Biznes Sprzęt

Telewizor do gier: czy to konieczne?

 

Minęły już czasy, kiedy telewizor w domu był oznaką luksusu. Dziś niemalże każdy posiada co najmniej jeden egzemplarz. Służy on nie tylko do oglądania wiadomości czy swoich ulubionych filmów – TV to również świetna alternatywa dla monitorów. Dzisiaj przyjrzymy się temu trendowi i sprawdzimy, czy telewizor do gier to konieczność czy zbędne udogodnienie.

Ile kosztuje dobry telewizor do gier?

Ceny telewizorów jeszcze nigdy nie były tak rozbieżne. Najtańsze modele typu Smart (bo one właśnie będą najlepszym rozwiązaniem dla gamerów) dostępne są już za niecałe 2000 złotych. Oczywiście zakładamy, że przekątna ekranu ma co najmniej 40 cali.

Z drugiej strony można znaleźć telewizory nawet za 20 tysięcy złotych. Zwykle są to modele z nowego roku, o przekątnej nierzadko przekraczającej 65 cali, które producent wyposażył w najnowocześniejszą technologię.

Na co zwrócić uwagę, wybierając telewizor do konsoli?

Istnieje kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę, decydując się na telewizor do gier. Przy takim zakupie należy wziąć pod uwagę nieco inne parametry niż w przypadku poszukiwania TV dla „zwykłego śmiertelnika”. Co wobec tego gra pierwsze skrzypce?

Podświetlenie

Do wyboru mamy LED, QLED i OLED. Najlepszą opcją dla graczy będą telewizory OLED, które potrafią wydobyć głębię koloru i najlepszy kontrast. Świetnie współgrają również z HDR, obraz w nich jest płynny (nie rozmywa się), a oferowany kąt widzenia naprawdę szeroki. Niestety z tą technologią idzie również bardzo wysoka cena.

Przekątna

Tu należy wziąć pod uwagę odległość, w jakiej będziemy siedzieć od telewizora. Najprościej jest przyjąć zasadę, że dystans od odbiornika powinien być dwa razy większy niż przekątna. Jeśli chcemy kupić 55-calowy telewizor, potrzebujemy co najmniej 110 cm wolnej przestrzeni. W przeciwnym razie gra na konsoli będzie męczyć oczy.

Odświeżanie

Wartość odświeżania jest jednym z najważniejszych czynników podczas wyboru telewizora dla graczy. Wszystko jednak zależy od tytułu, w który chcemy zagrać. Większość odbiorników zapewnia odświeżanie na poziomie 60 Hz, czyli 60 klatek na sekundę, co w zupełności wystarczy. Jeśli jednak zależy ci na lepszej płynności i ostrości, wybierz telewizor z panelem 120 Hz.

Rozdzielczość

Najlepiej jest wybrać telewizor z rozdzielczością 4K, choć bardziej ze względów przyszłościowych. Obecnie, większość producentów gier na konsole stosuje Full HD, choć można już się spotkać z tytułami w natywnym 4K. Możemy być pewni, że w ich ślad podąży reszta, więc warto już dziś zaopatrzyć się w TV o wyższej rozdzielczości.

HDR

HDR, czyli szeroki zakres dynamiczny to nic innego jak imponujący zakres barw i kontrastu, który idzie w parze z jasnością ekranu. To sprawia, że obrazy są bliższe temu, co widzimy w rzeczywistości. Czy HDR ma znaczenie podczas gry? Oczywiście! Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie gry oznaczone są jako HDR ready, dlatego musimy być gotowi na mniej płynne obrazy, nawet jeśli posiadamy telewizor z tą funkcją.

Input lag

Kolejnym kluczowym elementem jest input lag, czyli tzw. opóźnienie, z jakim sygnał z konsoli trafia na ekran telewizora. Oczywiście, im niższy input lag, tym lepiej. W przeciwnym razie obraz będzie nieco w tyle i nie zdążymy zareagować, co jest szczególnie istotne w grach z dynamiczną akcją. Dobrze więc kupić telewizor z input lag na poziomie mniejszym niż 50 ms (najlepiej poniżej 20 ms).

Tryb gry

Niektóre telewizory zaopatrzone są w specjalny tryb gry, który dostosowuje parametry obrazu tak, aby czerpać jak najwięcej przyjemności z rozgrywki. Są to raczej modele z wyższej półki, ale warto wziąć tę funkcję pod uwagę. Innym rozwiązaniem jest manualna zmiana ustawień telewizora.

Jak zmienić ustawienia telewizora pod gry?

W tym wypadku należy skupić się na takich aspektach jak:

  • podświetlenie – wartość tę należy ustawić na około 95%,
  • redukcja szumu – tę opcję należy wyłączyć,
  • ostrość – aby piksele były mniej widoczne, ustawiamy ostrość na około 10%,
  • jasność – najlepiej wybrać ustawienie na poziomie średnim,
  • kontrast – między 85% a 95%,
  • gama kolorów – dla wyraźnych efektów należy wybrać szeroką gamę,
  • głębia czerni – ta musi być jak najwyższa.

Oprócz ustawień telewizora warto zadbać również o swoją prywatność i bezpieczeństwo. Każda konsola jest podłączona do internetu, a co za tym idzie – narażona na atak. Aby temu zapobiec, zaleca się zainstalowanie VPN online na routerze, które ukryje IP oraz zabezpieczy sieć domową i wszystkie podłączone do niej urządzenia.

Czy warto inwestować w telewizor do gier?

Oczywiście. Telewizory dla graczy to nie tylko lepsze wrażenia wizualne i przyjemniejsza rozgrywka. Dobierając odbiornik pod konsolę, zapewniamy sobie sprzęt wysokiej jakości, który sprawdzi się również na co dzień podczas zwykłego oglądania telewizji. Można więc śmiało powiedzieć, że i wilk syty i owca cała.

Komentarze

Scroll to top