Biznes Sprzęt

Kierownica do gier – Dlaczego warto ją kupić?

 

Kierownica gamingowa wydaje się być obowiązkowym sprzętem dla każdego fana gier wyścigowych. W poniższym artykule poznasz jej zalety… ale też pewne mankamenty. Wszystko po to, abyś dokładnie wiedział, czy zainwestować w takie urządzenie.

Ściganie się w wirtualnych wyścigach, jak i rozwożenie towaru w symulatorach, przechodzi na zupełnie innym poziom, gdy masz pod ręką dobrą kierownicę do gier.

Trudno się dziwić, że te urządzenia (choć ich rynek wcale nie jest tak bardzo szeroki) cieszą się coraz większą popularnością.

Ale czy rzeczywiście warto kupić kierownicę do gier? Co da Ci taki sprzęt, w czym przewyższa klawiaturę czy pada? Prześledźmy to wspólnie!

Co stanowi przeszkodę przed kupnem kierownicy do gier?

Tytuł tego artykuły mógłby wskazywać, że cały czas będę wychwalał kierownice do gier.

Nic z tych rzeczy!

Aby Twoja decyzja była trafna, musisz się liczyć z niektórymi przeszkodami stojącymi między Twoimi oczekiwaniami a nową kierownicą do gier.

Oto one:

  • Wysoka cena – rynek kierownic do gier jest specyficzny. Odkąd Logitech się wycofał, niekwestionowanym liderem jest Thrustmaster (choć czasem atakuje go Fanatec; niestety nie tak łatwo dostępny w naszym kraju). Patrząc na rankingi najlepszych kierownic go gier (jak np. ten – https://www.prorankingi.pl/rankingi/dla-graczy/kierownice-do-gier/), okazuje się, że musisz przygotować chociażby 1000 zł, aby liczyć na naprawdę dobrą jakość. Oczywiście znajdziesz modele za 200 czy 300 zł, ale często są bardzo słabej jakości – szybko się psują, mają martwą strefę (nie reagują na pewne manewry), a nawet nie są kompatybilne z wieloma grami wyścigowymi (wykrywane są jako… pad, przez co wiele opcji nie działa, a dawkowanie gazu bądź hamowania jest uciążliwe lub niemożliwe). Do tego dochodzi cena za dodatkowe akcesoria, np. shifter bądź stojak na kierownicę. Kosztowny interes…
  • Ulokowanie sprzętu – kierownice są dość masywne, taki sprzęt musisz zamontować na blacie biurka (lub kupić specjalny stojak, a najlepiej fotel gamingowy połączony z nim). Do tego dochodzi dodatkowe okablowanie. Dla wielu osób bywa to kłopotliwe.
  • Przyzwyczajenie się do nowego sposobu gry – co ciekawe, właśnie te najlepsze kierownice do gier są najbardziej wymagające co do umiejętności gracza. Grając do tej pory na padzie bądź klawiaturze, minie trochę czasu, zanim przyzwyczaisz się do nowego rodzaju kontrolera. Nie każdy ma do tego cierpliwość.
  • Hałas – no cóż, sporo zależy tu od konstrukcji, ale Force Feedback (sprzężenie zwrotne; wibracje przekazywane obręczy kierownicy, gdy np. z czymś się zderzysz w grze) bywa hałaśliwy (jak i ogólnie działanie kierownicy). Twoi domownicy nie będą więc zadowolenie, gdy postanowisz odbyć długi wyścig wieczorową porą.

Jak widzisz, nie są to wcale jakieś drobne minusy.

Przejdźmy zatem do lepszych stron, aby wyłonić ostateczny werdykt.

To dlaczego warto jednak kupić kierownicę do gier?

Z wielu niezwykle istotnych powodów, które dla każdego fana gier wyścigowych będą miały ogromne znaczenie:

  • Immersja – tylko z gamingową kierownicą poczujesz się jak na prawdziwym torze wyścigowym. To sprzęt jedyny w swoim rodzaju; zapewni Ci nowe przeżycia i całkiem inne wrażenia. Lepiej wejdziesz w świat gry i wczujesz się w rolę kierowcy wyścigowego.
  • Lepsze wyniki – gdy już dojdziesz do wprawy, Twoje wyniki mogą być dużo lepsze niż z pomocą innego rodzaju kontrolera. Nic dziwnego, że e-sportowcy ścigają się właśnie z użyciem kierownic. Większe wymagania co do umiejętności, ale też większy potencjał co do osiągania lepszych rezultatów – każdy zapalony i ambitny gracz tego pragnie.
  • Poprawa zdolności manualnych i refleksu – siłą rzeczy granie na kierownicy gamingowej poprawia refleks. W ogóle gry dobrze wpływają na zdolności manualne, ale z tak zaawansowanym kontrolerem wypada to jeszcze lepiej.

Nie ulega wątpliwości, że są to mocne, wręcz unikalne zalety.

Czas przejść do ostatecznego werdyktu.

Kupić kierownicę do gier czy nie?

To zależy od Twoich wymagań:

  • Jeżeli jesteś raczej niedzielnym graczem, który ściga się w grach typu arcade, to najprawdopodobniej dobry pad Ci wystarczy.
  • Jeżeli często ścigasz się w wirtualnych wyścigach lub grasz w symulatory oraz pragniesz lepiej wejść w świat gry, to kup kierownicę do gier. Tak samo gdy masz parcie na jak najlepsze wyniki, np. grając tylko online z innymi graczami.

Pewnym problemem jest to, że jak już kupować kierownicę do gier, to najlepiej solidny model. Trudno więc kupić coś budżetowego, aby na początku swojej przygody z kierownicą do gier sprawdzić, czy to dobry pomysł. Ba, kupienie jakiegoś taniego badziewia może Cię całkowicie zniechęcić.

Albo idziesz w to na poważnie, albo odpuszczasz i grasz na padzie – tak to mogę w skrócie opisać.

Osobiście jak najbardziej jestem fanem kierownic do gier. Ściganie się w multiplayerze ociera się dzięki niej o iście e-sportowe wrażenia. Ale tak jak pisałem – to nie jest sprzęt dla każdego.

Teraz masz już solidną dawkę wiedzy o tym, czy warto kupić kierownicę go gier. Mocno wierzę, że podejmiesz właściwą decyzję!

Źródła pomocnicze:

Komentarze

Scroll to top