Sprzęt

Jak wybrać najlepszą pamięć RAM do PC?

 

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie naszego komputera bez pamięci RAM. Szczególnie dotyczy to tych osób, które oczekują od komputera wysokiej wydajności. Duża pamięć sprawia, że programy oraz gry są o wiele wydajniejsze i chodzą sprawniej. Wybór odpowiedniej pamięci nie jest taki prosty, jak mogłoby się to wydawać. Aby się dowiedzieć więcej o tym, jak wybrać najlepszą pamięć RAM do komputera, zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Czym jest pamięć RAM?

Aby się dowiedzieć więcej na temat wyboru najlepszej pamięci RAM, trzeba w pierwszej kolejności wyjaśnić pojęcie czym ona naprawdę jest. RAM to skrót z angielskiego „random access memory”, czyli pamięć operacyjna komputera. Ma ona o tyle kluczowe znaczenie dla funkcjonowania komputera, że wszystkie gry, programy, ale też jakiekolwiek procesy trafiają do niej. Dobra pamięć RAM pozwala na to, że najnowsze gry będą chodzić na naszym komputerze bez żadnych zastrzeżeń. Jest to więc element bardzo istotny, aczkolwiek nie można sprowadzać go tylko i wyłącznie do tego, że jest ona potrzebna osobom grającym w gry.

RAM nie jest pamięcią trwałą, co sprawia, że każdy plik trzeba zapisać na dysku bądź też na zewnętrznym nośniku jak pendrive czy karta pamięci. Trzeba powiedzieć, że pamięć RAM powinna zapewniać komfort pracy, ponieważ nikt nie chce mieć żadnych problemów z wydajnością komputera. Zapewne każdy miał kłopoty z wieszającym się komputerem – główną przyczyną była właśnie pamięć operacyjna. Najlepiej wybierać takie produkty, które zapewniają swobodę podczas pracy na PC, a marką, która cały czas dba o klientów poprzez wypuszczanie na rynek wysokiej klasy produktów jest GOODRAM. W dodatku jest to polska marka, więc każdy zakup powoduje wspieranie polskiej przedsiębiorczości i rodzimej gospodarki.

Decydując się na zakup RAM, należy mieć świadomość, że można ją kupować w jednym module bądź też zestawach złożonych z wielu sztuk. Nowe gry mają coraz to większe wymagania, więc nic dziwnego, że potrzeba coraz więcej pamięci RAM, która przetworzy wszelkie procesy z nią związane. Nie jest to jednak tak, że kupimy dowolną pamięć i będzie można ją umieścić w komputerze. Istotne jest to, aby dana kość była kompatybilna z procesorem. Przeważnie są to moduły DDR3 i DDR4, jednak zdecydowanie warto zapoznać się z takimi informacjami na stronie producenta układu, by po prostu wybrać jak najlepszy sprzęt.

Jakie są rodzaje pamięci RAM?

Historia pamięci RAM jest dość bogata. Gry oraz programy, które są coraz bardziej nowoczesne wymagają większej pamięci RAM niż jeszcze kilka lat wstecz. Postępująca technologia jest wyzwaniem dla oczekiwań klientów. Trwanie przez lata przy jednym sprzęcie sprawia, że wszelkie aplikacje nie działają już tak sprawnie jak przed laty. Wynika to właśnie z tego, że nowe gry i programy mają wyższe wymagania sprzętowe. Warto jednak powiedzieć o kilku modelach pamięci RAM, by pokazać ich historię:

  • DDR – był to prawdziwy szał pod koniec XX wieku, kiedy to ten system DDR wyparł SDRAM, PFM oraz EDO. Dziś jest już w ogóle nie spotykany.
  • DDR2 – nowsza wersja pamięci RAM, jaką była DDR2 miała jedną podstawową zaletę – obniżone napięcie z 2,5V do 1,8V. Była to pamięć o większej prędkości oraz o większej ilości pinów.
  • DDR3 – nowszy model pamięci z jeszcze niższym napięciem, bo 1,35V. Konstruktorzy osiągnęli spory sukces, ponieważ poprawili szybkość działania.
  • DDR4 – najczęściej spotykany model pamięci RAM. Obniżone napięcie po raz kolejny i zwiększona liczba pinów. Największą zaletą tego rodzaju pamięci jest częstotliwość minimum 2133 MHz.
  • DDR5 – pamięć operacyjna najnowszej generacji. Nie jest jeszcze powszechnie obecna w komputerach, aczkolwiek z czasem stanie się produktem częściej spotykanym na rynku. Swój debiut miała wraz z procesorami 12 generacji Intel Core. Zakup nowej płyty głównej z chipsetem Intel Z690 to koszt ponad 1000 zł.

Szukając wartościowych pamięci operacyjnych RAM, zdecydowanie warto wybierać firmy godne zaufania, a taką bez dwóch zdań jest GOODRAM. Istnieje wiele lat na rynku. Zaufało jej wiele tysięcy zadowolonych klientów. W dodatku polska marka produkuje pamięci SSD, karty pamięci oraz nośniki zewnętrzne, a dodatkowo wyróżniają się dobrymi cenami. Jako że DDR5 jest najnowszym rodzajem pamięci operacyjnej, trzeba powiedzieć o niej parę słów. Pojawiło się w niej więcej banków (32 zamiast 16 obecnych w DDR4) i jest ona bardziej efektywna dzięki funkcji Same Bank Refresh polegającej na tym, że odświeża się jeden bank zamiast wszystkich. Dużym plusem jest również wbudowana korekcja błędów ograniczającej ryzyko utraty danych.

Komentarze

Scroll to top