Eventy

Klawiatura przewodowa czy bezprzewodowa – którą wybrać?

 

Będąc na etapie zakupu klawiatury, zapewne rozważamy, która będzie korzystniejszym wyborem – klawiatura z przewodem, czy bezprzewodowa? Każda z nich ma swoje wady i zalety. Aby w pełni wykorzystać ich właściwości i możliwości, powinniśmy dokonać analizy nie tylko związanej z rodzajem połączenia z urządzeniem docelowym, ale także ich specyfiki, przeznaczenia, ceny i parametrów.

Klawiatura przewodowa

Klastyczny model klawiatury z kablem dla wielu może wydawać się archaizmem. Jednak to dzięki temu, że posiada kabel, gwarantuje nam większą skuteczność działania, niezawodność i lepszą jakość, ale przede wszystkim szybkość. To wszystko dzięki wbudowanemu połączeniu, które jest bardziej stabilne i odporne na czynniki zewnętrzne. Klawiatury przewodowe muszą być umieszczone w odpowiedniej odległości od laptopa, komputera lub innego sprzętu. Ważne jest odpowiednio zagospodarowane miejsce na biurku, aby kabel nam nie przeszkadzał. Niewątpliwym plusem klawiatury przewodowej jest jej stosunkowo niewysoka cena. Klawiatury z przewodem na ogół wybierane są przez graczy, przede wszystkim dzięki swojej niezawodności.

Klawiatura bezprzewodowa

Klawiatury bezprzewodowe szybko zaskarbiły sobie solidne grono zwolenników. Ich ogromnym plusem jest bowiem wygoda użytkowania w większej odległości od monitora i oczywisty brak plątaniny kabli. Dodatkowym plusem klawiatury bezprzewodowej jest możliwość jej podłączenia do innych urządzeń takich jak tablet, czy telewizor. Dla niektórych zaletą klawiatur bezprzewodowych jest ich atrakcyjniejszy wygląd.  

Pozostałe parametry, nad którymi warto się pochylić

Poza dylematem związanym z brakiem przewodu warto zastanowić się, jaki preferujemy układ klawiszy, czy dominujące w Polsce układy angielski i amerykański, czy np. europejski lub francuski. Poszczególne układy różnią się od siebie posiadaniem dodatkowych klawiszy i znaków. Niektóre modele posiadają również specjalne podkładki pod nadgarstki, jedne mają bloki numeryczne z boku, inne nie. Są również klawiatury z zintegrowanym touchpadem, czy też podświetlane. Oczywiście możemy znaleźć klawiatury kolorowe, silikonowe, a także o różnym typie klawiszy. Możemy rozróżnić typ klasyczny z dużymi, ciasno ułożonymi klawiszami oraz typ wyspowy, w którym klawisze są bardziej płaskie i oddalone od siebie i generują mniejszy hałas. Pozostałe typy to modele membranowe ze specjalnymi kulkami (grzybkami), na których osadzone są klawisze, oraz mechaniczne, które posiadają specjalne przełączniki, zatem są głośniejsze, ale dużo szybsze.

Jak widać, każdy rodzaj klawiatury ma swoje plusy i minusy. To który typ będzie dla nas lepszy, w głównej mierze zależy od tego, w jakim celu klawiatura będzie używana. Jeśli jesteśmy graczami, lub zamierzamy sprezentować klawiaturę graczowi, dużo lepszym wyborem będzie klawiatura z przewodem. Przede wszystkim dlatego, że jest szybsza i bardziej stabilna, co daje graczowi szanse na uzyskanie lepszych wyników. Na rynku dostępne są również wysokiej klasy klawiatury gamingowe bezprzewodowe, ale to spory wydatek. Na szczęście możemy się  posiłkować pożyczką przez Internet. Jeśli natomiast użytkujemy klawiaturę do pracy lub rozrywki, doskonale spisze się tutaj klawiatura bezprzewodowa, którą możemy ustawić nieco dalej od komputera i monitora. Niestety klawiatury bezprzewodowe są nieco droższe.  

Komentarze

Scroll to top