Sprzęt

Jak sprawdzić pamięć RAM?

 

Komputery, telefony, tablety, a także inne sprzęty posiadające wbudowany komputer mają również pamięć RAM. Ten podzespół jest zaraz po procesorze kluczowy do prawidłowego, wydajnego działania komputera. Zdarzają się jednak sytuacje, w których RAM może zawodzić, pojawiają się błędy i komputer staje się niestabilny. Jak sprawdzić pamięć RAM, aby upewnić się, że jest ona w pełni wydajna? Przeczytaj więcej informacji o testowaniu RAM-u, aby zadbać o sprawność swojego sprzętu.

Jak można sprawdzić pamięć RAM w komputerze?

Jeżeli zastanawiasz się, jak sprawdzić pamięć RAM, w pierwsze kolejności zweryfikuj dane o sprzęcie. Znajdziesz je w informacjach o systemie, zwykle w sekcji ustawienia. Najczęściej dowiesz się z nich o pojemności pamięci RAM, często także jej szybkości i sprawności. Takie informacje o RAMie udostępniane przez narzędzia systemowe mogą również służyć do sprawdzania możliwości pamięci.

Domowe metody testowania RAM-u

Zastanawiasz się, jak sprawdzić pamięć RAM w domowych warunkach? To nic trudnego, gdyż niemal na każdą platformę sprzętową i system operacyjny są dostępne różne narzędzia – aplikacje to ułatwiające. Nie chcesz lub nie możesz instalować nieznanego oprogramowania? Możesz spróbować:

  • znaleźć informacje w systemie o stanie pamięci RAM – zwykle nowoczesne urządzenia mają elementy autodiagnostyki,
  • wykonać na urządzeniu większe operacje, na przykład kopiowanie dużej ilości danych i zweryfikować, czy wykonywane są poprawnie,
  • obserwować stabilność działania komputera czy telefonu, częstość samoczynnych restartów czy zawieszania się.

W razie występowania poważnych problemów ze stabilnością urządzenia, to właśnie RAM z błędami może być ich przyczyną. Często wymiana pamięci pomaga.

Jak robią to specjaliści?

Sprawdzanie kości pamięci RAM ma miejsce już na etapie ich powstawania. Jest to wrażliwy podzespół komputerowy, kluczowy do sprawnego działania. Testowanie przy produkcji jest elementem całego procesu. Pamięć testowana jest także często przy okazji tworzenia urządzeń, komputerów, zestawów. Oprócz tego, gdy pojawiają się problemy ze sprzętem, w serwisach komputerowych doskonale wiedzą, jak sprawdzić pamięć RAM. Profesjonaliści użyją do tego:

  • specjalnych programów diagnostycznych,
  • systemowych narzędzi administracyjnych,
  • zewnętrznych urządzeń badających parametry elektryczne pamięci, stabilność pracy.

Nie każdą usterkę pamięci da się zdiagnozować bez specjalistycznej wiedzy, dlatego warto w razie wątpliwości sprzęt powierzyć fachowcom.

Gdzie znaleźć więcej informacji o sprawdzaniu pamięci RAM?

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, o tym, jak sprawdzić pamięć RAM, wejdź na portal Ceneo.pl. To nie tylko kompletna platforma zakupowa, ale również zbiór rzetelnych artykułów i informacji o sprzętach. Sprawdzisz tam konkretne modele pamięci RAM wybranych producentów. Możesz także przeczytać o sposobach testowania RAMu zainstalowanego już w komputerze czy innym urządzeniu. Przeczytaj więcej, jakie wyniki są dobre i miej pewność, że Twój sprzęt komputerowy jest w pełni sprawny.

Komentarze

Scroll to top