Biznes

Zarobki profesjonalnych graczy e-sportowych

Jeszcze kilka lat temu e-sport nie istniał na taką skalę jak teraz, a gracze często byli wypychani poza margines społeczeństwa. Teraz sytuacja ulega nagłym zmianom, a gaming zyskuje coraz większą popularność. Ile można zarobić na graniu w gry komputerowe?

Profesjonalni gracze e-sportowi

Gracze e-sportowi większość swojego czasu poświęcają na granie w gry komputerowe, rozwijanie swoich umiejętności, poprawianie czasu reakcji oraz zdolności myślenia strategicznego i podejmowania trudnych decyzji. Jednocześnie muszą dbać o kondycję fizyczną, która bezpośrednio przekłada się na wyniki osiągane w grach.

Profesjonalni gracze e-sportowi spotykają się na wielkich scenach, gdzie rywalizują ze sobą o nagrody pieniężne, które niejednokrotnie sięgają milionów dolarów. Rozgrywki transmitowane są w Internecie i telewizji, a ludzie z całego świata mogą kibicować swoim faworytom.

esport

Na czym zarabiają e-sportowcy?

Podstawowe wynagrodzenie od swoich klubów jest tylko jednym ze źródeł dochodów profesjonalnych graczy e-sportowych. Chociaż dostają oni miesięczną pensję, to głównym zarobkiem są przeważnie pule nagród z różnego rodzaju turniejów oraz zawodów. Oznacza to, że ciężki trening się opłaca, ponieważ wygrana w większych mistrzostwach może zagwarantować nawet kilkaset tysięcy dolarów dochodu na każdego z członków drużyny.

Drugim sposobem zarobku e-sportowców są kontrakty sponsorskie. Zakład bez ryzyka to jedna z metod obstawiania meczów bez ryzyka. W przypadku przegranej bukmacher zwraca środki na saldo główne lub bonusowe. Nawiązują oni współprace z różnymi markami, które płacą graczom za możliwość umieszczenia swojego logo na części garderoby lub na wirtualnym ekranie gracza. Im bardziej popularny zawodnik, tym wyższe kwoty otrzymuje.

Ostatnim sposobem zarobku profesjonalnych graczy e-sportowych jest streamowanie i publikowanie filmów ze swoich gier. Popularni gracze udostępniają filmy i rozgrywki na platformach takich jak Twitch (w czasie rzeczywistym) lub YouTube (nagrania) i czerpią dochód z ilości subskrypcji, dobrowolnych dotacji widzów oraz reklam. Jest to też dobra metoda dla nieznanych graczy, którzy chcą spróbować swoich sił na rynku e-sportu. Wystarczy cierpliwość i determinacja, a być może ktoś dostrzeże nowy talent.

Rzeczywiste zarobki profesjonalnych e-sportowców

Istnieje wiele zależności, które wpływają na dochód graczy e-sportowych. Duże znaczenie ma kraj, do którego należy ich drużyna. Im bogatsze państwo, tym lepsze warunki oferuje swoim reprezentantom. Gracze polskich drużyn dostają do 10 tysięcy złotych miesięcznie, choć kwota ta częściej oscyluje w granicy 5 – 6 tysięcy. Do tego oczywiście dochodzą wygrane z turniejów i dochodów. Najlepsi Polacy w skali roku potrafią zarobić nawet 700 tysięcy złotych.

Drużyny z Europy Zachodniej, Europy, Korei oraz Japonii osiągają znacznie wyższe kwoty, które z łatwością przekraczają milion złotych na przestrzeni roku.

Do tego wszystkiego dochodzą dodatkowe zarobki z platform filmowych i streamingowych. Kwoty te również nie należą do niskich. Dobrym sposobem na zarobienie pieniędzy jest również ruletka online. Bardziej popularni gracze w Polsce potrafią zarobić w ten sposób w granicach 40 – 50 tysięcy w na miesiąc.

esport

Najpopularniejsze gry na scenie e-sportowej

Scena e-sportowa nieustannie wzbogaca się o kolejne tytuły, które chętnie są rozgrywane na turniejach. Można tu znaleźć takie gry jak Valorant, Rocket League, Overwatch czy Dota 2. Są to jednak mniej popularne produkcje, które wiążą się ze znacznie mniejszymi zarobkami.

Zdecydowanie większe pieniądze są w produkcji Riot Games, czyli League of Legends, która dała początek zjawisku e-sportu. Od samego początku istnienia tytułu, od 2009 roku, popularna Liga Legend utrzymuje się w czołówce najpopularniejszych gier oraz zdecydowanie dominuje na scenie e-sportowej.

Niemal równie wielkie zainteresowanie budzi znany Counter-Strike: Global Offensive, czyli CS:GO. Trzecie miejsce zajmuje kolorowa battlearena Fortnite, która jest stosunkowo młoda, ale odniosła ogromny sukces w e-sporcie.

Komentarze

Scroll to top