Biznes

E-sport – jak na przestrzeni ostatnich lat rozwinął się ten rynek? Wszystko, co warto wiedzieć

 

Jeszcze dwie dekady temu nikt nie powiedziałby, że granie w gry będzie nie tylko jedną z form rozrywki, ale także ogromnym biznesem, który generuje rekordowe zyski. Obecnie rynek e-sportu z roku na rok rozwija się w zawrotnym tempie, zarówno jeśli chodzi o kwestie finansowe, logistyczne, jak i liczbę fanów na całym świecie. Wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek ery gamingu. Na czym polega ten fenomen i w którym kierunku to wszystko zmierza? 

Rozwój nowych technologii odmienił nasze życie na wielu płaszczyznach. Coś, co dawniej było jedynie możliwości, dzisiaj staje się normą. Nikogo nie dziwi już to, że e-sport zawładnął wyobraźnią milionów osób na całym globie, a wśród graczy, jak i sympatyków tej dziedziny znajdziemy już nie tylko dzieci czy młodzież. Branża gamingowa to w tej chwili w pełni profesjonalna machina, która dopiero się rozkręca. 

Czym dokładnie jest e-sport?

Sport elektroniczny, czyli tzw. e-sport, to forma rywalizacji, w której głównym obszarem działań zawodników są gry komputerowe. O gamingu mówimy już nie tylko w kontekście rekreacyjnych, amatorskich rozgrywek, ale przede wszystkim w odniesieniu do zawodowych turniejów, które są rozgrywane na całym świecie. Poszczególne mecze pokazywane są szerszej publiczności na żywo, dzięki czemu każdy może śledzić poczynania graczy i im kibicować. W praktyce więc ten rodzaj rozrywki nie różni się niczym w sposobie odbioru niż tradycyjne wydarzenia sportowe. Mamy tutaj do czynienia bowiem zarówno z ogromnymi emocjami, walką, wysoką stawką gry, tyle że w przestrzeni wirtualnej.  

E-sport – najpopularniejsze gry i turnieje

Zawodnicy e-sportu zazwyczaj tworzą drużyny, które rywalizują ze sobą w licznych grach, w tym w szczególności Dota 2, CS:GO czy League of Legends czy FIFA. Na całym świecie tworzone są kolejne ligi, dzięki czemu w wielu państwach powstały wieloszczeblowe rozgrywki, z możliwością awansu na wyższy szczebel, a następnie do zawodów międzynarodowych. Wśród najpopularniejszych turniejów na świecie można wymienić The International w Dota 2, w którym pula nagród wynosi nawet 40 mln dolarów, turnieje Major Championships w CS:GO czy World Championship w LOL-a, które w 2019 roku oglądało przeszło 100 mln osób! Na uwagę zasługuje też organizowany w katowickim Spodku Intel Extreme Masters. 

Jaka jest wartość rynku gamingowego?

Rynek e-sportu to nie tylko ogromne emocje i pasja, ale też pokaźne liczby jeśli mówimy o łącznych obrotach. Szacuje się, że w 2021 roku wartość ta wyniosła w skali całego świata ponad 1,28 mln dolarów, a w ciągu dwóch, trzech najbliższych lat ma ona wzrosnąć kilkukrotnie. Więcej informacji na ten i wiele innych tematów można znaleźć na stronie: fragster.com

Komentarze

Scroll to top