Sprzęt

Czym różni się laptop do gier?

 

Jeżeli ktoś nie zna się na sprzęcie komputerowym, to największą różnicą pomiędzy laptopem do gier a zwykłym komputerem będzie dla niego cena oraz design. W praktyce natomiast najważniejsze różnice występują w wydajności, jaką może zaoferować każdy ze sprzętów.

  1. Komputer do gier czy laptop do pracy?
  2. Obudowa komputera dla gracza
  3. Różnice w cenach pomiędzy laptopami

Zamiast podczas zakupów kierować się wyglądem laptopów, najlepiej sprawdzić możliwości sprzętu i czy jego parametry będą wystarczające, aby uruchomić nowe gry. W tej branży technologie zmieniają się na tyle szybko, że dobrym pomysłem jest zakup komputera dla gracza o lepszych podzespołach, niż jest to na chwilę obecną potrzebne.

Komputer do gier czy laptop do pracy?

Istotną różnicą pomiędzy laptopem do zastosowań domowych lub biurowych a sprzętem przeznaczonym do grania jest zastosowanie w tym ostatnim dedykowanej karty graficznej. Zwykłe laptopy mają zintegrowany układ graficzny z płytą główną, co przekłada się na niższą cenę, ale też na dużo mniejszą wydajność. O ile tego typu sprzęt jest wystarczający do pracy z dokumentami, podstawowej edycji grafiki oraz oglądania filmów, nie da się na nim grać w nowe tytuły. Z każdym rokiem rosną wymagania gier względem karty graficznej. Wynika to z tego, że twórcy dokładają wielu starań, aby grafika w nowych grach była realistyczna i zachwycała użytkowników na każdym etapie rozgrywki. Do tego niezbędna jest porządna karta graficzna z dużą ilością pamięci. Ze względu na to, że w dużym stopniu zwiększa to cenę komputera, dedykowane karty rzadko występują w zwykłych laptopach. Producenci montują je w sprzęcie dla graczy, którzy rzeczywiście potrzebują większej mocy.

Obudowa komputera dla gracza

Różnice pomiędzy laptopami widać także w samej obudowie. Tanie laptopy biurowe często mają obudowy z niskiej jakości plastiku, co nie sprawdziłoby się podczas wielogodzinnego grania. Sprzęt dla graczy musi być wytrzymały, aby w razie potrzeby wytrzymać nerwową reakcję gracza, który przegrał partię. W komputerach gamingowych stosuje się wydajniejsze chłodzenie, co jest niezbędne w związku ze stosowanymi w nich kartami graficznymi. Komputer musi więc mieć solidną obudowę, która nie będzie się nagrzewała podczas grania w nowe tytuły. Nie tylko dobra karta graficzna może powodować wzrost temperatury w komputerze. Gamingowy laptop wyposażony jest w szybki procesor z kilkoma rdzeniami, co również wpływa na wyższą temperaturę. Zaletą laptopów do gier jest to, że jeżeli za kilkanaście miesięcy wyjdzie gra, która wymaga większej ilości pamięci RAM, będzie można ją dołożyć. Pomimo tego dobrym pomysłem jest zakup komputera, który ma przynajmniej 16 GB RAM. Taka ilość pamięci nie tylko da ci pewność, że każda nowa gra bez problemu uruchomi się na komputerze, ale też umożliwi przyjemną rozgrywkę bez ciągłego zawieszania się sprzętu.

Różnice w cenach pomiędzy laptopami

Laptop do domu lub firmy można kupić już za 1000-2000 złotych, natomiast laptop do gier kosztuje nawet dwa lub trzy razy tyle. Różnice w cenach są jednak w pełni uzasadnione, jeżeli uwzględni się lepszą kartę, wydajniejszy procesor, szybszy dysk i inne podzespoły. Oprócz nowego laptopa można od razu zamówić mikrofon, słuchawki oraz myszkę dla gracza. Taki zestaw świetnie sprawdzi się podczas rozgrywek prowadzonych z innymi graczami, gdzie bez dobrej myszki trudno będzie nadążyć za przeciwnikami. Widać to przede wszystkim w grach strategicznych oraz strzelankach, w które ciężko się gra na wbudowanym w laptop touchpadzie.

Komentarze

Scroll to top