Sprzęt

MacBook Air M2 czy MacBook Pro 13 M2? Sprawdzamy, który laptop wybrać dla biznesu

 

Rok 2022 był absolutnie przełomowy, jeżeli chodzi o produkty Apple. Właśnie w tym czasie został zaprezentowany innowacyjny czip Apple M2, a wraz z nim dwa urządzenia – MacBook Air M2 oraz MacBook Pro M2. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, który z nich jest lepszym wyborem dla biznesu. Przedstawimy zalety oraz wady poszczególnych rozwiązań, aby kompleksowo zapoznać z tematem zainteresowane osoby! Miłej lektury.

MacBook Air M2 czy MacBook Pro 13 M2 – technikalia

Za działanie obu innowacyjnych urządzeń odpowiada identyczny procesor (Apple M2), natomiast przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej, należy zwrócić uwagę na szczegóły, które mogą wpłynąć na finalny wybór do naszej pracy, m.in.:

Układ chłodzenia

Model Air wyróżnia chłodzenie pasywne. Dzięki temu laptop jest cichy. Procesor natomiast nie będzie pracował przez cały czas na najwyższych obrotach, co może być minusem dla profesjonalistów spędzających przy komputerze powyżej 6 godzin dziennie. 

Model Pro został wyposażony w tzw. aktywne chłodzenie posiadające jeden wentylator. W konsekwencji gwarantuje najwyższą moc przez bardzo długi czas, zapobiegając jednocześnie przegrzewaniu się układu. 

Liczba rdzeni w procesorze

Pomimo tego, że komputery mają układ M2, MacBook Air można kupić w podstawowej wersji z 8-rdzeniowym GPU.

Jeżeli natomiast chodzi o laptop, MacBook Pro 13 M2 – każda konfiguracja została wyposażona w pełną wersję najnowszego SoC. 

Bateria

MacBook Pro wytrzymuje na baterii 20 godzin – ze względu na większe ogniwo od lżejszego modelu Air, który może pracować na baterii jedynie 18 godzin.

MacBook Air M2 i MacBook Pro 13 M2 – co je wyróżnia?

Oba modele wyróżnia przede wszystkim klawiatura (a dokładniej elementy, które znajdują się ponad nią). MacBook Pro 13 M2 to ostatni komputer z serii Apple posiadający panel dotykowy nad klawiszami funkcyjnymi (tzw. Touch Bar). MacBook Air go nie posiada.

MacBook Air M2 czy MacBook Pro M2 – aspekty wizualne

Wygląd jest bezsprzecznie najbardziej istotną różnicą pomiędzy dwoma modelami przedstawiającymi markę Apple. 

MacBook Air M2 – minimalizm i ponadczasowy design

MacBook Air M2 to minimalizm, bardzo cienki i płaski sprzęt, który cechuje niezwykle wąska ramka. Designem nawiązuje do 14- i 16-calowego Pro z zeszłego roku. Waga laptopa wynosi 1,24 kg.

MacBook Pro M2 – estetyczny wygląd nawiązujący do poprzedników z 2020 roku

MacBook Pro M2 to różnice przede wszystkim wewnątrz – dotyczące specyfikacji technicznej. Jeżeli przyjrzymy się designowi, zauważymy sporo elementów designerskich wykorzystanych w urządzeniach z 2020 roku. Ramki są dosyć spore, zwężone na samym dole, gwarantujące smuklejszy wygląd. W ogólnym rozrachunku waży 1,4 kg, wyróżniając się grubością 15,6 mm. Dla porównania – MacBook Air ma 11,3 mm grubości.

MacBook Air M2 czy MacBook Pro M2 – wyświetlacz

MacBook Pro ma wyświetlacz o gabarytach 13,3 cala, natomiast Air – 13,6 cala. Rozdzielczości są bardzo podobne, adekwatne do rozmiaru – 2560 × 1600 px (Pro) oraz 2560 × 1664 px (Air). Oba modele mają identyczną jasność.

MacBook Pro M2 ma nieco szersze ramki, natomiast ekranu nie zakłóca notch. W przypadku konkurenta (Air) ramki są cieńsze, ale góra ekranu posiada wycięcie na kamerkę, które może w minimalnym stopniu przeszkadzać w codziennym użytkowaniu.

MacBook Air M2 czy MacBook Pro M2 – koszty

MacBook Air M2 w Lantre i Pro kosztują kilkaset złotych (cena wersji Pro kosztuje więcej, jednak można ją wybrać w 10-rdzeniowym wariancie (Air ma 8-rdzeniowy procesor).

Jeżeli natomiast chcielibyśmy wyposażyć MacBooka Air w 10-rdzeniowy procesor, otrzymamy konfigurację droższą w porównaniu do podstawowej wersji Pro. Jest to pierwszy taki przypadek w historii Apple, gdzie wersja Air (wyposażona identycznie) jest droższa od Pro.

Warto natomiast wspomnieć, że teoretycznie MacBook Pro powinien być bardziej wydajnym rozwiązaniem ze względu na aktywne chłodzenie.

Co wybrać – MacBook Air M2 czy MacBook Pro M2? Finalna decyzja zakupowa!

MacBook Air M2 jest nieco ładniejszy, lżejszy i smuklejszy. Posiada klawiaturę z pełnymi klawiszami funkcyjnymi. Wersja Pro gwarantuje nieco wyższą wydajność w tej samej cenie oraz dłuższy czas pracy na baterii i nie posiada notcha. Ogólnie rzecz ujmując – dla profesjonalistów MacBook Pro M2 okaże się lepszym rozwiązaniem ze względu na bardziej zaawansowaną specyfikację techniczną. Jeżeli ma to być laptop do codziennego użytku, wybierzmy MacBook Air M2.

Komentarze

Scroll to top