Sprzęt

Niezawodne elementy infrastruktury sieciowej

 

Trudno obecnie wyobrazić sobie firmę, która mogłaby funkcjonować bez dostępu do sieci. To natomiast wiąże się z koniecznością starannego przemyślenia całej infrastruktury sieciowej i zbudowaniu jej z wykorzystaniem najwyższej jakości elementów. Dzięki takiemu podejściu można ograniczyć ryzyko występowania przestojów w dostępie do sieci, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy.

  1. Za co odpowiada patch panel?
  2. Co oznacza kat 5e?
  3. Istotne elementy sieci

Przygotowanie wydajnej i niezawodnej sieci wymaga stosowania takich elementów jak keystone rj45, gniazda abonenckie czy szafy rack. Na szczęście wszystkiego tego typu komponenty można zamówić w popularnym sklepie internetowym i dzięki temu zaoszczędzić na wysyłce. Z lektury dalszej części artykułu dowiesz się, co jeszcze trzeba uwzględnić przy planowaniu infrastruktury sieciowej i za co odpowiadają poszczególne elementy.

Za co odpowiada patch panel?

Jednym z kluczowych elementów każdej rozbudowanych sieci jest patch panel. To właśnie te niepozorne panele przełączające dają możliwość łatwego zarządzania wszystkimi połączeniami, a przy okazji ułatwiają zachowanie porządku w kablach. Wybór patch paneli jest obecnie ogromny, dzięki czemu klient może określić wymiary, typ (FTP/STP lub UTP) oraz klasę.

Co oznacza kat 5e?

Przy okazji warto wyjaśnić, co oznacza zapis typu patch panel kat 5e lub 6. Wspomniane kategorie (nazywane również klasami) są związane ze standardami wydajności transmisji danych. Jedną z najpopularniejszych jest właśnie kategoria 5e, która świetnie sprawdzi się przy sieciach o przepustowości nieprzekraczającej 1000 Mbps. W tym przypadku ważne jest również zachowanie odpowiedniej odległości, która maksymalnie może wynosić 100 metrów. W porównaniu ze zwykłą kategorią 5 (bez e), jej ulepszona wersja charakteryzuje się lepszą odpornością na zakłócenia.

Istotne elementy sieci

Popularny sklep specjalizujący się w produktach do sieci komputerowych ma w ofercie również panel krosowniczy (panel krosowy), patch panele wykorzystywane jako punkt podłączenia sprzętu aktywnego i wiele innych produktów kategorii 5e lub wyższej. Dużym zainteresowaniem wśród klientów cieszy się przede wszystkim szafa rack wisząca, która pozwala uporządkować sprzęt sieciowy. Do tego dochodzi solidna obudowa serwerowa, która zapewnia nie tylko ochronę przed nieautoryzowanym dostępem, ale również przed zapyleniem, przegrzewaniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Niezależnie więc od tego, czy potrzebne są panele krosowe, czy inne produkty, warto sprawdzić ofertę wspomnianego sklepu.

Komentarze

Scroll to top