Felietony

NOWA FORMA RYWALIZACJI

 

NOWA FORMA RYWALIZACJI

 

Od zarania dziejów człowiek poszukiwał sposobu, dzięki któremu mógłby udowodnić drugiej osobie, o swojej wyższości nad nim. Walczono na przeróżne sposoby, toczono się przez różne epoki. Zapraszam na krótką podróż w czasie, w której to podejmiemy temat rywalizacji.

 

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO..

Rywalizowanie było od zawsze w naszej krwi. Już od samych początków czasów, zwierzęta wojowały między sobą o lepsze schronienie, pokarm czy samicę, która była gwarancją potomstwa. Współzawodnictwo jest nieodłączną częścią każdego życia, bez niego nie byłoby w stanie piąć się na wyżyny swoich możliwości, lecz stałoby w miejscu.

 

HOMO SAPIENS- CZŁOWIEK ROZUMNY

Człowiek rozumny doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w obecnych czasach rzucanie się na drugą osobę z mieczem mija się z celem. Teraz jesteśmy świadkami walk na przykład o wyższe stanowiska w pracy. Chęć bycia lepszym jest naturalną cechą każdego człowieka, stąd na osi czasu zaczęły pojawiać się coraz to nowsze sposoby konfrontowania się z innymi.

 

SPORT- NAJCZĘSTSZY WYBÓR

Najwcześniejszym sposobem rywalizowania stał się sport, który rozwijał się na przestrzeni wieków. Historię buduje wiele dyscyplin- każdy znajdzie coś dla siebie, przez biegi po piłkę nożną. Powstały różne turnieje, olimpiady, które motywowały do ćwiczenia i walki o najwyższe lokaty. Zawsze najlepszy może być tylko jeden i każdy chciałby być właśnie nim.

 

ESPORT- FENOMEN WSPÓŁCZESNOŚCI

Na przestrzeni ostatnich lat coraz bardziej popularnym staje się esport. Esport to forma rywalizacji pomiędzy jednostkami w grach komputerowych, co daje kolejne możliwości. Pojedynek bez wychodzenia z domu? Czemu nie! Tak właśnie działa ten tryb, a raczej jego początki. Esport rozwija sie w niewyobrażalnym tempie. Coraz więcej spotykamy turniejów offline, w których to zawodnicy zbierają się na scenie, siadają obok siebie i walczą na oczach swoich fanów.

 

MARKETINGOWA BOMBA

Popularność sportów elektronicznych jak i gama nowych odbiorców to idealne środowisko dla nowych jak i starych na rynku firm, które posiadają wachlarz możliwości na promocję swojej marki. Sławni zawodnicy często zgadzają się na reklamowanie danego produktu, oczywiście za opłatą, przez co są w stanie wyżyć z samego grania w gry. Brzmi jak abstrakcja?

 

PSYCHIKA, ZMĘCZNIE FIZYCZNE

Chociaż wszystko brzmi kolorowo, jak z bajki- to wcale tak nie jest. Fakt, samo założenie siedzenia przed monitorem, grania w grę i zarabiania na tym, brzmi jak marzenie każdego nastolatka. Wiąże się to jednak z wieloma godzinami spędzonymi na treningach, przez które zmęczenie fizyczne jest z pewnością odczuwalne. Psychika zawodnika też jest w tym przypadku bardzo ważna. Często po niefortunnej akcji, można dostrzec negatywne, wręcz obraźliwe komentarze na social mediach; demotywujące i niszczące od środka emocje dają tu o sobie znać.

 

WYRAZY UZNANIA

W współczesnych czasach esport to praca dla wielu osób, które poświęcają temu masę czasu; swoje serce. Mimo wielu opinii, że jest to chwilowy szum, który zaraz się skończy, powinniśmy uszanować każdego kto się tym zajmuje. Esport na stałe zagościł w naszej kulturze, to właśnie dlatego powinniśmy się z nim zaznajomić, chociażby z podstawami. Kto wie? Może za kilkanaście lat, to właśnie jedna z gier stanie się sportem narodowym?

 

fot. Mateusz Pawela

 

Komentarze

Scroll to top