Inne

Ustawa Hazardowe i najważniejsze informacje o legalności kasyn

Czy kasyna internetowe w Polsce są legalne?

To pytanie z pewnością zadaje sobie większość osób zainteresowanych hazardem w sieci. Polska jest specyficznym krajem, w którym zabawa w kasynach internetowych może być różnie interpretowana, a kolejne nowelizacje Ustawy Hazardowej, sprawiają, że trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele osób np. grając w ruletkę online, zastanawia się, czy może to robić, czy już łamie prawo? Czy darmowa zabawa w kasynach jest legalna, czy także zabroniona? Pytań jest wiele, a jeśli ktoś zacznie dochodzić odpowiedzi, to pytań może pojawić się jeszcze więcej. Żeby wszystko było jasne, należy wrócić się do 2009 roku.

Ustawa hazardowa i restrykcje z nią związane

Warto zwrócić uwagę, że niepopularna dzisiaj ustawa o grach losowych powstała już  w 1992 roku, ale dopiero w 2009 przyniosła bardzo duże zmiany. Wszystkie gry losowe za pieniądze mogły być serwowane wyłącznie w miejscach i przez osoby, które mają na to pozwolenie. W ten sposób wyeliminowano nie tylko wszystkie automaty do gier z przydrożnych knajp, ale także loterie fantowe.

Wszyscy z pewnością pamiętają z dzieciństwa różnego rodzaju festyny i wydarzenia szkolne, w których za niewielką opłatą można było wykupić bilet na loterię. Nowelizacja z 2009 roku zabroniła wszelkiej takiej aktywności, wymagając od organizatora specjalnej koncesji. W przeciwnym wypadku taka działalność jest nielegalna. W barach i innych lokalach gastronomicznych także zabroniono stawiać popularne do tej pory automaty pod tym samym warunkiem. Zdobycie pozwolenia wiąże się ze zbyt dużymi wymaganiami, więc przedsiębiorcom się to zwyczajnie nie opłacało. Późniejsza nowelizacja z 2014 roku poluzowała wymagania dotyczące loterii, pozwalając na ich zorganizowanie pod pewnymi warunkami.

2017 rok przyniósł prawdziwe trzęsienie ziemi

Szybko okazało się, że ustawa hazardowa ma wiele luk i coraz bardziej rozwijający się sektor hazardu w Internecie zaczął wymykać się spod kontroli. Jeszcze dekadę temu jednymi z największych sponsorów najlepszych polskich drużyn piłkarskich były potężne serwisy internetowe, oferujące gry losowe i zakłady sportowe. Wszystko zmieniło się w 2017 roku, kiedy weszła w życie nowelizacja, od której zaczęto mówić o „Ustawie Antyhazardowej”. Państwo polskie wprowadziło bardzo duże restrykcje związane z organizacją gier losowych, ustanawiając monopol dla należącego do skarbu państwa Totalizatora Sportowego.

Prawo to wzbudziło bardzo duże kontrowersje na arenie międzynarodowej, a sektor sportowy stracił bardzo dużych kontrahentów, którzy byli gotowi płacić duże pieniądze za reklamowanie się na koszulkach klubu. Jeśli chodzi o zakłady sportowe, to sprawa jest o wiele łatwiejsza. W przypadku, gdy dany operator postara się o zezwolenie Ministerstwa Finansów i dostosuje się do jego wymagań, to może funkcjonować w formie standardowej oraz internetowej.

Aktualna sytuacja kasyn internetowych

Ustawa antyhazardowa wzbudza ogromne kontrowersje przede wszystkim ze względu na blokowanie kasyn internetowych. Dostęp do jednego serwisu, który ma monopol na usługi hazardowe w 38-milionowym państwie, to trochę za mało. Wskutek tego gracze i tak chętnie wybierają serwisy zagraniczne, nie przekazując do kasy państwa podatku od wygranej. Większość osób powiązanych z hazardem internetowym jest zgodna, że jest to swoisty strzał w stopę. Jeszcze żaden rząd nie ujarzmił Internetu i walka z nim jest niczym walka z wiatrakami. Dlatego gra w większości z kasyn internetowych jest nielegalna, ale dopóki serwisy hazardowe będą pozwalać graczom z Polski na zabawę, dopóty będą oni grać.  

Ministerstwo Finansów stosuje różne metody walki z nielegalnymi kasynami internetowymi, ale każdy z nich jest bardzo łatwo obchodzony. Niekiedy zdarza się, że witryna, która jeszcze wczoraj bez problemu się uruchamiała, dzisiaj nie działa. To efekt blokowania domen przez dostawców Internetu. Ministerstwo Finansów regularnie aktualizuje zestawienie domen o charakterze hazardowym, które należy blokować. Dostawcy Internetu muszą stosować się do tych zaleceń pod groźbą kar finansowych. Zarówno kasyna, jak i gracze w bardzo łatwy sposób mogą omijać te blokady. Witryny hazardowe przyjmują wiele domen, które najczęściej różnią się numerem. Użytkownicy z kolei mogą przekierować swoje IP poprzez zagraniczny serwer, sprawiając, że wszelkie polskie blokady przestają na niego działać.

Podsumowanie

Żeby określić, czy zabawa w wybranym serwisie hazardowym jest legalna, należy rozpatrzyć wiele różnych warunków. Sama gra nie jest nielegalna. Jeśli jednak ktoś czerpie zyski z gry w kasynie internetowym, które jest blokowane i mieszka w Polsce, to powinien dowiedzieć się czy grozi mu coś z tego powodu. Internet jest jednak autonomicznym miejscem, na które nie ma wpływu żaden rząd. To miejsce tworzone przez obywateli świata i niezwykle trudno jest egzekwować w nim zewnętrzne prawa.

Komentarze

Scroll to top