Gry

FIFA 23 będzie ostatnią odsłoną serii? – czy aby na pewno?

 

Ci, którzy znają produkty tworzone przez EA Sports o dawna zacierali ręce na kolejną osłonę kultowej już dzisiaj FIF-y. Trudno się dziwić, jeśli każda kolejna wersja wzbogacana była dodatkowymi efektami wizualnymi, nowymi technologiami sprawiając, że gra na konsoli wciągała jak ta rozgrywana na prawdziwej murawie. Tymczasem amerykański producent oznajmił nieuchronnie nadciągający koniec pewnej epoki, czyli ostatnie wznowienie legendarnej serii. Co to oznacza dla fanów piłki na konsolach?

Czym jest FIFA i skąd się wzięła jej popularność?

Na punkcie gry FIFA, a pierwotnie gry o nazwie FIFA International Soccer świat oszalał w 1994 roku, kiedy to na rynku po raz pierwszy pojawiła się tak rozbudowana gra o tematyce sportowej, idealnie odwzorowująca warunki panujące na murawie. To, co dzisiaj oferowane jest jako propozycja gry Xbox Series X, początkowo umożliwiało wcielenie się w zawodnika jednej z czterdziestu siedmiu drużyn z całego świata. Propozycja tak dobrze przyjęła się wśród graczy, że producent wyszedł z inicjatywą corocznego odświeżenia swojego wydania, wywiązując się zresztą z tego zadania znakomicie. W każdej kolejnej odsłonie, począwszy od FIFA Soccer 1995, można było znaleźć efekt zastosowania kolejnych nowinek technicznych i efektów specjalnych.

Gra z każdym rokiem rozbudowywała się, a pojawiające się błędy były skutecznie eliminowane. To, co dzisiaj wychodzi jako Fifa 23 Xbox Series X, jest efektem naprawdę ciężkiej pracy. Kolejno pojawiały się: możliwość kontrolowania przeciwników, modyfikacje funkcji sterowania, wprowadzanie kolejnych licencjonowanych zespołów do gry czy wreszcie – długo wyczekiwany efekt trójwymiarowości. Poza tradycyjnymi rozgrywkami, które można było znaleźć i u konkurencyjnych firm, tutaj pojawiła się opcja pomniejszych gier ligowych oraz gry w piłkę halową. Gra tak wciągnęła fanów, że nawet pojawiające się dodatki i rozbudowy bazowej FIF-y rozchodziły się jak ciepłe bułeczki. Obok bazowej wersji, producent udostępnił też grę poświęconą konkretnym turniejom, jak Mundial, Euro czy… piłce ulicznej.

Na czym polega fenomen FIF-y?

Jeśli chcesz, dokładnie sprawdź jak wygląda historia gier z serii FIFA! Ci z fanów, którzy mieli okazję sprawdzać na własnej skórze i własnych konsolach kolejne generacje, płynnie przechodzące jedna do drugiej, kolejne wprowadzane udogodnienia na pewno znają i pamiętają. Producent postarał się też, aby każda kolejna odsłona była dostępna dla posiadaczy starszych wersji konsol, dzięki czemu zjednywał sobie kolejnych fanów. Dla posiadaczy starszych komputerów jednak wiązało się to z niemożliwością skorzystania ze ją na wszystkich wprowadzonych zmian. Było tak na przykład w wersji FIFA 22. Co w takim razie znajdzie się w wersji FIFA 23, jakie rewolucje się kryją za tegoroczną odsłoną i co będzie dalej z tą legendarną serią?

Co szykuje EA Sports w FIF-ie 23?

W nowej wersji nie będzie spektakularnych zmian, jednak nie można narzekać na nudę. Na fanów czekają dotychczasowe tryby gry, m. in. ProClubs, FIFA Ultimate Team czy Volta Football, ale pojawią się też mistrzostwa świata FIFA World Cup Qatar 2022 oraz FIFA Woman’s World Cup2023 Australia and New Zealand 2023. Ciekawą wstawką będzie możliwość zrobienia kariery od zera jako… szkoleniowiec. I tu na graczy czeka niespodzianka w postaci jednego z około 350 nazwisk ze świata trenerskiego. Po raz pierwszy w historii wśród dostępnych 700 zespołów, 19 tysięcy graczy i 100 stadionów pojawią się drużyny kobiece. Co będzie dalej z grą FIFA? EA Sports zapowiedziało już, że w jej miejsce pojawi się zupełnie nowa, świeża wersja, sygnowana nazwą EA Sports FC.

Komentarze

Scroll to top