Jak wybrać komputer do domu, który nie będzie zbyt drogi, a jednocześnie będzie dobrze sprawował się w oglądaniu filmów czy surfowaniu po sieci? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które nie posiadają specjalistycznej technologicznej wiedzy. W poniższym artykule zebraliśmy szereg kompleksowych porad i wskazówek, które powinny mieć na uwadze wszystkie osoby poszukujące taniego zestawu komputerowego.
Komputer do domu – czym wyróżnia się optymalna tania konfiguracja?
Komputery stacjonarne to sprzęty, których zakup nie należy do łatwych Producenci oferują ogromną liczbę modeli, które różnią się zastosowaniem poszczególnych podzespołów, ceną a także możliwymi zastosowaniami.
Tanie komputery do domu są wybierane przez wiele osób – mogą one posłużyć do mniej wymagających zastosowań. Mowa tutaj o przeglądaniu internetu, oglądaniu filmów czy graniu w proste gry. Do tej kategorii urządzeń zalicza się komputery z procesorem Core i3.
Jest to linia procesorów stosowana w tańszych komputerach, która zapewnia prawidłowe funkcjonowanie mniej zaawansowanych jednostek. Na specyfikację tańszych komputerów składa się zazwyczaj również zintegrowany układ graficzny, nieduża ilość pamięci RAM (zazwyczaj około 8 GB). Z roku na rok coraz więcej tańszych komputerów jest wyposażanych w szybkie dyski SSD – dzięki temu urządzenie działa zdecydowanie szybciej, co doceniają użytkownicy.
W najtańszych zestawach komputerowych niejednokrotnie nie jest fabrycznie instalowany system operacyjny. Posiadacze takich komputerów muszą wówczas zakupić system operacyjny dodatkowo samodzielnie. Warto o tym pamiętać, ponieważ instalacja systemu także wiąże się z dodatkowym wydatkiem.
Czym wyróżniają się podzespoły w tańszych konfiguracjach?
Procesor to zdecydowanie najważniejszy podzespół w każdym komputerze. W tanich komputerach najczęściej montowane są procesory z linii Intel Core i3, rzadziej Intel Core i5. Tego typu procesory oferują zadowalającą wydajność, aby móc grać w proste gry czy przeglądać strony internetowe.
Następny podzespół to karta graficzna. Tańsze zestawy komputerowe posiadają zazwyczaj zintegrowane układy graficzne. Weryfikując informacje na temat karty graficznej warto sprawdzić, czy wyposażono ją w system chłodzenia oraz jaki typ rozdzielczości obsługuje.
Tańsze komputery stacjonarne posiadają zazwyczaj około 8 GB pamięci RAM – to wystarcza do obsługi kilku mało wymagających aplikacji jednocześnie. Jeśli nasze możliwości finansowe na to pozwalają, warto wybrać komputer z pamięcią RAM typu DDR4, która jest energooszczędna.
Ważnym elementem komputera jest również dysk twardy. W tańszych konfiguracjach coraz częściej można znaleźć szybkie dyski SSD – są one szybsze aniżeli stare dyski talerzowe. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dyski SSD są droższe.
Podsumowanie
Jak widać, liczba elementów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas poszukiwania komputera do domu, jest całkiem spora. Jeśli będziemy pamiętać o tym, by dokładnie sprawdzić specyfikację poszczególnych podzespołów, z pewnością uda nam się znaleźć taki komputer, który w pełni będzie odpowiadał naszym potrzebom.