Gdybyśmy cofnęli się w czasie o ładnych kilka lat, zobaczylibyśmy nasze domowe sieci bezprzewodowe, które były całkiem proste. Jeden punkt połączenia i jeden, maksymalnie dwa podłączone do niego komputery. Ale w ostatnich latach domowe WiFi staje się dla nas coraz ważniejsze. Dziś podłączamy do niego mnóstwo różnych urządzeń. Od smartfonów i tabletów po telewizory czy nawet regulatory temperatury. A wyobraźnia może podpowiedzieć znacznie więcej sprzętów. Tym bardziej istotne jest więc odpowiednie zabezpieczenie swojej domowej sieci WiFi. Przyjrzyjmy się temu, jak to zrobić.
WiFi, czyli co?
Nawet jeśli są wciąż wśród nas tacy, którzy podłączają się do sieci przy pomocy kabla, to najczęściej używamy jednak połączeń bezprzewodowych, czyli WiFi. Jest to rozwiązanie znacznie bardziej praktyczne niż korzystanie z całej "pajęczyny" połączeń kablami.
Co do zasady Twoją siecią domową rządzi router. Może to być urządzenie z wbudowanym modemem otrzymane od dostawcy usług internetowych lub zakupiony przez Ciebie osobny router, który później jest podłączany do modemu. Niezależnie jednak od tego, jakie rozwiązanie stosujesz, sieć działa w taki sam sposób, czyli przez bezprzewodowe wysyłanie sygnału. Twoje urządzenia łączą się z siecią bezprzewodową i dzięki temu możesz w nich uzyskać dostęp do internetu.
Bezpieczeństwo w sieci
Jest niezwykle ważne, żeby robić to w sposób bezpieczny. Znacznie częściej mówi się o bezpieczeństwie w publicznych, otwartych sieciach WiFi, w których przesyłanie ważnych informacji wiąże się z bardzo dużym ryzykiem. Nikt nie chce przecież, by w niepowołane ręce dostały się jego hasła na przykład do poczty internetowej, serwisów społecznościowych, a już tym bardziej usług bankowości. Stąd fachowcy zalecają, by w sieciach publicznych używać zabezpieczeń, które pozwolą ochronić swoje informacje, takich jak VPN. Jest to tzw. "wirtualna sieć prywatna", czyli realna ochrona naszych danych wysyłanych podczas łączenia się z poszczególnymi stronami. VPN je szyfruje i uniemożliwia dostęp do nich wszystkim, którzy nie powinni go mieć. W publicznej sieci bezprzewodowej przesyłanie swoich istotnych informacji bez żadnego zabezpieczenia jest trochę jak wyjście z domu i zostawienie otwartych drzwi. Możemy liczyć na to, że nikt nie skorzysta z okazji, ale lepiej drzwi zamknąć. W internecie to VPN "zamyka drzwi" i to na dwa, bardzo trudne do sforsowania zamki.
Jak zabezpieczyć domową sieć WiFi?
Ale przecież niebezpieczeństwo czyha na nasze istotne dane nie tylko w sieciach publicznych. Często zapominamy o tym, by dodatkowo chronić je również we własnej sieci domowej, gdzie również jako "tarcza ochronna" znakomicie sprawdzi się VPN. W tym przypadku to dodakowy poziom ochrony oprócz hasła, jakim zabezpieczamy sieć.
Oprócz zastosowania VPN jest również wiele innych możliwości ochronienia swojej domowej sieci WiFi. Oto one:
1. Zmieniaj hasło do sieci
Ustawienia swojej sieci możesz skonfigurować przez konto administratora. Dopilnuj, żeby zmienić w nim hasło WiFi. Routery i modemy są często dostarczane z bardzo słabym hasłem, które łatwo jest "złamać". Dlatego powinno się je jak najszybciej zmienić po otrzymaniu urządzenia na unikalne, mocne hasło, które dobrze zabezpieczy dostęp do sieci.
2. Wybierz "mocne" hasło
"Mocne" oznacza w tym przypadku takie, które jest trudne do złamania. Musisz tu pamiętać o kilku podstawowych zasadach tworzenia haseł, które dotyczą wszystkich miejsc w internecie. Używaj raczej długich haseł z różnorodnymi znakami (litery małe, wielkie, cyfry, znaki specjalne), unikaj imion (własnego, dzieci, męża, żony itd.) oraz pospolitych wyrazów. Jedna z podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci mówi, że hasła powinny być zmieniane regularnie i dotyczy to nie tylko WiFi.
3. Aktywuj szyfrowanie sieci przez WPA2
Konfigurując swoją domową sieć zadbaj o aktywowanie protokołu szyfrującego WPA2. To gwarancja tego, że Twoje połączenia będą zaszyfrowane i że nikt z zewnątrz nie będzie mógł z nich korzystać. Aktywny protokół WPA2 oznacza, że każdy, kto będzie chciał się połączyć z Twoją siecią musi znać do niej hasło.
4. Zmień nazwę sieci
Każda sieć ma ustawioną standardową nazwę, tzw. SSID. To tej nazwy szukają urządzenia łącząc się z WiFi. Zadbaj o to, by nie ujawniała ona żadnych danych personalnych, które mogą być przydatne komuś dokonującemu ewentualnego ataku internetowego,
5. Skonfiguruj sieć gościnną
Przez ustawienie sieci gościnnej pozwolisz osobom odwiedzającym Cię w domu na korzystanie z połączenia WiFi, ale bez dostępu do urządzeń połączonych z Twoją główną siecią. Dokładnie tak, jak w przypadku sieci podstawowej, sieć gościnna powinna mieć swoją nazwę, szyfrowanie WPA2 oraz osobne hasło.
6. Wyłącz możliwość łączenia się przez WPS
WPS to możliwość łączenia się z siecią bez konieczności podawania hasła lub konfiguracji połączenia. Dla bezpieczeństwa lepiej ją wyłączyć. Przycisk uruchamiający i wyłączający WPS zwykle znajduje się na routerze.
Zadbaj o urządzenia
Dodatkowo należy pamiętać, że w pełni bezpieczna musi być nie tylko sieć, ale także urządzenia, które się z nią łączą. Wiadomo przecież, że każdy łańcuch jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo. Pamiętaj więc o podstawowych zasadach bezpieczeństwa przy użytkowaniu swoich urządzeń:
- zawsze aktualizuj system operacyjny, przeglondarkę i całe oprogramowanie, ponieważ w nowych wersjach ich producenci zawierają rozwiązania pojawiających się wcześniej luk w zabezpieczeniach,
- wybieraj unikalne, mocne hasła, dokładnie według takich samych zasad, jak w przypadku sieci; pamiętaj, by w różnych urządzeniach mieć różne hasła,
- unikaj klikania w podejrzane linki i otwierania załączników pochodzących z nieznanych źródeł,
- używaj programów antywirusowych, które chronią urządzenia przed znanymi wirusami.
To podstawowe porady, dzięki którym Twoje połączenia z internetem w bezprzewodowej sieci domowej będą bezpieczniejsze. Warto zastosować wszystkie proste rozwiązania dostępne w sieci czy na urządzeniach, a dodatkowo jeszcze zabezpieczyć swoje dane korzystając z połączeń VPN, które niezawodnie zagwarantują nam bezpieczeństwo.
Artykuł przygotowany przez Top VPN – serwis z rankingiem najlepszych i najbezpieczniejszych VPN-ów.