Biznes Inne

Kariera w eSporcie: Przewodnik

Branża esportowa należy do szybko rozwijających się, a gry wideo weszły już dawno do mainstreamu. Coraz większa pula gier na PC, konsole, a nawet smartfony w które odbywają się profesjonalne rozgrywki esportowe sprawia, że każdy może znaleźć dziś swoje miejsce na gamingowej, o ile tylko jest gotowy poświęcić na to nieco pracy. Co ciekawe, dostrzegły to nawet polskie szkoły, oferując klasy esportowe, w których w ramach pozalekcyjnych zajęć esportowych, można szkolić swoje umiejętności w CS: GO czy League of Legends. Takie licea istnieją już w każdym większym mieście i są świetnym pomysłem na rozpoczęcie kariery zawodowego gracza, a może na innym stanowisku związanym z esportem. Jeśli marzysz o właśnie takiej pracy, zapoznaj się z naszym przewodnikiem po esporcie i sprawdź co trzeba zrobić, aby po szkole zamiast do nudnego biura trafić na mistrzostwa graczy.

Zostań esportowym profesjonalistą

Kariera topowych graczy takich jak Ninja czy N0tail, których gra przyciąga przed ekrany miliony w ich streamach na Twitchu i Youtubie z pewnością rozpala wyobraźnię każdego gracza w LoL czy DotA2. To ludzie, którzy doszli do sukcesu od podstaw, trenując w swoich domach i w krótkim czasie zdobywając dużą kasę, uznanie i sponsorów, nie tylko z branży gier.

Jeśli chcesz dołączyć do grona esportowców, zacznij od wyboru swojej niszy. Większość czołowych zawodowców koncentruje się na jednej grze, lub kategorii gier, na przykład strzelankach drużynowych lub w grach typu MOBA. Następnie poszukaj dobrej drużyny lub załóż swoją, bo to wymóg, aby w głównych grach grać profesjonalnie.

Nie zniechęcaj się pierwszymi porażkami i pamiętaj, że tylko ciągłym treningiem możesz dojść do największych sukcesów. Zadbaj także o promocję, szczególnie jeśli jesteś na początku mało znanym zawodnikiem. Stwórz stronę internetową drużyny i bądź aktywny w mediach społecznościowych. Kontaktuj się też z organizacjami esportowymi, a także ze sponsorami, bo zastrzyk gotówki pomoże ci skupić się tylko na grze. Pamiętaj, że sponsorowaniem esportu mogą być zainteresowani nie tylko producenci akcesoriów dla graczy, ale także bukmacherzy online, czy kasyna internetowe. Na przykład szwedzkie kasyno online i bukmacher Betsson w przeszłości sponsorowało polskich zawodników sportowych, min. walczących w pucharze świata w skokach narciarskich w Zakopanem.

Esport nie tylko dla graczy

Pamiętaj też, że esport oferuje wielkie możliwości nie tylko graczom. Jeśli nie chcesz rzucać się w wir zawodowego gamingu, występując na turniejach i żyjąc grą, możesz wykorzystać inne umiejętności. Esport jak każda inna dyscyplina potrzebuje dziennikarzy i komentatorów, którzy będą relacjonować rozgrywki. W przypadku dziennikarzy prasowych, niezbędna będzie umiejętność sprawnego posługiwania się słowem, natomiast występujący w telewizji i w sieci prezenterzy muszą dobrze się prezentować. W obu przypadkach pracy nie zabraknie, ponieważ popyt na dziennikarzy jest duży. Jeśli planujesz tą ścieżkę kariery, warto pójść na studia dziennikarskie. Niektóre uczelnie oferują nawet specjalizacje w dziennikarstwie sportowym. Taką pracę łatwo pogodzić ze studiami, zapewniając sobie ciągły kontakt z branżą gier. Gry online potrzebują też trenerów oraz menedżerów. Jeśli potrafisz zarządzać zespołem i uważasz, że sprawdzisz się w roli lidera, zgromadź wokół siebie grupę zdolnych zawodników i spróbuj z nimi osiągnąć sukces.

Jeśli natomiast interesuje cię programowanie lub grafika komputerowa, rozważ pracę w gamdevie. Twórcy gier są rozchwytywani, a w naszym kraju ta branża ma ogromny potencjał. Jako programista gier lub animator, a nawet copywriter gamingowy, łatwo zaczepisz się w esporcie. Giganci branży, tacy jak twórca League of Legends Riot Games szukają bezustannie pracowników, także zdalnych. Oznacza to, że będziesz mógł wygodnie pracować z domu, nie tylko uczestnicząc w rozgrywkach, ale wprost rozwijając gry. Swoje biura otwierają w naszym kraju także firmy takie jak twórca slotów online NetEnt, który ma oddział w Krakowie. Jak widzicie, wcale nie jest trudno zaczepić się w branży gamingowej, zaczynając wspaniałą karierę. Wszystko czego potrzebujesz, to nieco odwagi, trochę szczęścia i pasja do ulubionych gier!

Komentarze

Scroll to top