Od początków cywilizacji najlepszą rozrywkę stanowiło oglądanie zmagań mistrzów w jakiejś dyscyplinie. Zwycięzcy mogli liczyć na szacunek i honory, a z czasem na pieniądze. Widzowie otrzymywali intensywne doznania i możliwość poczucia się częścią wspólnoty. O tym, jak bardzo jest to istotne, świadczy fakt, że rywalizacja pociąga nas do dziś. Wraz ze zmieniającym się społeczeństwem, zmienia się jednak również sposób konkurowania. Oprócz tradycyjnych sportów dziś możemy również uczestniczyć w e-sportach – aktywnie lub biernie. Z tą branżą związane są też naprawdę dobre zarobki. Jak rozpocząć karierę w e-sporcie?
E-Sport – na czym dokładnie polega?
Pomijając nietypową formę, sport elektroniczny wcale nie różni się mocno od sportu tradycyjnego. Rywalizacja następuje po prostu nie w sposób bezpośredni i nie dzięki walorom ciała (sile, szybkości, elastyczności), ale za pośrednictwem komputera. Oczywiście i tutaj liczy się cały wachlarz cech, jakie trzeba rozwijać, aby należeć do najlepszych.
Oficjalnie e-rozgrywki nie są jeszcze powszechnie uznawane za sport. Pod naporem publicznym pierwsze ugięły się Chiny, już w 2003 r. zrównując e-gaming z innymi dyscyplinami. Ten sam kraj był również pionierem pod względem wpisania e-gamera na listę zawodów, wykazywanych np. w trakcie spisów powszechnych – miało to miejsce w 2019 r.
Biznes gier wideo – kto zarabia na graniu?
Bardzo ciekawa jest struktura e-gamingu jako biznesu. Oczywiście zarabiają na nim najlepsi gracze, ale to dopiero początek. Pieniądze z gier wideo mogą czerpać również opiekunowie drużyn, w identyczny sposób, w jaki dochody z klubów sportowych mają ich właściciele.
Ogromne pieniądze czekają na organizatorów turniejów e-sportowych. Z takim zadaniem oczywiście nie poradzi już sobie osoba prywatna – potrzebna jest wyspecjalizowana firma, która zadba o miejsce, publiczność, zaplecze gastronomiczne i hotelowe, prawa do transmisji i wpływy z reklam. Największe firmy mogą sobie pozwolić nawet na organizację własnej ligi zawodów e-sportowych – i oczywiście potrzebują pracowników, którzy się tym zajmą.
Z e-sportem wiąże się oczywiście również merchandising i usługi dodatkowe. Produkcja i sprzedaż gadżetów związanych z daną grą, klubem czy ligą, organizacja oglądania rozgrywek w klubach i barach, a także przyjmowanie zakładów – to kolejne opcje zarobku na e-sporcie.
Poszukujesz porady biznesowej nt. możliwości wkroczenia w świat e-sportu i zarabiania na nim dobrych pieniędzy? Wejdź na GoWork.pl i przejrzyj profile wykwalifikowanych doradców, którzy pomogą zarówno osobom prywatnym, jak i firmom czy start-upom.
Kariera w e-sporcie – jak ją rozpocząć?
Większość osób zainteresowanych e-sportem marzy o karierze gracza. Jest ona w Polsce coraz lepiej dostępna. Jeśli gra sprawia ci przyjemność, a jednocześnie widzisz, że znacznie odstajesz poziomem od współzawodników, poszukaj odpowiedniej dla siebie ścieżki rozwoju.
Przede wszystkim liczy się specjalizacja w konkretnej grze. Nie ma zawodników pansportowych, którzy jednego roku grają w piłkę nożną, a drugiego skaczą o tyczce. Podobnie wygląda sytuacja w e-gamingu. Gdy masz już swoją grę, możesz zapisać się do ligi. Dla nowicjuszy najbardziej atrakcyjne będą oczywiście ligi darmowe. Co ciekawe, możliwość robienia kariery w e-gamingu dostrzegło nawet polskie szkolnictwo – aktualnie w kraju działa ok. 80 klas szkół ponadpodstawowych o profilu e-sportowym. Poza regularnymi lekcjami młodzież zdobywa również kwalifikacje w grach komputerowych.