Sprzęt

Jak wybrać komputer do domu? Optymalna tania konfiguracja

 

Jak wybrać komputer do domu, który nie będzie zbyt drogi, a jednocześnie będzie dobrze sprawował się w oglądaniu filmów czy surfowaniu po sieci? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które nie posiadają specjalistycznej technologicznej wiedzy. W poniższym artykule zebraliśmy szereg kompleksowych porad i wskazówek, które powinny mieć na uwadze wszystkie osoby poszukujące taniego zestawu komputerowego.

Komputer do domu – czym wyróżnia się optymalna tania konfiguracja?

Komputery stacjonarne to sprzęty, których zakup nie należy do łatwych Producenci oferują ogromną liczbę modeli, które różnią się zastosowaniem poszczególnych podzespołów, ceną a także możliwymi zastosowaniami. 

Tanie komputery do domu są wybierane przez wiele osób – mogą one posłużyć do mniej wymagających zastosowań. Mowa tutaj o przeglądaniu internetu, oglądaniu filmów czy graniu w proste gry. Do tej kategorii urządzeń zalicza się komputery z procesorem Core i3.

Jest to linia procesorów stosowana w tańszych komputerach, która zapewnia prawidłowe funkcjonowanie mniej zaawansowanych jednostek. Na specyfikację tańszych komputerów składa się zazwyczaj również zintegrowany układ graficzny, nieduża ilość pamięci RAM (zazwyczaj około 8 GB). Z roku na rok coraz więcej tańszych komputerów jest wyposażanych w szybkie dyski SSD – dzięki temu urządzenie działa zdecydowanie szybciej, co doceniają użytkownicy. 

W najtańszych zestawach komputerowych niejednokrotnie nie jest fabrycznie instalowany system operacyjny. Posiadacze takich komputerów muszą wówczas zakupić system operacyjny dodatkowo samodzielnie. Warto o tym pamiętać, ponieważ instalacja systemu także wiąże się z dodatkowym wydatkiem. 

Czym wyróżniają się podzespoły w tańszych konfiguracjach?

Cozy home workspace on Christmas night with PC desktop computer white screen mockup, table lamp, small Christmas tree, Christmas wreath and decor on wood table. 3d render, 3d illustration

Procesor to zdecydowanie najważniejszy podzespół w każdym komputerze. W tanich komputerach najczęściej montowane są procesory z linii Intel Core i3, rzadziej Intel Core i5. Tego typu procesory oferują zadowalającą wydajność, aby móc grać w proste gry czy przeglądać strony internetowe.

Następny podzespół to karta graficzna. Tańsze zestawy komputerowe posiadają zazwyczaj zintegrowane układy graficzne. Weryfikując informacje na temat karty graficznej warto sprawdzić, czy wyposażono ją w system chłodzenia oraz jaki typ rozdzielczości obsługuje. 

Tańsze komputery stacjonarne posiadają zazwyczaj około 8 GB pamięci RAM – to wystarcza do obsługi kilku mało wymagających aplikacji jednocześnie. Jeśli nasze możliwości finansowe na to pozwalają, warto wybrać komputer z pamięcią RAM typu DDR4, która jest energooszczędna. 

Ważnym elementem komputera jest również dysk twardy. W tańszych konfiguracjach coraz częściej można znaleźć szybkie dyski SSD – są one szybsze aniżeli stare dyski talerzowe. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dyski SSD są droższe. 

Podsumowanie 

PC at home with shooter game launched on. FPS experience virtual reality.

Jak widać, liczba elementów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas poszukiwania komputera do domu, jest całkiem spora. Jeśli będziemy pamiętać o tym, by dokładnie sprawdzić specyfikację poszczególnych podzespołów, z pewnością uda nam się znaleźć taki komputer, który w pełni będzie odpowiadał naszym potrzebom.

Komentarze

Scroll to top