Biznes

Google Stadia – jak działa streaming gier wideo?

 

Google Stadia to najnowsza platforma streamingowa, działająca podobnie do popularnego Netflixa. Użytkownicy zakładają konto w serwisie, a następnie mogą korzystać z bazy gier oraz wykupować dostęp do płatnych pozycji. Koniec z pobieraniem ogromnych plików z Internetu, zajmowaniem miejsca na dysku. Nie trzeba też posiadać wybitnej jakości sprzętu. Ale jak to właściwie działa? Czym jest streaming gier? Ile kosztuje Google Stadia?

Streaming gier – jak działa?

W przeciwieństwie do streamingu filmów i seriali, w przypadku streamingu gier użytkownik nie tylko odbiera sygnał, ale również wysyła polecenia do zewnętrznego serwera. W czasie rzeczywistym  przegląda treści na swoim sprzęcie. Gry znajdują się w chmurze Google i nie są zapisywane na używanym przez gracza urządzeniu. Kluczowe jest zatem dobre połączenie z Internetem.

Aby korzystać ze streamingu gier przez Google Stadia, router powinien osiągać minimalną prędkość 10Mb/s w przypadku rozdzielczości HD 720p. Przy 20 Mb/s w przypadku gry dostępne będą w rozdzielczości 1080p (Full HD), a 35 Mb/s – 2160p (4K Ultra HD). Nie trzeba pobierać specjalnej aplikacji, wystarczy Google Chrome w wersji 77 lub nowszej.

Zalecane jest połączenie kablowe, a nie WiFi z uwagi na minimalizację zakłóceń. W przypadku konieczności skorzystania z sieci bezprzewodowej, najlepiej wybrać pasmo 5GHz, a nie 2,4 GHz, a sprzęt umieścić możliwie blisko modemu. Jakość połączenia można też poprawić aktywując usługę VPN, która dodatkowo odblokowuje dostęp do gier niedostępnych w danym kraju z powodu cenzury krajowej.

Jeśli chodzi o telefony komórkowe, to IPhone nie są jeszcze obsługiwane, choć można zalogować się po prostu przez przeglądarkę Chrome. Listę kompatybilnych smartfonów z Androidem sprawdzić można na stronie pomocy technicznej Google Stadia.

Google Stadia – cena, katalog, wersja Pro

Sama subskrypcja w serwisie jest właściwie darmowa, ale zalecane jest wykupienie płatnej wersji Google Stadia Pro, która kosztuje 39 złotych miesięcznie. Pierwszy miesiąc dla nowych użytkowników jest gratis. Wersja Pro obejmuje dostęp do sporego katalogu gier bez opłat oraz zniżki na zakup dodatkowych tytułów. Co więcej, poprawia jakość obrazu do rozdzielczości 4K, z efektami HDR i dźwiękiem przestrzennym 5.1.

Katalog obejmuje pozycje takie jak Cyberpunk 2077, Destiny 2, Sniper Elite 4, Assassin’s Creed Valhalla, The Division 2, DOOM, Human: Fall Flat, Star Wars Jedi: Upadły Zakon, Sekiro: Shadows Die Twice, Red Dead Redemption 2, Super Hot Mind Control Delete. Na rynku jest już dostępny oficjalny kontroler Google Stadia, choć nie można go jeszcze zakupić w polskich sklepach – tylko przez Internet z zagranicy. Kontroler cieszy się pozytywnymi opiniami graczy – jest bardzo intuicyjny i ma wygodny układ klawiszy. Dostępna jest również obsługa zestawów słuchawkowych ze złączem USB-C, więc nie ma potrzeby łączenia się bezpośrednio z urządzeniem, na którym transmitowana jest gra. W drugiej połowie 2021 roku pojawić ma się też wsparcie dla Google TV. Z Google Stadia kompatybilne są również: DualShock 4 (PS4), Xbox Adaptive, Xbox 360, Xbox One oraz Nintendo Switch Pro. Dla niewymagających wystarczy również po prostu klawiatura i myszka.

Komentarze

Scroll to top