Biznes Sprzęt

Fotel gamingowy – Z jakiego materiału powinien być wykonany?

 

Każdy z nas – graczy – doskonale wie, ile trwają niektóre maratony z ulubionymi grami. Aby przetrwać je bez nadmiernego bólu pleców czy innego dyskomfortu, warto nabyć dobry fotel gamingowy. Jedną z jego najważniejszych cech jest materiał wykonania. I właśnie ten aspekt prześledzimy w poniższym artykule.

Wybór fotela gamingowego nie jest łatwą sprawą. O ile fotele kubełkowe (bo formalnie to jest ich typ) oferują zwykle szerokie możliwości regulacji, tak wiele problemów potrafi sprawić materiał wykonania.

Jeżeli jest kiepskiej jakości, to szybko dojdzie do uszkodzeń mechanicznych. A one poskutkują odsyłaniem sprzętu do naprawy bądź wymiany, powodując wcześniej dyskomfort.

W poniższej analizie krok po kroku przedstawię Ci najpowszechniejsze materiały, z których wykonane są najlepsze fotele gamingowe. Dowiesz się, na który z nich postawić.

Fotel dla gracza – materiał wykonania

Lista nie jest hierarchiczna, aczkolwiek zacznę od dość prestiżowego rodzaju materiału wykończenia.

  • Skóra naturalna – dużo trwalsza od tworzyw sztucznych, co stanowi jej ogromną zaletę. Wyjściowo przepuszcza powietrze, gwarantuje komfort, choć sporo zależy od przeszyć i ogólnej jakości. Niektóre modele w upalne dni nie są zbyt komfortowe, ale dużo zależy od konkretnego rodzaju. Skóra naturalna ma dużo atrakcyjniejszy design, prezentuje się prestiżowo i elegancko. Trzeba jednak bardziej o nią dbać, najlepiej dedykowanymi preparatami. Jak się pewnie domyślasz, fotele gamingowe wykonane ze skóry naturalnej są bardzo kosztowne (zazwyczaj powyżej 2000 zł). Jeszcze droższe bywają te zrobione ze skóry licowej Nappa. To bardziej luksusowy typ, gładki i miękki w dotyku, lecz z kosmiczną ceną (do tego takich modeli nie jest zbyt dużo na naszym rynku).
  • Skóra ekologiczna – najpowszechniejszy rodzaj materiału wykonania foteli gamingowych. Łatwo się o nią dba, nie zwiększa drastycznie ceny. Niestety, eko-skóra jest najbardziej podatna na przetarcia czy pęknięcia. Zdarzają się nawet w fotelach bardziej prestiżowych marek. Dużo zależy jednak od sposobu jej nałożenia, dokładnej jakości użytych tworzyw, jak i zastosowanych przeszyć. Niemniej to wciąż jest trochę ruletka, nigdy nie masz takiej pewności co do trwałości jak w przypadku skóry naturalnej.
  • Tkanina – zwana też materiałem tapicerskim. Niedroga, dość wytrzymała, bez ryzyka nadmiernych uszkodzeń mechanicznych. Ideał? Nie do końca. Ma to do siebie, że powoduje dyskomfort w upalne dni. Można powiedzieć, że oferuje słabą wentylację. Przy okazji czasem trudniej się ją czyści, szczególnie gdy przypadkowo czymś ją ubrudzisz (lepkim napojem, jedzeniem itp.). Niemniej to całkiem dobra opcja w budżetowym segmencie.

Powyższe rodzaje mogą być wzbogacone połączeniem kilku materiałów. Producenci foteli gamingowych lubią wstawiać karbonowe wstawki. Są też fotele z siatką, choć one już przechylają się ku fotelom ergonomicznym.

Czas więc przejść do końcowych wniosków.

Podsumowanie – Z czego powinien być wykonany fotel gamingowy?

Najlepszą opcją – mimo że nie idealną – wydaje się być skóra naturalna. Zakładając, że będziesz ją czyścił stosownymi preparatami, najdłużej wytrzyma, zapewniając Ci wysoki komfort. Na wszelki wypadek nie stawiaj jednak takiego fotela w mocno nasłonecznionym miejscu.

Skóra ekologiczna jest najmniej pewna pod względem wytrzymałości. Wybierając taki fotel, spójrz na przeszycia, jak i ogólną renomę producenta. Trudno np. krytykować konstrukcje noblechairs, które naprawdę oferują wysoką jakość w wersjach ze skórą ekologiczną. Im tańszy fotel z takim wykonaniem, tym ryzyko uszkodzeń niestety się zwiększa.

Tkanina to dobry wybór w niskim segmencie cenowym. Szczególnie jak Twoje gamingowe królestwo nie jest latem nadmiernie nasłonecznione.

Podsumowując: skóra naturalna > wysokiej jakości skóra ekologiczna z dobrymi przeszyciami > tkanina > niższej jakości skóra ekologiczna.

Weź też pod uwagę częstotliwość przesiadywania na fotelu (im więcej z niego korzystasz, tym materiał musi być lepszy) i warunki panujące w pomieszczeniu (temperatura latem, nasłonecznienie).

A po zakupie dowiedz się, jak dbać o swój fotel gamingowy. Tutaj znajdziesz ciekawe porady na ten temat – https://www.prorankingi.pl/blog/jak-dbac-o-fotel-gamingowy-czym-go-czyscic/ – odnoszą się do różnego materiału wykonania.

Dobry wybór + odpowiednia konserwacja sprawią, że długie maratony grania nie będą wyzwaniem dla fotela gamingowego. Zapewni Ci wygodę i brak zmartwień spowodowanych uszkodzeniami mechanicznymi zastosowanego materiału wykonania. Oddasz się więc wirtualnej rozgrywce, skupiając na niej całą uwagę.

Komentarze

Scroll to top