Biznes

Dota 2 – najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku i ambitne plany na 2022

Wśród wszystkich istniejących eDyscyplin, Dota 2 wciąż pozostaje głównym liderem. Obecnie ta wieloosobowa strategia jest najszybciej rozwijającą się dyscypliną eSportu, z profesjonalnymi drużynami z całego świata rywalizującymi w różnych ligach i turniejach. Turnieje Dota 2 Premium mogą pochwalić się pulami nagród liczonymi nawet w milionach dolarów i konsekwentnie są największymi w historii eSportu. Największym turniejem dla tej gry jest – The International, organizowany corocznie przez Valve. Począwszy od sezonu 2017/18, Valve organizuje również Dota Pro Circuit, profesjonalny sezon rozgrywany przez cały rok. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jaki był pamiętny rok dla tej dyscypliny i jakie nowe ambitne plany mają drużyny i organizatorzy na 2022 rok.

Długo oczekiwany TI 10 oraz wtajemniczeni na 2022 rok!

The International 10 to dziesiąte mistrzostwa świata w grze MOBA – Dota 2. Podobnie jak poprzednio, organizatorem był największy deweloper gry, firma Valve. Turniej główny odbywał się od 7 do 17 października 2021 roku w Bukareszcie, w Rumunii.

Turniej był rzeczywiście długo oczekiwanym wydarzeniem, gdyż pierwotnie miał się odbyć w 2020 roku. Jednak z powodu pandemii firma Valve poniosła ogromne straty i została zmuszona do wprowadzenia globalnych zmian w harmonogramie. Turniej został przeniesiony na rok 2021, a jego gospodarzem miała być Szwecja, jednak władze tego kraju nie zgodziły się na wpisanie turnieju na listę imprez sportowych, które mogą zostać rozluźnione ze względu na pandemię COVID-19. Dlatego też główna faza turnieju została podzielona na dwa etapy, które odbyły się w Bukareszcie: fazę grupową i play-off. Zakłady na Dota 2 oraz ich statystyki dowodzą, że decyzja ta była jak najbardziej słuszna, gdyż podzielenie turnieju na dwa etapy tylko zwiększyło liczbę widzów. Mecz finałowy obejrzało ponad 2,1 mln widzów, co jest rekordem na turniejach The International.

Jubileuszowy turniej został zapamiętany przez kilka ciekawych wydarzeń. Na przykład po raz drugi w historii The International zwyciężyła drużyna z kraju Europy Wschodniej, a po raz pierwszy z Rosji. Ilya Mulyarchuk z Team Spirit osiągnął trzy „rampages” (zabicie pięciu lub więcej członków drużyny przeciwnej w krótkim czasie), co było absolutnym rekordem w historii turnieju.

Jakie więc niespodzianki organizatorzy i zespoły mają dla nas w zanadrzu na rok 2022?

Mimo wszystkich plotek, które krążą po sieci, organizator Valve nie zdradza wszystkich tajemnic. Jednak wiarygodne informacje dotyczące The International 2022 wciąż tam są. Zakłady bukmacherskie eSport pomogły uchylić kurtynę i dowiedzieliśmy się kilku informacji o nadchodzących etapach profesjonalnego sezonu w tym roku!

– Wiosenna runda 2022

W marcu 2022 roku drużyny będą rywalizować w formacie round-robin w sześciu ligach regionalnych. Turnieje round robin są o tyle szczególne, że drużyny zawodowe będą rywalizowały ze sobą o punkty kwalifikacyjne, które na tym etapie są niezwykle ważne, oraz o nagrody pieniężne. Nie ma jeszcze informacji na temat dokładnego formatu rozgrywek, ale większość ekspertów sportowych zapewnia, że nie będzie się on różnił od zeszłorocznego.

– Wiosenny Major

Po formacie round-robin dla lig regionalnych nastąpi Spring Major, w którym najlepsze drużyny z lig regionalnych zmierzą się w turnieju pucharowym. W ten sposób zwycięzcy mogą zdobyć bilet na nadchodzące TI11, które wstępnie zaplanowane jest na 7 października 2022 roku, w formacie LAN.

Miejsce rozgrywania 11. turnieju nie jest jeszcze znane, ale Valve już opublikowało wysokość puli nagród, która wyniesie ponad – 45 000 000 dolarów.

Komentarze

Scroll to top