Inne Technologia

Czy opłaca się kupić monitor 144hz do gier? Różnica między 60hz VS 144hz!

 

Wielu graczy zadaje sobie pytanie, czy warto kupić monitor 144hz, czy jednak zostać przy 60hz? Jaka jest różnica między 60hz, a 144hz? W tym tekście przedstawię największe różnice widoczne w grach m.in w CS:GO!

Podstawowe różnice

Monitor 144hz, co to właściwie oznacza? Częstotliwość odświeżania to ilość obrazów wyświetlanych na ekranie monitora w ciągu jednej sekundy, wyrażana w hercach (hz). Wynika z tego to, że monitor 144hz wyświetla obraz 144 razy w ciągu jednej sekundy, a monitor 60hz jedynie 60 razy. Jak reaguje na to ludzkie oko?

Największe różnice możemy zobaczyć jedynie patrząc na taki monitor, żadne filmy na youtube, czy specjalne grafiki nie oddadzą tego efektu.

Różnice w grach

Najlepiej w swoim materiale oddał to kanał moreleTV, który przedstawił różnice nagrane w grach w spowolnionym tempie.

Fajnie przedstawiona jest różnica w CS:GO między monitorem 60, a 240hz:

Postać w przypadku monitora 240hz po prostu płynnie przesuwa się po ekranie, a w tym gorszym ekranie po prostu klatkuje i rozmazuje postać. Dzięki temu masz więcej czasu na reakcję i trafienie przeciwnika. Tak, dzięki większym ilości hz w monitorze, możesz poprawić swój skill w grach. Z monitorem 144 Hz możesz reagować szybciej niż przeciwnik, co daje przewagę i daje szansę strzelania w pierwszej kolejności. Daje to kilka milisekund przewagi. Niby niedużo, ale w grach FPS jest to bardzo ważne.

A jak z cenami?

Kiedyś ekrany 144hz kosztowały minimum 1000zł, więc były dużo droższe i mniej dostępne. Teraz, gdy w ofercie są już monitory nawet 360 hz to analogiczne te „gorsze” tanieją. Przeglądając monitory na allegro znalazłem je w okolicach 700zł:

blank

Wiele osób mówi, że nigdy już nie będziesz chciał wrócić do 60hz i gdy pójdziesz do znajomego, który będzie taki monitor posiadał zobaczysz „klatkowanie” gry. Po prostu będziesz wtedy widział różnicę na własne oczy i zobaczysz, że WARTO zakupić monitor 144hz! Materiał nie jest w żaden sposób sponsorowany.

22-letni przedsiębiorca i student informatyki, łączy swoją pasję do technologii z zainteresowaniem esportem i biznesem.

Komentarze

Scroll to top