Wywiady

PLAYING AGAINST AVANGAR FOR US IS ALWAYS TOUGH – INTERVIEW WITH YEKINDAR [PL/ENG]

 

PLAYING AGAINST AVANGAR FOR US IS ALWAYS TOUGH- INTERVIEW WITH YEKINDAR

We've done an interview with pro100 player, who said goodbye to CIS Minor.

Przeprowadziliśmy wywiad z graczem zespołu pro100, który pożegnał się z CIS Minorem.

 

 

[ENGLISH VERSION]

 

Hello Mareks, thank you in advance for agreeing to give a interview for us. At the beginning let me ask you, how do you feel after Minor?

YEKINDAR: Hey, thank you for asking me for an interview, always a pleasure to somehow show my opinion and share my experience with people.

 

In all of the matches you showed your skill, do you feel like your team could play better?

YEKINDAR: Well, everytime after losing to someone, you are starting to think about what could you do, and what was the right thing to do, and in my opinion there are zero games where you played perfect, so there is always improvement from the experience you get. So i guess we could play better, but because of how we played now, we will play better next time.

Both maps against AVANGAR were very close, what was missing?

YEKINDAR: Hmm, playing against AVANGAR for us is always tough, i believe this was the 22nd lost map in a row for us, i don't know i believe that mentality is the thing that did not allow us to win..

 

You are only 19 and you have already take part in such an important tournament. When you started playing CS:GO, did you expect you would ever be in that kind of situation?

YEKINDAR: Of course not, haha, I played this game for fun but of course my dream was playing competetivly but I did not know that it would happen because the chance of it was really low.

 

What is your greatest esport's dream?

YEKINDAR: Winning a major, I believe many people are dreaming about it.

 

Is there a player that you pattern yourself on?

YEKINDAR: I rarely watch demos and official matches, but since I have hard positions on my team, I watch some demos to somehow learn something, ropz is my favourite to watch

 

Last but not least, what's your opinion on polish Counter Strike's scene?

YEKINDAR: Polish scene is great, a bit sloppy after the legendary virtus pro disband, but i believe it will rise again with such players as byali snax and a lot of young players. Latvian scene in that sense is a lot worse.

 

I'm really grateful to you for your time. I wish you lots of success and see you!

YEKINDAR: No problem, thank you for having me!

 

 

[POLSKA WERSJA] 

 

Cześć Mareks, z góry dziękuję, że zgodziłeś się udzielić dla nas wywiadu. Od razu zapytam, jak samopoczucie po Minorze?

YEKINDAR: Cześć, dziękuję za zaproszenie do wywiadu, jest to dla mnie przyjemność by w jakiś sposób podzielić się moją opinią i doświadczeniami z innymi ludźmi.

 

We wszystkich meczach udowodniłeś swojego skilla, czy myślisz, że Twój zespół pokazał maksimum swoich możlwiości?

YEKINDAR: Więc, za każdym razem po przegranym meczu, myślisz o tym co mogłeś zrobić lepiej i co było właściwą rzeczą do zrobienia, moim zdaniem nie ma takich meczy w których twoja gra jest perfekcyjna, więc zawsze jest coś do poprawienia na podstawie poprzednich doświadczeń. Więc sądzę, że mogliśmy zagrać lepiej, ale oczywiście bazując na naszej grze w poprzednich, meczach następnych razem zagramy lepiej.

 

Obie mapy z AVANGAR były bardzo wyrównane, czego zabrakło?

YEKINDAR: Hmm, granie przeciw AVANGAR zawsze jest dla nas trudne, to była dwudziesta druga przegrana mapa z rzędu, uważam, że to nasza psychika jest tym co nie pozwoliło nam wygrać

 

Masz dopiero dziewiętnaście lat, a już wystąpiłeś na turnieju o takiej wadze. Gdy zaczynałeś grę, spodziewałeś się, że kiedyś będziesz w takiej sytuacji?

YEKINDAR: Oczywiście, że nie, haha, grałem tylko dla fun'u ale oczywiście moim marzeniem było granie profesjonalnie, ale nie wiedziałem, że coś takiego się wydarzy, ponieważ szanse na to były marne.

 

Jakie jest Twoje największe esportowe marzenie?

YEKINDAR: Wygranie major'a, wierzę, że wiele osób o tym marzy.

 

Czy jest jakiś gracz, na którym się wzorujesz?

YEKINDAR: Rzadko oglądam dema i oficjalne mecze, ale odkąd mam pewną pozycję w mojej drużynie oglądam więcej dem, żeby nauczyć się czegoś nowego, ropz jest moim ulubionym zawodnikiem do oglądania.

 

Na końcu zapytam, co sądzisz o Polskiej scenie Counter Strike`a?

YEKINDAR: Polska scena jest świetna, nieco podupadła po rozpadnięciu się legendarnego teamu virtus pro, ale wierzę, że powstanie z popiołów z tyloma świetnymi graczami, takimi jak byali, snax i wielu innych młodych graczy. Łotewska scena w tej kwestii jest dużo gorsza.

 

Serdecznie Ci dziękuję za poświęcony czas. Życzę Ci samych sukcesów i do zobaczenia!

YEKINDAR: Nie ma problemu, dzięki za zaproszenie

 

fot. Twitter

 

Komentarze

Scroll to top