Biznes Gry

Historia zakładów e-sport: Od niszowego hobby do globalnego fenomenu

Esport szybko zaczął przekształcać się w zjawisko kulturowe. W Azji, Ameryce Północnej i Europie najlepsi profesjonalni gracze walczą turniejach w esports o setki tysięcy dolarów, a ilość widzów obecnych na tych wydarzeniach stale rośnie, bijąc kolejne rekordy. Wraz z rozwojem samej dziedziny esportu, zaczął rozwijać się popyt na zakłady bukmacherskie w tej właśnie kategorii. Choć dla wielu fanów tradycyjnych dyscyplin, zakłady esportowe to wciąż absurdalny wymysł, historia i statystyki z zakładów bukmacherskich mówią inaczej.

Dlaczego nikt nie wróżył sukcesu zakładom esportowym?

Wszyscy ci, którzy myślą, że trend bukmacherski e-sportu jest tylko chwilowy są w wielkim błędzie. Sport elektroniczny rozwija się każdego dnia, a możliwości obstawiania wydarzeń z tej dziedziny są coraz większe – co raz więcej operatorów w sieci uważa zakłady e-sport za kluczowy, priorytetowy produkt, skierowany do młodego pokolenia. Oczywiście zakłady na rozgrywki nie mogą być obstawiane przez nieletnich. Oferta adresowana jest do osób powyżej 18-ego roku życia. Ty sam możesz przekonać się, z którym bukmacherem najlepiej i najbezpieczniej grać w sieci. Zanim jednak zabierzesz się za obstawianie, dobrze jest zrobić rekonesans.

Początki e-sportowej bukmacherki sięgają czasów, kiedy e-sport stał się szeroko rozpoznawany, jeśli nie jako standardowy sport, to przynajmniej jako dziedzina pozwalająca na obstawianie wyników meczów. Nikt zapewne jednak wtedy nie przewidział, że tak abstrakcyjny wymysł spowoduje wielki rozwój branży zakładów i wygeneruje przychód w wysokości milionów dolarów.

Wielu wątpiło w sukces tej dziedziny zastanawiając się jak prawnie uregulować takie zakłady i jak uchronić nieletnich przed hazardem, skoro to właśnie oni stanowią jedną z największych grup odbiorców e-sportu. 

xbox

Jak e-sport zrewolucjonizował niezmienne od lat zakłady sportowe?

Historia e-sportu sięga późnych lat 70. XX wieku, kiedy to ukazały się dwie bardzo popularne wówczas gry wideo Space Invaders i Asteroids. To był początek ery Arcade w dziejach esportu. Średnia „żywotność” popularnej wówczas gry wynosiła około 4-6 miesięcy, a rynek był bardzo konkurencyjny – w 1982 roku przemysł gier wideo osiągnął przychody, których łączna wartość przekraczała zarobki z branży muzyki pop i filmów z Hollywood.

W latach 80. komputery domowe i konsole do gier stawały się coraz bardziej dostępne. W tym czasie fani gier wideo zaczęli urządzać imprezy w lokalnej sieci LAN. Gracze nawiązywali połączenie między swoimi komputerami i konsolami, łącząc się z routerem lub siecią przewodową i oddawali się grupowej rozrywce. Takie spotkania stały się bardzo popularne pod koniec lat 90-tych, kiedy to zostały wydane gry typu multiplayer – legendarne Counter Strike i Quake.

Wraz z postępem technologicznym i bezproblemowym dostępem do internetu, gracze nie musieli już spotykać się w jednym miejscu – mogli łączyć się ze swoimi przyjaciółmi lub innymi graczami, których w rzeczywistości nigdy nawet nie spotkali. Fani gier zaczęli łączyć się i tworzyć profesjonalne zespoły, aby konkurować z innymi teamami. To właśnie te niepozorne mecze zaczęły przyciągać coraz więcej widzów i taką drogą zaczęły powstawać turnieje e-sportowe.

Te wydarzenia mają dziś ogromną oglądalność – fani oglądają je zarówno offline, jak i na żywo w Internecie, korzystając z Twitcha i innych platform do transmisji na żywo, a niektóre gry przyciągają nawet ponad 10 milionów widzów z całego świata. Pula nagród dla niektórych może sięgać niesamowitych sum. Na przykład, podczas finału The International 2018 Dota 2 i OG, zwycięska drużyna wróciła do domu z nagrodą w wysokości 11173871 dolarów, a całkowita pula wyniosła 25,532,177 dolarów.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych sportów, fani sportu elektronicznego stawiają zakłady na swoje ulubione drużyny. Od paru lat, na rynku pojawia się wiele platform bukmacherskich, na których gracze mogą obstawiać prawdziwe pieniądze na całe mnóstwo wydarzeń i podkategorii.

Dlaczego zakłady e-sport cieszą się coraz większą popularnością?

Dziedzina e-sportu jest bardzo dynamiczna, oferuje wiele niespodzianek, a pojęcie „pewniaka” nie istnieje, gdyż wszystko może się zmienić w ciągu kilku minut. Dlatego zakłady e-sport mogą okazać się nie tylko dochodowe, ale także niezwykle ekscytujące. Oglądanie meczu po postawieniu zakładu jest o wiele bardziej interesujące niż samo oglądanie.

Mecze e-sportowe są pokazywane na żywo w Internecie i zazwyczaj można je oglądać za darmo, co znacznie ułatwia sprawę wszystkim zainteresowanym. Sama gra czy turniej jest podzielony na integralne części, takie jak mapy i rundy, a inne statystyki, takie jak zabójstwa, są zawsze rejestrowane – łatwo więc zrozumieć, dlaczego e-sport jest bardzo dobrze przystosowany do obstawiania i w tej kwestii nie różni się niemal wcale od tradycyjnych dyscyplin sportowych.

Czy e-sport zdominuje zakłady sportowe dzięki pandemii koronawirusa?

Światowy przemysł gier wideo kwitnie, pomimo powszechnych zakłóceń gospodarczych spowodowanych przez Covid-19. Obostrzenia, które wprowadzono nie stanowiły jednak problemu dla rozgrywek e-sport, wręcz przeciwnie, doprowadziły do wzrostu ich popularności. Gry stanowią wciągającą rozrywkę dla osób przebywających w domu, sprawdziły się jako sposób na umilenie czasu podczas kwarantanny. Okazały się też świetnym remedium dla osób, które szukają interakcji społecznych. Wstępne statystyki wskazują na ogromny wzrost czasu, jaki przeznaczono na grę online od momentu wprowadzenia światowego lockdownu.

Wnioski są oczywiste – fenomen zakładów e-sport ewoluował z niszowego hobby do jednej z najbardziej liczących się branży hazardu online. Gdy świat pożegnał się z tradycyjnymi wydarzeniami sportowymi odwołanymi z powodu COVID-19, bukmacherzy szybko zrozumieli potencjał jaki leży w turniejach e-sportowych.

Podczas gdy większość meczy ligowych została anulowana, turnieje e-sport odbywają się online. Cyfrowa natura e-sportu sprawia, że jest to niezwykle łatwe, w wyniku czego jest to właściwie jedyna sportowa rywalizacja, która wciąż odbywa się regularnie. Spowodowało to, że wielu fanów, którzy normalnie obstawialiby tradycyjne dyscypliny, zwrócili uwagę sport elektroniczny.

Prognozuje się, że światowy rynek gier wideo będzie wart 159 miliardów dolarów w 2020 roku, czyli prawie 3 razy więcej niż całość przychodów z przemysłu muzycznego (57 miliardów dolarów w 2019 roku). Największym rynkiem pod względem przychodów jest region Azji i Pacyfiku (ok. 50%). Ameryka Północna odpowiada za jedną czwartą przychodów.

Czy zakłady e-sport zostaną w hazardzie na dłużej? Bez wątpienia. Pozostaje nam jedynie wiernie obserwować wzrost zainteresowania i znaczenia zakładów bukmacherskich esport i wierzyć, że nawet ci najbardziej zagorzali fani tradycyjnych sportów zrozumieją jak wielka moc tkwi w sporcie elektronicznym.

Komentarze

Scroll to top