zastrzeżenia do pracy z domu lub innej zdalnej lokalizacji.

Na rynku obecnie wybór kamerek internetowych jest bardzo szeroki, nie powinniśmy mieć problemu z wyborem tej dla siebie. Logitech C922 należy do grupy zdecydowanie przystępnej cenowo w zamian za świetną jakość. Została wyposażona w automatyczne ustawianie ostrości i korekcję światła, dzięki czemu doskonale dostosowuje obraz do warunków oświetleniowych. Jeśli zdarzy się nam niespodziewana rozmowa i nie mamy pod ręką mikrofonu, nie musimy się martwić –  kamera jest wyposażona w dwa po obydwu stronach, co pozwala na przechwytywanie bardziej realistycznego dźwięku. Dla bardziej wymagających świetnym rozwiązaniem będzie kamera Brio Ultra HD, która nagrywa nawet w rozdzielczości 4k i zapewnia 5-krotne powiększenie cyfrowe.

Zdarzają się sytuacje, kiedy dzwonimy z komputera na telefon np. za pomocą FaceTime – jeśli zależy nam na zachowaniu pionowego formatu, pozwoli nam na to nowość na rynku – StreamCam. Kamerka umożliwia nam błyskawiczne przejście do trybu pionowego, wystarczy ją obrócić.

Jeśli musimy grupowo zdzwonić się z klientem lub partnerem z drugiego końca świata, to świetnie sprawdzą się rozwiązania przygotowane specjalnie z myślą o pomieszczeniach konferencyjnych. Kiedy po obu stronach połączenia jest kilka osób, czasami ciężko skupić się na tej, która chce coś nam przekazać. W takiej sytuacji niezawodna okaże się kamera MeetUp, która reguluje swoją pozycję, wykrywając i kadrując na osoby znajdujące się w małym pomieszczeniu. Do średnich lub większych pokoi lepsza będzie kamera Rally, która potrafi się automatycznie przesuwać i przechylać oraz zapewnia modułowy dźwięk, skupiając się na aktywnych mówcach. Niezależnie od wybranego rozwiązania warto będzie zaopatrzyć się w Logitech Tap – dotykowy ekran, który umożliwi koordynację telekonferencji, integrację kalendarza i natychmiastowe udostępnianie plików. Pracując zdalnie, warto zaopatrzyć się również w dobrego laptopa. Sprawdź jakie opinie na ten temat mają dziennikarze technologiczni: https://lenovozone.pl/blog/lenovo-opinie-dziennikarzy-ekspertow/

Jak zorganizować pracę w domu?

Wszystkie badania wskazują na to, że praca w domowym zaciszu jest naprawdę efektywna. Pracując zdalnie nie jesteśmy ograniczeni codziennym przyjazdem do biura i spędzania tam kilku godzin. Jest to świetne rozwiązanie np. dla osób, które posiadają zwierzęta i nie chcą ich zostawiać na całe dnie lub dla osób, które dużo podróżują. Jeśli jednak nie jesteśmy przyzwyczajeni do takiego trybu, musimy się przypilnować, aby nie popaść w letarg. Praca w domu to wciąż praca. W skupieniu na pewno pomoże wyznaczenie sobie przestrzeni do pracy – najlepiej poza sypialnią, wyznaczenie godzin pracy i przebranie się z piżamy. Niezwykle pomocna może okazać się również lista zadań, dzięki której będziemy mogli wszystko zaplanować i realnie ocenić ile jesteśmy w stanie zrobić w ciągu dnia.

Ustalmy z pracodawcą zasady takiej pracy i sztywno się ich trzymajmy, pomoże to nam uniknąć konfliktów. My nie będziemy denerwować się, że ktoś pisze do nas już po godzinach pracy, a nasz szef dokładnie będzie wiedział, w jakim czasie znajdzie nas przed komputerem. Starajmy się również unikać wszelkich rozpraszaczy takich jak telewizja, spotkania ze znajomymi „na szybką kawkę” i social media. Musimy dbać o swój wizerunek w pracy, nawet jeśli pracujemy poza nią.

Komentarze

Scroll to top