Biznes

Idealne wyposażenie gracza – przydatny sprzęt i oprogramowanie

 

Gry komputerowe zapewniają rozrywkę na wiele godzin. Nowoczesne wydania gier mogą wymagać jednak konkretnego sprzętu, który wydobędzie z nich pełen potencjał. Ponadto każde doświadczenie z gry można dodatkowo ulepszyć, dzięki przydatnym gadżetom i oprogramowaniu.

Podstawowy sprzęt komputerowy dla gracza

Dobry sprzęt komputerowy nie zawsze jest tym najdroższym, jednak aby skompletować nawet podstawowe wyposażenie gracza, trzeba przygotować się na wydatki. Z pewnością nie można sugerować się wielkością sprzętu, a ten aspekt jest związany raczej z osobistymi preferencjami gracza i ilością miejsca, jaką może poświęcić na swój komputer stacjonarny.

Warto skupić się na dysku SSD o pojemności co najmniej 256 GB, który jest sparowany z większym, dodatkowym dyskiem SSD. Dzięki temu komputer będzie pracował znacznie szybciej, porównując np. z ładowaniem z tradycyjnego dysku twardego.

Istotny jest wybór procesora, najlepiej firmy AMD lub Intel, które są uważane za niezawodne przez większość graczy. Początkujący gracze powinni zadowolić się pamięcią RAM 8 GB, jednak 16 GB to dobra opcja dla większości użytkowników. Nie warto inwestować w większe pamięci RAM, jeśli nie pracuje się z dużymi plikami wysokiej klasy (jak profesjonalni streamerzy gier).

Kolejną ważną kwestią jest karta graficzna. Lepiej kupić jedną, ale najlepszą z dostępnych, niż inwestować w dwie lub więcej. Wielu graczy podkreśla, że niektóre gry działają tylko nieco lepiej z dwoma kartami, a inne mogą mieć nawet gorszą wydajność. Komputer z wieloma kartami graficznymi sprawdzi się tylko wtedy, gdy nawet najlepsza dostępna pojedyncza karta graficzna, nie jest w stanie dać tak pożądanych efektów, jak dwie.

Zwróć uwagę na porty USB, za pomocą których podłączysz inne urządzenia, pamięć zewnętrzną i monitory (jeśli planujesz mieć ich więcej teraz lub w przyszłości). Jeśli to możliwe, poszukaj systemu z portami USB 3.1 Gen 2 i USB-C.

Porty mają znaczenie: oprócz połączeń niezbędnych do podłączenia monitora (monitorów) będziesz potrzebować wielu portów USB do podłączania innych urządzeń peryferyjnych i pamięci zewnętrznej. Przednie porty są bardzo przydatne w przypadku dysków flash, czytników kart i innych często używanych urządzeń. Aby zabezpieczyć się na przyszłość,.

Jeśli chodzi o akcesoria, takie jak klawiatura, myszka czy monitor, można dopasować je wyłącznie do własnych preferencji. Wybór jest tak duży, że każdy gracz bez problemu znajdzie coś w swoim budżecie.

Oprogramowanie warte uwagi

Wirtualna sieć prywatna, czyli VPN online nie tylko solidnie szyfruje wszelkie przesyłane dane (na przykład loginy i hasła), ale zadba o zachowanie najwyższych standardów ochrony połączenia i prywatności. Co więcej, dzięki VPN gracze mogą uzyskać dostęp do gier niedostępnych w danej lokalizacji geograficznej, a nawet zakupić taniej akcesoria i gry na zagranicznych stronach internetowych.

Oprogramowanie antywirusowe to podstawa dla wszystkich, nie tylko graczy. Wielu użytkowników z pewnością korzysta z zaufanych źródeł otwierając nowe programy i klikając w linki, jednak sprawdzone i renomowane oprogramowanie antywirusowe będzie zawsze w gotowości i zapobiegnie niechcianemu złośliwego oprogramowaniu.

Fanom internetowych gier wieloosobowych z pewnością nie trzeba przedstawiać programu TeamSpeak, który służy do komunikacji między użytkownikami danego serwera za pomocą technologii VoIP. Jest to zamknięte oprogramowanie freeware, z którego można korzystać na urządzeniach ze wszystkimi systemami operacyjnymi. Dzięki niemu można porozumiewać się z innymi graczami, na przykład ustalając strategię gry dla swojej drużyny. Innym niezwykle popularnym komunikatorem wśród graczy jest Discord, który działa na podobnej zasadzie i jest bezpłatny.

OBS Studio to program, który przyda się wszystkim tym, którzy chcą udostępniać innym swoją rozgrywkę. Open Broadcaster Software działa na wielu platformach i umożliwia nagrywanie i transfer strumieniowy swoich treści. W sieci można znaleźć wiele poradników, dzięki którym opanowanie tego programu do perfekcji staje się proste.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o Steam, czyli pierwszym miejscu, do którego udaje się każdy nowy gracz, w poszukiwaniu nowej darmowej lub płatnej gry. Jest to gigantyczny rynek dedykowany grom komputerowym, który cieszy się największą popularnością wśród tego typu platform na świecie.

Komentarze

Scroll to top