Gry Inne

Światy MMORPG. W którym najlepiej się odnaleźć?

 

Wartość rynku MMORPG rośnie z każdym rokiem, podobnie jak zainteresowanie nim ze strony milionów graczy. Co takiego jest w świecie gier online RPG, że przyciągają coraz większe grono zwolenników? Najpopularniejsza pozycja z tego gatunku – World of Warcraft zaistniała w księdze rekordów Guinnessa jako najbardziej dochodowa gra wideo wszech czasów. Jej wynik na koncie przekracza 10 miliardów dolarów.

Zalety MMORPG

Wśród kluczowych zalet rozrywek w trybie multi wymienia się możliwość rywalizacji z żywym przeciwnikiem, aspekt społecznościowy rozgrywki i ciągły rozwój, który można zapewnić swojej postaci. Dla wielu osób ma to wciąż dużo większe znaczenie niż zdecydowanie bardziej zaawansowane możliwości fabuły w trybie single player. Nic dziwnego, że gry MMORPG przynoszą dochody liczone w miliardach dolarów (choć nie jest to najbardziej dochodowa gałąź rynku). 

Którędy do MMORPG?

Zaczęło się blisko 30 lat temu od prostych (i niezbyt popularnych) gier, które po latach rozwinięto w znane dziś Massively Multiplayer Online Role Playing Games, czyli tytuły tworzone z możliwością udostępnienia ich dużej liczbie sieciowych użytkowników. Za pierwszy tytuł, który rozpędził erę gier online uważany jest Meridian 59 z trójwymiarową grafiką i comiesięcznymi opłatami za rozgrywki wnoszonymi przez graczy – było to w 1996 roku. Dziś na tronie niepodzielnie króluje World of Warcraft, w świecie którego zalogowanych jest miliony graczy na całym świecie. Jego narodziny datuje się na 2004 rok – od tego czasu jego twórcy z firmy Blizzard wydali wiele dodatków. Poza rekordem odnotowanym w księdze Guinessa, a dotyczącym dochodów jakie uzyskał WoW, gra może pochwalić się jeszcze jednym wynikiem: ponad 10 milionami aktywnych subskrypcji. 

Nie tylko World of Warcraft

MMORPG to jedne z największych „pożeraczy czasu” spośród wszystkich gier komputerowych. Aby jednak w pełni docenić to, co mają do zaoferowania, trzeba przeznaczyć na granie setki albo nawet tysiące godzin i stworzyć w świecie MMO swoje drugie życie, tyle że wirtualne. Wśród światów wartych odwiedzenia, oczywiście poza niezrównanym World of Warcraft, warto zgłębić się również w koreańską produkcję Black Desert Online, która może poszczycić się świetnie zrealizowanymi, dynamicznymi walkami w czasie rzeczywistym. Sporo lat, bo aż piętnaście, ma na karku, e produkcja, której akcja rozgrywa się w przestrzeni kosmicznej, czyli EVE Online. Mimo tego imponuje zawartością i nadążaniem za obowiązującymi trendami i pomysłami. Zamiast zdobywania doświadczenia, uczymy tutaj postać nowych umiejętności, które później może ona wykorzystywać w rozgrywce. Wśród popularnych MMORPG znajdują się również znane franczyzy jak Lord of the Rings oraz Star Wars. Przygody w Śródziemiu pozwoliły skusić na tę formę rozrywki fanów Tolkiena, tęskniących za światem wykreowanym w filmach Petera Jacksona. Podobnie jest ze Star Wars: The Old Republic, w którym na pewno odnajdą się wszyscy wielbiciele machania świetlnym mieczem. Dobre wieści są natomiast takie, że na przyszły rok planowana jest premiera Lord of the Rings prezentująca świat sprzed wydarzeń opisywanych w książkowym oryginale. 

Komentarze

Scroll to top