Biznes

Najpopularniejsze mecze esport w zakładach bukmacherskich

 

Jeszcze do niedawna e-sport miał na świecie marginalne znaczenie. Kilkanaście ostatnich lat to jednak prawdziwy przełom. Odsetek zadeklarowanych graczy e-sportowych rośnie, a sam rynek warty jest grube miliardy dolarów. W co takie osoby najczęściej grają? Jakie zakłady obstawiają? Oto krótka analiza.

Czym jest esport?

Esport lub jak kto woli sport elektroniczny to forma rywalizacji online odbywająca się bezpośrednio w grach wideo. Rozgrywki odbywają się zarówno w formie indywidualnej jak i drużynowej.

Wedle branżowych źródeł pierwszy turniej, który dziś śmiało można byłoby określić turniejem e-sportowym, odbył się w 1972 roku na terenie USA. Uniwersytet Stanforda zorganizował zawody, podczas których uczestnicy rywalizowali w grze o nazwie Spacewar.

Prawdziwy rozkwit esportu przypada jednak prawdopodobnie na okres, w którym to ludzie zaczęli mieć swobodny dostęp do internetu. Gdy dodatkowo powstały platformy streamingowe takie jak Twitch, to okazało się także, że na tymże graniu można rzeczywiście zarabiać.

Z ogólnodostępnych badań wynika jasno, że na rynku królują 3 lub 4 e-sportowe tytuły. Jakie? O tym w dalszej części tekstu.

Najpopularniejsze gry e-sportowe u legalnych bukmacherów

Właściwie każda z niżej wymienionych gier charakteryzuje się czymś innym. Jest jednak cecha, która je wszystkie łączy – satysfakcja przynoszona graczom. Sprawdźmy najpopularniejsze tytuły e-sportowe w 2023 roku:

Counter Strike: Global Offensive

Counter Strike to taka piłka nożna e-sportu. W CS: GO gra zdecydowanie największy odsetek użytkowników. Turnieje międzynarodowe w tę strzelankę FPS (First Person Shooter) ogląda także lwia część z całego grona widzów śledzących poczynania w sportach elektronicznych.

Rozgrywka w CS: GO przebiega pomiędzy dwiema frakcjami. Jedna to terroryści, a druga antyterroryści. Celem nadrzędnym jest wyeliminowanie rywali poprzez podłożenie bomby lub jej rozbrojenie (zależnie od konkretnej frakcji).

League of Legends

LoL to sieciowa gra komputerowa z gatunku Multiplayer Online Battle Arena (MOBA). Zmagania toczą się pomiędzy dwiema pięcioosobowymi drużynami. Ich zadaniem jest zniszczenie baz przeciwnika. 

W League of Legends występuje kilka różnych trybów. Tym najczęściej wybieranym jest jednak zdecydowanie tryb rankingowy. Uzyskanie miana Arcymistrza jest marzeniem każdego z graczy biorących udział w rywalizacji.

DOTA 2

DOTA 2 jest niemal bliźniaczym tytułem do League of Legends. Gra polega więc na zażartym pojedynku dwóch nieprzyjaznych sobie zespołów. Zwycięża ta ekipa, która zniszczy doskonale zabezpieczone twierdze przeciwnika.

Rosnąca popularność DOTA 2 sprawia, że pula nagród na rozgrywki ligowe w 2023 wyniosła niebagatelne 24 mln dolarów! To absolutny rekord na esportowym rynku.

Fortnite

Już w przeciągu raptem kilku lat od oficjalnego debiutu Fortnite zdołał sobie zaskarbić sympatię ogromnej rzeszy użytkowników. Czym to jest spowodowane? Zdaje się, że przyczyn jest przynajmniej kilka.

W odróżnieniu od innych gier Fortnite to gra typu battle royale, a więc z rozgrywka z perspektywy trzeciej osoby (zza pleców). Zadaniem gracza jest kontrolowanie wybranych wcześniej bohaterów. Są oni podzieleni na grupy składające się od 2 do 4 osób. Wygrywa ten, kto pozostanie na mapie najdłużej i jednocześnie zlikwiduje swoich oponentów.

Unikanie zagrożenia ze strony rywali możliwe jest dzięki zmianie wyglądu struktur oraz obiektów. Gracz ma także sposobność tworzenia nowych budowli. Takie udogodnienia podobają się szczególnie młodszej części użytkowników. To właśnie w tej grupie Fortnite nie ma sobie absolutnie równych.

Jak obstawiać zakłady bukmacherskie na e-sport?

Obstawianie rozgrywek esportowych nie różni się zbytnio od zakładów dotyczących chociażby piłki nożnej. Jak obstawiać mecze e-sport żeby zwiększyć szanse na wygraną? Przede wszystkim gracze muszą posiadać elementarną wiedzę, która pozwoli im np. rozróżnić zasady panujące w każdej z dostępnych gier.

Oferta na sporty elektroniczne nie ogranicza się tylko do zakładów na zwycięzcę meczu czy dokładny wynik. Pojawiają się więc propozycje na liczbę map, ilość zabójstw bądź też „pierwszą krew”. Znajomość terminologii e-sportowej jest zatem zdecydowanie konieczna.

Myśleliście, że czas rozgrywania meczu, historia bezpośrednich spotkań lub też ranga zawodów to zmienne ważne wyłącznie podczas obstawiania tradycyjnych sportów zespołowych? Nic bardziej mylnego! Rozgrywki esportowe są pod tym kątem dokładnie takie same.

Nic nie zastąpi zatem dokładnej autorskiej analizy. Jeśli podejdzie się do tematu z należytą starannością, to statystycznie zwiększycie szansę na ogranie legalnego bukmachera.

Pamiętaj że obstawianie u bukmachera jest dozwolone od 18 roku życia. Hazard może prowadzić do strat finansowych i powodować uzależnienie. Legalni bukmacherzy w Polsce muszą posiadać zezwolenie Ministra Finansów na organizowanie zakładów. Gra u bukmachera bez zezwolenia Ministra finansów jest zabroniona i grodzi konsekwencjami prawnymi.

Komentarze

Scroll to top