Inne

Jak w młodym wieku oszczędzić pieniądze? Sposoby na uzbieranie potrzebnej gotówki

 

Sposobów na oszczędzanie znajdziemy wiele. Młode osoby cenią sobie niezależność finansową, dlatego podczas rozmów kwalifikacyjnych oczekują również sporo od potencjalnego pracodawcy. Nie ma mowy o uzyskaniu najniższej krajowej. Jeżeli mieszkamy w mniejszym mieście i nie jesteśmy w stanie znaleźć dobrze płatnej pracy, jak zatem zaoszczędzić dodatkowe środki pieniężne na przyszłość?

Zmiana nastawienia podczas rozmów kwalifikacyjnych

Młode osoby decydujące się na rozpoczęcie nowej pracy, przebierają w najlepszych ofertach dostępnych na rynku. Każdy z nas chce przecież pracować w renomowanej firmie, gdzie może uzyskać godną wypłatę, z której będzie można odłożyć trochę oszczędności na przyszłość. Dobra, stabilna posada to pierwszy ze sposobów, dzięki którym jesteśmy w stanie uzyskać dodatkowe środki pieniężne. Niektóre firmy oferują również swoim pracownikom dodatkowe premie za wyrobienie określonych planów, czy bony pieniężne za dobrze wykonaną pracę i lojalność. Jest wiele okazji do uzyskania dodatkowej gotówki. Na szczęście daleko nie musimy szukać. 
 

Regulacja rachunków to jeden ze sposobów na oszczędzanie pieniędzy

Jeżeli posiadamy niespłacone rachunki, ponieważ zaciągaliśmy pożyczkę lub braliśmy np. sprzęt RTV i AGD na raty w sklepie ze sprzętem komputerowym, możemy spotkać się z naliczeniem dodatkowych kosztów i prowizji. Warto wszystkie zaległości regulować w wyznaczonym terminie, który znajdziemy bez problemu na podpisanej umowie. Często jednak zapominamy o drobnych wydatkach, jednak brak spłaty w terminie może spowodować, że staną się one dość wysokie i będzie ciężko nam poradzić sobie z ich uregulowaniem. Co więcej, jeżeli mamy do czynienia z instytucjami finansowymi, możemy spodziewać się wysokich odsetek. Firmy pozabankowe i bank wprowadzają dane dłużników do baz osób zadłużonych. Skutkiem wpisu do Biura Informacji Kredytowej, Biura Informacji Gospodarczej, czy Krajowego Rejestru Długów w przyszłości może być uzyskanie odmowy uzyskania kolejnej pożyczki, czy kredytu. Pamiętajmy, że nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy tak naprawdę będzie nam potrzebne zaciągnięcie dodatkowych środków pieniężnych. Pożyczki możemy uzyskać na dowolny cel, co jest sporym plusem dla młodych osób. 
 

Załóż konto oszczędnościowe

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem na zaoszczędzenie dodatkowych pieniędzy jest założenie konta oszczędnościowego lub lokaty w banku. Warto przeszukać wszystkie oferty i wybrać najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb i możliwości. Jeżeli rachunek oszczędnościowy ma wysokie oprocentowanie, możemy liczyć na przypływ większej ilości gotówki. Posiadanie rachunku oszczędnościowego nie wymaga wniesienia wysokich opłat. Ważna jest regularność przelewania pieniędzy na konto bankowe. Ciężko jest również wybrać pieniądze z konta. Czasami wymaga to zjawienia się w najbliższej placówce banku, dzięki czemu istnieje większe prawdopodobieństwo, że pieniądze zostaną przez nas nieruszone.
 

Rób zakupy z listą!

Dobrym sposobem zaoszczędzenia pieniędzy jest wybranie się na zakupy z wcześniej przygotowaną listą rzeczy, jakie potrzebujemy kupić do naszego mieszkania. Istotne jest przemyślenie, czego tak naprawdę nam brakuje i zakupienie jedynie tych rzeczy, jakie spisaliśmy sobie na kartce. W innym wypadku częstym przypadkiem jest bezsensowne krążenie po sklepie i wybieranie produktów, które z pewnością nie są nam aż tak niezbędne w naszym życiu codziennym. Zasada ta tyczy się np. żywności, akcesoriów do mieszkania, czy też ubrań. Zwróć uwagę na koszyk z jedzeniem. Często przepłacamy na zakupach produktów spożywczych, gdzie niestety kończy się to wyrzuceniem większości żywności do kosza. Dzięki przemyślanym zakupom również dbamy o nasze środowisko. 
 

Ogranicz jedzenie na mieście

Jeżeli jesteśmy zainteresowani zaoszczędzeniem dodatkowych pieniędzy, możemy zastanowić się nad ograniczeniem wydawania gotówki na posiłki spożywane w restauracjach. Podczas przygotowania obiadów w domu możemy zaoszczędzić sporą gotówkę. Oczywiście warto od czasu do czasu wybrać się na miasto ze znajomymi, czy rodziną i zjeść wspólny obiad. 

Ekonomiczna jazda autem

Jeżeli posiadasz prawo jazdy i każdego dnia używasz samochodu, warto żebyś przerzucił się na ekonomiczną jazdę. Możesz również wraz ze znajomymi umawiać się na wspólną podróż do pracy. Dodatkowo zwracaj uwagę, czy parkujesz w dozwolonym miejscu. Mandaty to ostatnia z rzeczy, jakie mogą nas doprowadzić do oszczędzenia dodatkowej gotówki. W ciepłe dni zamiast wsiąść do samochodu warto pomyśleć nad przyjazdem do pracy na rowerze. Oczywiście, o ile mieszkamy w miarę niedaleko naszego biura. Możesz również pomyśleć o komunikacji miejskiej. Transport publiczny jest w miarę tani, co pozwala nam na zaoszczędzenie dodatkowej gotówki. 
 

Korzystaj z porównywarek internetowych

Obecnie dość popularne stało się weryfikowanie cen produktów w różnych sklepach online. W prosty sposób możemy tego dokonać za pośrednictwem porównywarek. Zarówno jesteśmy w stanie sprawdzić ceny produktów finansowych, jak i niefinansowych. Dzięki znalezieniu odpowiednio taniego produktu możemy zaoszczędzić od kilku do kilkunastu złotych. Również porównywarki ułatwiają nam znalezienie produktu dopasowanego do naszych możliwości potrzeb. Jesteśmy w stanie w jednym miejscu znaleźć dodatkowo opinie byłych klientów, czyli osób, które miały możliwość przetestowania, czy wypróbowania produktu. Dodatkowo również widzimy opinie na temat danej marki. A jak wiadomo, jeżeli firma ma renomę to chętniej jest wybierana przez klientów.
 

Artykuł opracowany przez specjalistów www.wujeksknerus.pl

22-letni przedsiębiorca i student informatyki, łączy swoją pasję do technologii z zainteresowaniem esportem i biznesem.

Komentarze

Scroll to top