Biznes

Dota 2 VS League Of Legends – lepsza dyscyplina eSportowa

Wśród wszystkich istniejących gier z gatunku MOBA, najbardziej obiecujące są Dota 2 oraz League of Legends. Obie gry są bezpośrednimi konkurentami od wielu lat i warto podkreślić, iż każda z nich ma ogromną fanbazę na całym świecie. Jednak przełom technologiczny rozstawia swoje priorytety, dlatego właśnie w 2022 roku postanowiliśmy spojrzeć na te gry pod różnymi kątami. Jakie są główne zalety i wady Dota2 i LoL – czytaj dalej!

– Koszty gier i donaty

Obie gry są do ściągnięcia za darmo i bezpośrednio do gry, jednak twórcy znaleźli inny sposób zarabiania.  W każdej z dyscyplin występuje wbudowany donat. W Dota 2 gracze mogą kupić różne skórki dla bohaterów, lektorów itp., Można również wykupić subskrypcję Dota +, która otwiera dostęp do dodatkowych funkcji (statystyki, możliwość ulepszenia poziomu na bohaterach itp.). Ogólnie rzecz biorąc, cały system donatów w Dota 2 nie wpływa na rozgrywkę. Dlatego szanse graczy na wygraną są równe bez zależności od kwoty, jaką gracz zainwestował w swoje konto. Nawiasem mówiąc, dzięki Dota 2 Betting gracze mogą wspierać ukochaną drużynę i dzielić radość i wygrane ze zwycięstwa.

W League of Legends istnieje również możliwość zakupu różnych niestandardowych przedmiotów, które poprawiają wyjątkowy wygląd postaci. Ale, każdy gracz musi wydawać pieniądze na zakup bohaterów (w Dota 2 każdy bohater jest wybierany bez żadnych kosztów). Chociaż warto zauważyć, że można je otworzyć za walutę gry, która jest naliczana za zwycięstwa w meczach. Dlatego zagrać w LoL można również bez inwestycji, jednak z dużym nakładem czasu na otwarcie nowych bohaterów.

– Bohaterowie gier

Dota 2 I League of Legends mają wielu unikalnych bohaterów, którzy są dostępni do gry zarówno w meczach regularnych, jak i rankingowych. Każdy z nich ma swoje własne cechy: umiejętności, charakter, głos, wygląd itp.  Mówiąc o Dota 2, warto wspomnieć, że w najnowszej wersji dostępnych jest jeszcze 121 bohaterów, którzy dzielą się na trzy duże grupy:

Umysł – Ta grupa bohaterów słynie z procasterów (bohaterów zadających obrażenia dzięki magicznym umiejętnościom). Mogą pełnić rolę sapportu lub midera.

Zręczność – Ta grupa obejmuje te postacie, które wyróżniają się szybką szybkością ataku i dużą ilością zbroi. Wszyscy są odpowiedzialni za ważną misję, a mianowicie zniszczenie bazy wroga.

Siła – Obejmuje to bohaterów z dużą rezerwą zdrowia i silnym atakiem z ręki. Postacie pełnią rolę czołgów lub inicjatorów, ponieważ są w stanie wchłonąć dużą ilość obrażeń.

Jeśli chodzi o grę League of Legends, w tej chwili w gra ma 140 bohaterów, którzy są podzieleni na następujące klasy:

– Zabójcy

– Wojownicy

– Magi

– Strzelcy

– Bohaterowie wsparcia

– Czołgi

– Turnieje i społeczność graczy

Warto zauważyć, że w obu dyscyplinach odbywają się turnieje na różnych poziomach z dużymi pulami nagród. Valve organizuje corocznie turniej Dota 2 – The International, w którym rozgrywa się kilkadziesiąt milionów dolarów, a pula nagród ostatniego turnieju wyniosła ponad 40 milionów USD. Ponadto corocznie odbywa się kilka turniejów Major i Minor z pulami nagród w wysokości kilkuset tysięcy dolarów amerykańskich. Również w tej dyscyplinie odbywają się różne turnieje dla drużyn amatorskich. Każdy z turniejów i Mistrzostw można oglądać w formacie Live i wraz z eSport betting

League of Legends co roku organizuje także ważny oficjalny turniej World Championship z pulą nagród w wysokości 2 000 000 USD. Ponadto co miesiąc odbywają się małe turnieje z wygranymi w wysokości kilkuset tysięcy dolarów amerykańskich.

Porównując obie gry warto powiedzieć, że na początek kariery warto przede wszystkim zapoznać się ze społecznością graczy. Społeczność w Dota 2 I League of Legends składa się w większości z tych samych ludzi. Jednak gracze w Dota 2 mają wyższy poziom dynamiki niż gracze League of Legends.

– Społeczność online

Obecnie średnia liczba graczy online w takiej dyscyplinie jak Dota 2, według danych z portalu Steam Charts, wynosi – ponad 413 tys. Maksymalna liczba graczy online w ciągu 30 dni wynosi – 665k os. Eksperci zauważają, że od początku 2022 r. obserwuje się stopniowy spadek online (zasięg wzrasta głównie dopiero po wydaniu aktualizacji). Warto zrozumieć, że średnia liczba graczy online Dota 2 jest zawsze na tym samym poziomie i wystarcza do szybkiego znalezienia meczów rankingowych wśród uśrednionego rankingu od 2K do 6K MMR. Znalezienie graczy o wysokiej pozycji zajmuje więcej czasu, jednak najczęściej ci gracze należą do amatorskiego / profesjonalnego zespołu.

League of Legends może pochwalić się większą liczbą użytkowników online niż w Dota 2. Na przykład, szczytowa liczba użytkowników jednocześnie zalogowanych do gry, tutaj może osiągnąć nawet 8-9 milionów ludzi. Średnia liczba na co dzień w online stanowi około 4 milionów ludzi. Takie liczby są znacznie większe niż w Dota 2. Warto również zauważyć, że liczba nowych graczy online w LoL stale rośnie z roku na rok. Dlatego znalezienie graczy w dowolnym rankingu tutaj zajmuje minimum czasu.

Podsumowując, warto powiedzieć, że obie dyscypliny, choć mają swoje podobieństwa, ale są jednak znacznie bardziej zróżnicowane. Dzięki designu, scenariuszowi, społeczności graczy, a także wielu innym ważnym aspektom – Dota 2 I League of legends to wyjątkowe gry, które wciąż wymagają dopracowania i aktualizacji.

Komentarze

Scroll to top