Biznes

Co warto wiedzieć o polskich e-sportowcach i zespołach e-sportowych?

 

Esport jest popularyzowany na skalę globalną. Jednakże jego popularność istotnie się różni w zależności od konkretnego regionu świata. W Polsce zawody e-sportowe nadal są raczej niszowe. Polacy mogą jednak już pochwalić się szeregiem zawodników i drużyn święcących triumfy na arenach międzynarodowych.

W czym specjalizują się polscy e-sportowcy?

Można powiedzieć, że Polacy lubią cyfrową rozrywkę. Jedni wybierają gry hazardowe i np. przechodzą do vulkanbet celem sprawdzenia, czy dopisze im szczęście. Drudzy preferują wirtualną rozrywkę, gdzie czynnik losowy jest ważny, ale najważniejszy. To właśnie oni decydują się rozwiać swe umiejętności w grach esportowych i marzą o zostaniu profesjonalistą.

W Polsce gra się w szereg gier komputerowych zaliczanych do esportu. Jako że Polacy uwielbiają piłkę nożną, to multum młodych ludzi stara się do perfekcji opanować grę w FIFĘ. Powołano nawet oficjalną reprezentację Polski w tej grze komputerowych.

Gdyby jednak przyjrzeć się sukcesom osiąganym przez e-sportowców, to można zaryzykować twierdzenie, że to CS:GO jest specjalizacją Polaków. Polskie drużyny CS:GO mają już też wypracowaną renomę i cieszą się szacunkiem międzynarodowej społeczności e-sportowej.

Ranking polskich zespołów e-sportowych

Niektóre polskie zespoły e-sportowe zostały stworzone przez pasjonatów, którzy dopiero z czasem zostali zawodowcami. Za innymi od początku stały ogromne ambicje i wsparcie hojnych sponsorów. Samo tworzenie rankingów drużyn e-sportowych jest jednak trudne.

Trzeba zauważyć, że skład tych samych drużyn zmienia się w czasie (czasem szybko i radykalnie). Każdy zawodnik ma też jakąś specjalizację. Jeden jest mistrzem LoL, a drugi święci triumfy w CS:GO. Ich sukcesy trudno porównać na tej samej zasadzie, jak trudno wybrać najlepszego sportowca w Polsce, mając do wyboru Roberta Lewandowskiego i Kamila Stocha.

Za rozwój polskiego elektronicznego sportu odpowiadają dziesiątki drużyn i setki zawodników. Należy zwrócić uwagę, że wielu polskich zawodników jest częścią międzynarodowych zespołów. Doskonałym przykładem jest owiany legendą Vitus.pro. Ta rosyjska drużyna osiągała ogromne sukcesy, gdy w jej składzie dominowali Polacy.

Poniżej przybliżamy sylwetki kilku polskich drużyn e-sportowych, które swego czasu należało do topu:

  • Arcy (na początku Aristocracy), czyli zespół założony już na początku XXI wieku. Jego specjalizacją był Counter-Strike: Global Offensive. Przez lata ten zespół osiągał mniejsze i większe sukcesy (np. w DreamHack Open Summer), a przy tym regularnie przechodził zmiany personalne. Jednakże w 2020 roku drużyna Arcy ostatecznie zakończyła działalność.
  • AGAiN, tj. drużyna, która również została już rozwiązana. Jednakże swego czasu ten zespół można było zaliczyć do czołówki w CS:GO. AGAiN została nawet wpisana do Hall of Fame koreańskiej organizacji World Cyber Games.
  • x-kom AGO (znany też jako AGO Gaming) powstały w 2016 roku. Zespół ten został założony z inicjatywy kilku zawodników, którzy już wcześniej mieli sukcesy w rozgrywkach CS:GO. x-kom AGO święciło triumfy między innymi w ESL Polish Championship 2017, NVIDIA CS:GO Challenge 2017, WESG 2018 World Finals. Świetne wyniki sprawiły, że sponsorem tytularnym tej drużyny został x-kom.
  • Wisła All in! Games Kraków, czyli projekt, za który odpowiedzialny jest klub sportowy Wisła Kraków (znany głównie z boisk piłkarskich). Ta drużyna została powołana w 2019 roku, a jej specjalizacją są e-sportowe piłkarskie rozgrywki w FIFIE. Jednakże Wisła All in! Games Kraków rozwija też drużyny w innych grach, a zwłaszcza CS:GO.
  • Izako Boars, za którym stoi jeden z najpopularniejszych polskich e-sportowców, czyli Piotr „izak” Skowyrski. Ten zespół od 2017 roku regularnie osiąga wysokie pozycje na renomowanych turniejach CS:GO. Sam izak to charyzmatyczna postać, która w świecie e-sportu działa już od 2017 roku. Od lat Skowyrski jest też komentatorem e-sportowym oraz youtuberem.

Cieszy to, że z każdym rokiem przybywa polskich drużyn i zawodników z umiejętnościami uprawniającymi do gry na najwyższym międzynarodowymi poziomie.

Ile pieniędzy zarabiają polscy e-sportowcy?

Najlepsi e-sportowcy na świecie zarabiają tak, jak gwiazdy innych dyscyplin sportowych. W dodatku ich zarobki systematycznie rosną. Zsumowane zarobki największych gwiazd osiągają poziom największych nagród osiąganych w grach kasynowych. Można już wymienić liczną grupę zawodników, którzy przez e-sport zarobili ponad milion dolarów.

Wśród milionerów i gwiazd światowego sportu elektronicznego pojawiają się też Polacy. Chyba najlepszym przykładem jest Michała „Nishy” Jankowski, który wraz ze swoją drużyną w Dota 2 wzbogacił się o miliony złotych i to ledwo po przekroczeniu 20 roku życia. Samemu Jankowskiemu można wróżyć wielką karierę i szansę na zdobywanie największych nagród na świecie przez wiele lat. Został on nawet wybrany graczem 2020 roku w prestiżowym plebiscycie Esports Awards.

Setki tysięcy dolarów zarobiło też kilku innych e-sportowców z Polski. Wygrane te uzyskali głównie w turniejach CS:GO oraz LoL, jak w każdej dyscyplinie, tak i w e-sporcie zarobki są rozłożone nierównomiernie. Garstka najlepszych zawodników zarabia astronomiczne kwoty, a multum innych zawodników gra półprofesjonalnie lub amatorsko i nie osiąga żadnych wymiernych korzyści finansowych.

Komentarze

Scroll to top