Gry Inne

Które gry z Xbox 360 działają na Xbox One?

 

Sony i Microsoft od lat rywalizują ze sobą o uwagę graczy, tworząc coraz to lepsze konsole. Jedną z mocniejszych stron Xbox była kompatybilność wsteczna, czyli możliwość uruchomienia starszych gier na nowszym sprzęcie. Dzięki temu nawet po wymianie urządzenia posiadana kolekcja gier nie stawała się bezużyteczna. Czy wszystkie tytuły da się włączyć na kolejnej generacji? Wyjaśniamy, które gry z Xbox 360 działają na Xbox One!

Wiele tytułów świetnie się starzeje i pomimo upływu lat nadal może zagwarantować świetną rozrywkę. Niektórzy darzą je szczególnym sentymentem, więc lubią do nich wracać. Inni zaś po prostu nie mieli okazji w nie zagrać, dlatego chcieliby je nadrobić. Kompatybilność wsteczna pozwala sięgnąć po największe hity z ostatnich dziesięciu lat. Które z nich da się włączyć na Xbox One?

Które gry z Xbox 360 działają na Xbox One?

W latach 2005-2016 powstało sporo świetnych gier. Osoby, które posiadały na własność Xbox 360 z pewnością zgromadziły bardziej lub mniej pokaźną kolekcję. Dzięki polityce Microsoft takie zbiory nie stały się bezużyteczne w chwili, gdy w 2016 roku na rynku pojawił się Xbox One. Jeśli zainwestowało się w konsolę nowej generacji, nadal można było na niej zagrać w większość ulubionych tytułów. Niestety, nie wszystkie gry z Xbox 360 dało się przenieść na jej następczynię. Przyczyną były zazwyczaj ograniczenia techniczne. Na szczęście ich zdecydowana większość (aż kilkaset sztuk!) działa na Xbox One.

Wśród największych wstecznie kompatybilnych hitów można wymienić takie tytuły jak m.in.: Alan Wake, Assassins Creed (I II), Call Of Duty: Black Ops, Dark Souls, Gears of War (I, II i III), Prince of Persia czy Wiedźmin II: Zabójcy Królów.

Jak działa kompatybilność wsteczna z Xbox 360 na Xbox One?

Kompatybilności wstecznej nie można mylić z remakem. Niektóre gry są wydawane ponownie, na nowsze konsole (np. Minecraft), ale to nie o takie działania chodzi. Po prostu sprzęt jest dostosowany do emulacji poprzedniej wersji, czyli w pewien sposób „naśladuje” jej parametry. Microsoft sporo uwagi poświęca nie tylko na hardware (fizyczne podzespoły), ale też software (oprogramowanie). Takie podejście sprawiło, że konsola błyskawicznie zdobyła rzesze fanów, a Sony również zaczęło wprowadzać podobne rozwiązania.

Dzięki kompatybilności wstecznej gra zaprojektowana do działania na starszych podzespołach może zostać normalnie uruchomiona. Nie oznacza to jednak, że będzie lepiej działać. W samym kodzie nic się przecież nie zmienia – to nadal ta sama płyta, z taką samą zawartością. Większość gier będzie jednak wyświetlana w lepszej rozdzielczości, więc może prezentować się nieco korzystniej.

Czy opłaca się kupować gry z Xbox 360 na Xbox One?

Jeśli ktoś posiada kolekcję gier na Xbox 360, będzie mógł do niej wracać na Xbox One. Taka opcja jest jednak korzystna nie tylko dla zapalonych pasjonatów, zbierających płyty z najciekawszymi tytułami. Kompatybilność wsteczna sprzyja także osobom, które nie lubią wydawać zbyt dużo pieniędzy na gry albo chcą nadrobić zaległości. Niektórzy mogli np. poznać serię Assassins Creed z nowszych odsłon i są ciekawi, jak wyglądały pierwsze części.

Okazuje się, że jak najbardziej opłaca się kupować gry z Xbox 360 na Xbox One. Po latach płyty niewiele kosztują – nawet po kilkanaście złotych. Z łatwością można kupić także niezwykle tanie wersje używane. W ten sposób niewielkim kosztem zgromadzi się sporą biblioteczkę świetnych tytułów. Z tego powodu wiele osób tuż przed premierą najnowszego Xbox Series X planuje kupić dotychczasową generację, która zostanie z pewnością mocno przeceniona. Gaming wcale nie musi być drogi!

Wiedząc już, które gry z Xbox 360 działają na Xbox One, zajrzyj do swoich zbiorów i poszukaj dobrych okazji w Internecie. Starsze tytuły nadal mogą zagwarantować wiele godzin świetnej rozrywki. Na 4console.pl kupisz najlepsze tytuły na Xbox 360 i Xbox One w niezwykle korzystnych cenach. Sprawdź, co warto nadrobić!

Komentarze

Scroll to top