Biznes

CS:GO Major 2023

 

19 edycja turnieju eSportowego Counter-Strike: Global Offensive odbędzie się w Paryżu od 8 do 21 maja 2023 roku w ramach BLAST Majors: Paris 2023. Ten turniej będzie pierwszym we Francji w ramach eSportowej dyscypliny CS:GO. Finałowa runda mistrzostw odbędzie się w Accor Sports Arena, a pula nagród wyniesie 1,25 mln dolarów. Więcej o imprezie i jej eliminacjach, czytaj dalej!

CS:GO Major 2023 – co warto wiedzieć?

W 2023 roku Valve zmieni proces kwalifikacji do tego stopnia, że drużyny, które dobrze radziły sobie w poprzednich dużych turniejach oraz innych zawodach, będą mogły pominąć także pierwszą rundę kwalifikacyjną. Zespoły należy wybrać z listy regionalnej, którą znajdziecie na licencjonowanej platformie. Platforma oferuje również zakłady eSport, po najlepszych kursach. W takim wypadku zespoły mają prawo startu na nowym, drugim poziomie kwalifikacji, który następuje tuż po kwalifikacjach otwartych. Ta zamknięta kwalifikacja oferuje miejsca dla co najmniej dwukrotnie większej liczby zespołów niż RMR. W nowym roku kwalifikacja zostanie rozszerzona na trzy poziomy. Dodatkowo turniej RMR (Regional Major Ranking) Asia Region zostanie rozszerzony z czterech do ośmiu drużyn.

Tegoroczny turniej będzie podzielony na kilka części: Challenger Stage i Legends Stage oparte są na systemie szwajcarskim. Gra w nich po 16 drużyn. Dokładne mecze rozstrzygane są na podstawie kursów poszczególnych drużyn. Trzy zwycięstwa pozwalają drużynom awansować do kolejnej rundy, po trzech porażkach jedna drużyna odpada.

Również w nowym roku pojawi się system Veto, w którym drużyny mają możliwość warunkowego określenia kart do zagrania. W trybie best-of-1 drużyny na zmianę chwytają karty, aż pozostanie tylko jedna. W best-of-3 obie drużyny chwytają po jednej karcie, a następnie wybierają kartę, która na pewno zostanie zagrana. Następnie obie drużyny ponownie blokują kartę, tak aby pozostała tylko jedna karta decyzji.

CS:GO będzie rozgrywany wyłącznie na mapach Active Duty. Obejmuje ona siedem następujących kart: Anubis, Mirage, Inferno, Overpass, Vertigo, Nuke, Ancient.

CS:GO Major 2023 kwalifikacje w Paryżu

Warto zrozumieć, że kwalifikacje służą do wyłonienia 24 uprawnionych drużyn. Drużyny otrzymają miejsca kwalifikacyjne w kategoriach Legends, Challengers i Contenders. Zespoły Legends kwalifikują się bezpośrednio do etapu Legends, natomiast zespoły Challengers i Contenders muszą rywalizować w etapie Challengers. Kwalifikacje przebiegają poprzez turnieje RMR, więc tylko drużyny z tego samego regionu grają w miejscach startowych siebie nawzajem.

Otwarta runda kwalifikacyjna rozpocznie się w lutym 2023 roku. Wszystkie poziomy kwalifikacji są podzielone na kilka niezależnych turniejów w różnych regionach. Otwarta runda kwalifikacyjna zostanie rozegrana w systemie play-off z transmisjami dostępnymi w jakości 2k na licencjonowanej platformie, zarówno jak i zakłady CS: GO po najlepszych kursach. Porozmawiajmy o zamkniętych kwalifikacjach turnieju.

W drugiej rundzie zmierzą się zwycięzcy otwartych eliminacji, a także najlepsze drużyny z regionalnych rosterów. Najlepsi kwalifikują się do turniejów RMR. Dokładny tryb tych regionalnych turniejów nie jest jeszcze znany. Jednak liczba uczestników jest co najmniej dwukrotnie większa niż w turniejach RMR.

Turnieje RMR zaplanowane są od 3 do 9 kwietnia 2023 roku. Do tego poziomu automatycznie zakwalifikowały się wszystkie drużyny, które w poprzednich Majorach dotarły do etapu Legends. Turnieje RMR rozgrywane są w systemie szwajcarskim. Wyjątkiem jest turniej regionu azjatyckiego, który odbywa się ze względu na małą liczbę uczestników w systemie play-off. Drużyny, które osiągają dobre wyniki w tych turniejach kwalifikują się do głównego zespołu.

Komentarze

Scroll to top