Inne

To na co wszyscy w The Elder Scrolls czekamy od początku – Skyrim Together!

 

 

Rok 2011 na pewno był rokiem wyjątkowym. Nowy znany i kochany przez wszystkich dyktator w Korei, koniec Osamy Bin Ladena i … Wydanie TES V : Skyrim! Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najbardziej lubianych nieesportowych produkcji tej dekady. Lata mijają i zdawać by się mogło, że dzieję się to co zawsze – Latka lecą, ludzie odpuszczają, gra powoli znika i większość o niej zapomina, poza małą grupką największych pasjonatów. Jednak produkcja Bethesdy nie poddaję się łatwo i jeszcze tego dnia (16.11.2017) grało w niego 16.075 graczy! To więcej niż ludzi na steamie w niedawno wydanym Assassins Creed : Origins. Można się kłócić, jasne – To nie jest rekordowa liczba. Oczywiście, że nie – ale jest to liczba po 6 LATACH OD WYDANIA GRY. Jednak przejdźmy do rzeczy – Poznajcie Skyrim Together!


 

Każdy chyba zaczynał grę w Skyrima podobnie – Kupujesz gierkę, chcesz chwilę pograć, odstresować się. Czy tak było? Na pewno grupka ludzi po prostu zagrała i odłożyła po chwili. Jednak inni nie zorientowali się, kiedy zamiast debatować pomiędzy PO i PIS, zaczęli rozprawiać o Cesarstwie i Gromowładnych, a zamiast polować na przeceny na steamie, na Deadry. Dla tych drugich, powoli nadchodzi kompletna (opcjonalna) zmiana sposobu gry. Na czym ma polegać? Jak można wywnioskować po nazwie – Będziemy mogli grać "Together" z naszymi znajomymi. Iloma? Aż do 64 osób na jednym serwerze! Chociaż twórcy nie zalecają wykorzystywania takiej ilości slotów, a sam mod testowany jest na 2-8 graczy, to dobrze wiemy,  że i tak to zrobicie ;). To pokrótce co czeka nas w przyszłość TES V. Teraz jednak przejdźmy do szczegółów moda i dlaczego zdecydowałem się napisać o tym właśnie teraz.


blank

 

Czego możemy oczekiwać od tej modyfikacji? Jakie ograniczania będzie ze sobą nieść? Z tego co mi na razie wiadomo… żadne. Gra się nie zmieni, poza tym że teraz do lobby będziemy mogli dokleić opcję co-op, która będzie prawdziwą kooperacją. Będziemy mogli razem polować, wykonywać misję i to na co wszyscy czekali, czyli pvp! Zastanawialiście się, jak to jest kiedy podchodzi do was Smocze Dziecię i wypowiada 3 magiczne słowa Fus Ro Dah , co powoduje, że spadacie na sam dół z Gardła Świata, bez żadnej przyczyny? Teraz możecie poczuć się tak jak wszystkie NPC którym to robiliście! I to wszystko za darmo! 

Jak wygląda aktualna sytuacja z modem? Kiedy możemy się go spodziewać? Modyfikacja jest bardzo obszerna i pracuje nad nią cały zespół pasjonatów. Nie trudno sobie wyobrazić ogrom pracy – Cały zespół Bethesdy tworzył przez kilka lat Skyrim'a dla jednego gracza i tak go zaprojektował, a teraz zespół moderów musi wszystko testować, pisać, naprawiać aby sprzeciwić się podstawowemu założeniu producenta. Ilość pracy jest imponująca, gdyż prace trwają już KILKA LAT i według ostatnich doniesień twórców – Zbliżają się ku końcowi! 


blank

 

Jak to wygląda ze strony Bethesdy? Czy mod ma jakieś większe problemy, które ja mogę odczuć? Definitywnie największym problemem jaki można odczuć, jest to że moda jeszcze nie ma – A Skyrim nie młodnieje. Jednak czy to źle? Tak wielka modyfikacja ożywi grę – Jest tania (Nie mówimy o special edition 😉 ), znana na całym świecie i lubiana, przez co jeśli twórcy zadbają o marketing, zobaczymy mnóstwo starych graczy znowu aktywnych oraz fale nowych zaproszonych przez tych starszych do gry w kooperacji, albo zachęconych samym multiplayerem. Bethesda musi to pochwalać czyż nie? W sobotę 11 listopada zobaczyliśmy na oficjalnym Discordzie modyfikacji (Którego podam na dole, wraz z resztą linków do twórców) takie ogłoszenie przez jednego z twórców (GRASS tastes bad!) :

"Some news guys, we have been in discussions with Bethesda and while they are fine with us releasing the mod they weren't with us publishing the mod on Steam and we relied heavily on the Steam APIs for party and lobby systems so it will push back the dev a bit while we figure out a way to make our own party and lobby systems. It might sound like a trivial task but we expect thousands of concurent players meaning we need something that scales well and that's a complicated story!"

Oznacza to że Besthesda popiera modyfikację, ale nie popiera aby było to opublikowane jako mod na steamie (Nie mówimy tu o workshopie – kompletnie inna sprawa!), co przez to że opierali się na API steama opóźni produkcję moda, jednak aby nie rzucać słów na próżno, dodam to co ta sama osoba dodała po odzewie graczy : 

"It seems that my message is over interpretated by a lot of people. We are happy to know that Bethesda is fine with the release of our mod. The Steam release was the team's favorite option but we had many more options in mind in case this was not possible. While we were hoping to be able to let Steam handle the scalability issues, this will not have a huge impact on our timeline mainly because we are a team and everyone is working on different aspect of the mod. Me having to rework the lobby system doesn't slow down the development of actual mod features. Don't hate on Bethesda and please keep the clickbaits to a minimum. Thanks!"

Krótko streszczając obydwa cytaty : Ogólnie zespół jest zadowolony zgodą bethesdy na moda. API Steama było ulubioną opcją zespołu, ale nie jedyną! Oznacza to, że teraz zespół będzie musiał zaimplementować inne rozwiązanie lobby, jednak nie opóźni to ogólnych przygotowań moda. Dodam tylko – Polecam poczytać o tym na własną rękę. Zobaczycie w sieci mnóstwo clickbaitów, które przynoszą ich właścicielom mnóstwo dochodu i publiki. Nie dajcie się nabrać! Zawsze sprawdzajcie wszystko u źródła.


I na koniec – Czy warto? Jako weteran Skyrima – Już namówiłem kilka osób do powrotu kiedy tylko mod zostanie udostępniony, a także kilku nowych, aby móc wspólnie czerpać radość ze świata i przygód Dovahkiina. Dla każdego starego gracza jest to ewidentnie najlepsza okazja do powrotu od lat – Special Edition nie było specjalnie atrakcyjne, TESO to zupełnie inna gra. A dla nowych? Możliwość odkrywania świata z osobami doświadczonymi, co (Jeśli starzy nie będą spojlerować wszystkiego) może prowadzić to samych najlepszych questów i lokacji, z pominięciem nudniejszych, wymagających walk i długich rozmów wieczorami o świecie Nordów. A dla kilku nowych graczy, będzie to multum niespodzianek, na które. uwierzcie mi, nie są przygotowani. Osobiście – Zapraszam was wszystkich do wspólnego wyczekiwania moda, który raz na zawsze odmieni nasze podejście do jednych z najlepszych gier dekady!


A na koniec łapcie przydatne linki do twórców :

Subreddit: https://www.reddit.com/r/SkyrimTogether/

Discord: https://discord.gg/CwHJxVP (Szczególnie polecam!)

YouTube : https://www.youtube.com/channel/UCkX5…

 

20 letni pasjonat esportu, Ligi legend i wierny fan Fnatic

Komentarze

Scroll to top