Sprzęt

Sony PSVR 2 – okulary VR do Playstation 5

W lutym tego roku Sony potwierdziło pogłoski, że na rynku ma się niebawem pojawić druga wersja okularów VR do Playstation 5. Wtedy wiedzieliśmy tylko tyle, że mają być poprawioną wersją pierwszych gogli. Dzisiaj wiemy już nieco więcej. Czytając ten artykuł, dowiesz się jakie usprawnienia zamierza wprowadzić Sony, dlaczego nowe kontrolery będą rewolucyjne i co wiemy na temat daty premiery.

Usprawnienia

Pierwsza generacja PSVR posiada kilka kluczowych wad, Sony doskonale zdaje sobie z tego sprawę i zamierza usunąć je w drugiej generacji. W naszej opinii obecny model ma problemy w trzech głównych kategoriach, czyli śledzeniu ruchów, wyświetlanym obrazie i wygodzie korzystania.

Śledzenie ruchów

Obecna wersja posiada światła wokół gogli i na kontrolerze. Dzięki nim kamera konsoli może śledzić ruchy gracza. Takie rozwiązanie ma jednak sporo minusów. Pierwszym z nich jest fakt, że gracz zmuszony jest do grania w stosunkowo ciemnym pomieszczeniu. Zbyt jasne światło zakłóca pracę kamery. Drugim, w naszej opinii jeszcze większym minusem jest to, że kamera nie jest w stanie śledzić szybkich ruchów, przez co granie w dynamiczne gry jest niewygodne i bywa irytujące. Ostatnim minusem jest sama kamera, jest ona bowiem niezbędna, aby zestaw mógł działać i jest to kolejne dodatkowe urządzenie, które zajmuje miejsce na naszej szafce.

Druga generacja gogli ma co prawda również korzystać z kamer do śledzenia ruchów, ale będzie się to odbywało w zupełnie inny sposób. Kamery zostaną wbudowane w same gogle i to one będą śledziły swoje ruchy. Jeśli chodzi o kontrolery, będą one wyglądały zupełnie inaczej. Nie będą to już śmieszne pałki ze świecącą kulą, a będą miały ergonomiczny kształt z pierścieniemi wokół dłoni. Pierścień ten będzie wyposażony w diody na podczerwień. To pozwoli na precyzyjne działanie w jasnych pomieszczeniach i śledzenie nawet szybkich ruchów.

Wyświetlany obraz

Okulary PSVR 1 działają w skromnej rozdzielczości 960 x 1080, sprawia to, że można z łatwością zauważyć poszczególne piksele, co w znacznym stopniu wpływa na realizm zabawy. Kolejną rzeczą, jaką można poprawić w drugiej generacji, jest kąt widzenia, wynosi on 100°. Jest to sporo i trudno potraktować to jako wadę, ale ludzkie oko widzi 120°. Dlatego aktualna wersja okularów nie jest w stanie zapełnić całego pola widzenia.

Spodziewamy się, że obie te niedoskonałości zostaną wyeliminowane w nowej wersji. Sony nie podało do publicznej informacji, jaka będzie rozdzielczość nowych gogli, podali tylko informację, że będzie wyższa. Najpopularniejsze zestawy do VR na rynku mają rozdzielczości oscylujące w granicach 2560 x 1920, takiej też rozdzielczości spodziewamy się po SPVR 2.

Nie wiemy również, jaki kąt widzenia będą posiadały nowe gogle Sony, możemy podejrzewać, że pracują nad tym, żeby cały możliwy kąt widzenia był w nich wykorzystany.

Wygoda korzystania

Podłączając PSVR 1, musisz liczyć się z tym, że na twojej podłodze pojawi się spaghetti z kabli. Gogle należy podłączyć do osobnego odbiornika, ten odbiornik do prądu, telewizora, konsoli, a do konsoli należy jeszcze podłączyć kamerę. Do tego dochodzi zasilanie konsoli i telewizora. Takie podłączenie jest nie tylko skomplikowane i nieestetyczne, ale może doprowadzić do tego, że któryś z domowników zahaczy o kabel i zrobi krzywdę sobie, albo urządzeniom. Ze względu na aspekty techniczne, nowe okulary VR Sony również będą podłączane kablem, ale na szczęście nie będą wymagane dodatkowe urządzenia, a kabel będzie tylko jeden.

Kontrolery

Świetnie zapowiadają się kontrolery, jakie będą częścią PSVR 2. Tak jak pisaliśmy wcześniej, będą miały ergonomiczny kształt, przypominający nieco chwyt pistoletu. Wrażenie, że trzymamy w ręku broń, dodatkowo spotęgują adaptacyjne spusty. Kontrolery będą też w stanie dawać sygnał zwrotny, który gracz poczuje na swojej dłoni i wyczuwać obecność palca na przycisku, nawet zanim ten zostanie wciśnięty. Szykuje nam się zatem prawdziwa rewolucja w poruszaniu się po wirtualnym świecie od Playstation.

PSVR 2 data premiery

Sony już od dłuższego czasu obiecuje, że nowe gogle pojawią się jeszcze w tym roku. Niestety w dalszym ciągu nie doczekaliśmy się na oficjalną datę premiery. Można jednak podejrzewać, że Sony stara się, aby PSVR 2 trafiły na rynek przed świętami Bożego Narodzenia. Są to jednak tylko spekulacje i na ten moment nie pozostało nam nic innego jak uzbroić się w cierpliwość. W tym przypadku nam może pomóc GG.Bet, gdzie gry są do wyboru, do koloru.

Wnioski

Nowy zestaw VR od Sony zapowiada się świetnie. Rozwiązane mają zostać wszystkie problemy pierwszej generacji. Konsola będzie w stanie dokładnie i szybko śledzić nasze ruchy, obraz ma zachwycać szczegółowością, a samo korzystanie z zestawu powinno być znacznie bardziej wygodne. Nie możemy się również doczekać nowej generacji kontrolerów. Najchętniej przetestowaliśmy zapowiedzi Sony już dzisiaj, niestety przyjdzie nam jeszcze sporo poczekać.

Komentarze

Scroll to top