Sprzęt

RTX czy GTX? Na czym polega różnica między kartami nVidia?

 

Karty graficzne nVidia GeForce RTX są wybierane coraz częściej, jednak starsza generacja GTX w dalszym ciągu cieszy się uznaniem wśród graczy na całym świecie. Na czym polega różnica pomiędzy GTX a RTX? Czy warto dopłacać za nowszą technologię RTX? Na wszystkie te pytania szczegółowo odpowiadamy w niniejszym artykule.

Rola karty graficznej w komputerze

Karta graficzna uznawana jest za jeden z podstawowych zespołów w każdym komputerze. Bez niej uruchamianie rozmaitych aplikacji czy gier byłoby niemożliwe. Najbardziej znaną firmą produkującą karty graficzne jest nVidia. W tej chwili producent oferuje swoim klientom dwie linie kart – GTX i RTX. Jakie są różnice między nimi? 

Na czym polega różnica między RTX a GTX? Wyjaśniamy! 

Najważniejsza różnica między kartami GTX a RTX polega na tym, że w tych drugich zastosowano rewolucyjną technologię ray-tracing – jest to tzw. śledzenie promieni. Polega na tym, że specjalny mechanizm analizuje wyświetlane w trakcie gry promienie światła docierające do użytkownika. Bez względu na to, czy zakupimy model RTX 3080RTX 3050 czy jakikolwiek inny, otrzymamy możliwość korzystania z tej technologii. Funkcja ta ma jednak zarówno szereg zalet, jak i wady. 

Karty graficzne RTX z funkcją ray-tracingu oferują bardzo wysoki poziom realizmu, jednak trzeba liczyć się z tym, że ich ceny są odpowiednio wyższe. Dodatkowo taka karta graficzna przyczynia się do znacznego wzrostu poboru mocy, a także do spadków w płynności gry. Tryb ray-tracing może spowodować, że gracz zaobserwuje dość znaczny spadek liczby klatek na sekundę, dlatego rozgrywka może stać się mało przyjemna. W kartach GTX funkcja śledzenia promieni (ray-tracingu) nie występuje, dlatego nie ma tam obaw, że dojdzie do spadku liczby FPS-ów. 

Działanie ray-tracingu w praktyce 

Karta RTX 2060 oraz każda inna z tej linii oferują wcześniej wspomnianą funkcję ray-tracingu. Składa się ona na część interfejsu Microsoft DirectX Raytracing (DXR). Został on zaimplementowany do silników Unity, Unreal Engine oraz Frostible. 

Wcześniej wspomniane spadki liczby FPS-ów mogą być prawdziwą udręką dla posiadaczy komputerów i laptopów wyposażonych w karty graficzne RTX. Twórcy pomyśleli także o tym – stworzyli specjalną technologię DLSS, która ma na celu przyspieszenie proces renderowania gier, co jednocześnie w niewielkim stopniu negatywnie oddziałuje na jakość obrazu. Drugim sposobem na przyspieszenie działania gier z funkcją ray-tracingu jest technologia GeForce NOW. 

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że efektu ray-tracingu uświadczymy wyłącznie w najnowocześniejszych grach, takich jak Cyberpunk 2077, Battlefield V, Minecraft RTX czy Deliver Us The Moon. Oczywiście wraz z upływem czasu lista ta będzie się powiększać, jednak w tym momencie jest to na tyle nowa technologia, że nie wszystkie gry oferują w ogóle możliwość korzystania z tej funkcjonalności. 

GTX czy RTX – podsumowanie 

Jeśli zależy nam na tym, by móc grać w najnowsze gry bez obaw o spadki FPS-ów, a jednocześnie nie interesuje nas funkcja ray-tracingu, wówczas warto postawić na kartę graficzną z rodziny GTX. Najlepsze modele GTX gwarantują bardzo wysoką wydajność, dlatego nie ma sensu wydawać pieniędzy na model karty graficznej, który nie jest nam tak naprawdę potrzebny. 

Z kolei gdy lubimy nowoczesne technologie oraz posiadamy w swojej bibliotece najnowsze tytuły, wówczas przetestowanie możliwości, jakie dają karty RTX, wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Wszystko powinno być uzależnione przede wszystkim od naszych preferencji i możliwości finansowych. 

Komentarze

Scroll to top