O czym jest Elden Ring?
Fabuła gry Elden Ring osadzona jest w fikcyjnej krainie o nazwie The Lands Between. Podzielona jest ona na sześć niezależnych od siebie królestw będących we władaniu sześciu półbogów. Każdy z nich dysponuje jednym z fragmentów tytułowego pierścienia Eldenów. Gracz natomiast wciela się w postać wygnańca, który po latach tułaczki wraca wreszcie do swoich rodzinnych stron i podejmuje się trudnego zadania skompletowania wszystkich sześciu części pierścienia, przywracając tym samym pokój całej krainie. Oczywiście odebranie fragmentu pierścienia od każdego półboga będzie wymagało pokonania go.
Sama gra wykorzystuje klasyczne motywy z gier RPG, czyli najpierw określamy cechy naszego bohatera — jego płeć, umiejętności wstępne, wygląd i inne właściwości. Ma to niezwykle istotny wpływ na przebieg gry, jako że postaci z określonym zestawem umiejętności będą wymagały zastosowania zupełnie innej strategii od pozostałych. A jeśli chodzi o strategię, to nie będzie tutaj miejsca na powtarzanie tych samych schematów, jako że komputerowi przeciwnicy błyskawicznie się uczą taktyki gracza i starają się jej przeciwstawić. Oznacza to ciągle nowe wyzwania i rosnący poziom trudności wraz z rozwojem wydarzeń i zwiększaniem się umiejętności i parametrów postaci sterowanej przez gracza. Jeśli kiedykolwiek odwiedzałeś na przykład Ice Casino PL, to z pewnością wiesz, jak to wygląda w praktyce.
Sam świat gry jest w pełni otwarty, możemy więc eksplorować dowolne jego obszary, wracać do odwiedzonych wcześniej miejsc — słowem, mamy w pełni wolną rękę co do kolejnych posunięć. Sama fabuła także jest tylko w minimalnym stopniu liniowa, obejmując zadania niezbędne do wykonania zadania głównego, ale gracz może równie dobrze praktycznie całkowicie porzucić główny wątek i skupić się na zadaniach pobocznych.
Sama gra została wykonana niezwykle atrakcyjnie pod względem graficznym. Wbrew temu, czego możemy się spodziewać po produkcjach azjatyckich, nie mamy tutaj na ekranie feerii kolorów i efektownych barwnych światełek, ale klimat ponury, mroczny, bardzo posępny i po prostu chłodny. Wiele razy podczas grania przez plecy przebiegnie Ci zimny dreszcz.
Jeśli Twoim hobby są różnego rodzaju gry wideo z gatunku RPG, przy czym szczególnie zwracasz uwagę na fabułę i tryb dla pojedynczego gracza, to z pewnością znasz doskonale takie tytuły, jak na przykład:
- Skyrim;
- Baldur’s Gate;
- Divine: The Original Sin;
- Planescape Torment.
I wiele innych pozycji zasługujących na obowiązkowe poznanie. Ale od stycznia 2021 do listy pozycji, które koniecznie trzeba znać, dołączyła nowa gra wideo zatytułowana Elden Ring. Dziś zamierzamy Ci ją zaprezentować nieco bliżej!
Podstawowe informacje o grze Elden Ring
Jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś o tej grze, to musimy najpierw Cię przygotować od strony teoretycznej. Elden Ring jest produktem firmy Bandai Namco Entertainment, a twórcą tego tytułu jest Hidetaki Miyazaki oraz George R.R. Martin.
Hidetaki Miyazaki
Dyrektor wykonawczy i pomysłodawca Elden Ring to Hidetaki Miyazaki, postać bardzo znana wśród fanów gier wideo, szczególnie tych azjatyckich. Ma on bowiem na koncie kilka naprawdę fenomenalnych tytułów, takich jak na przykład cała seria Sould, a także Bloodborne, Sekiro oraz Armored Core. Jego dzieła słyną z doskonałej jakości wykonania i dopracowania, zarówno od strony fabularnej, jak i graficznej — i oczywiście także technicznej.
Podsumowując, możesz mieć niezachwianą pewność, że jeśli jakaś gra firmowana jest nazwiskiem Hidetakiego Miyzakiego, to będzie to produkt o najwyższej jakości.
George R. R. Martin
George R. R. Martin to niezwykle znany i popularny w wielu księgach pisarz fantasy. Jeśli nawet nie jesteś fanem tego typu literatury, ale oglądałeś znany serial Gra o tron, to zapewne zainteresuje Cię wiadomość, że powstał on na kanwie cyklu powieściowego Pieśń lodu i ognia, autorstwa właśnie samego Martina. Jeśli za fabułę gry zabiera się tak doskonały autor, to znaczy, że efektem pracy będzie coś naprawdę wyjątkowego.
Tryb wieloosobowy
Pomimo tego, że wspomnieliśmy na początku o tym, że Elden Ring jest grą przeznaczoną dla jednej osoby, to jednak Hidetaki Miyazaki postanowił dodać do swojego dzieła także tryb gry wieloosobowej. Ale nie jest to typowy multiplayer dla setek graczy, lecz specjalnie opracowany tryb kooperacji dla maksymalnie czterech graczy. Samo to rozwiązanie zostało naprawdę sprytnie pomyślane i oferuje niecodzienne możliwości. Otóż grę rozpoczynają maksymalnie cztery postaci. Każda z nich ma do wykonania tę samą liczbę zadań w ramach pełnej fabuły, co więcej — mogą dołączyć do rozgrywki w dowolnym jej momencie. Mogą grać niezależnie od siebie albo stworzyć nieformalną drużynę, która będzie ze sobą współpracować.
Nieformalną w tym sensie, że w odróżnieniu od rozwiązań stosowanych w innych grach, gracze wchodzący w skład drużyny nie otrzymają takiej samej nagrody dla wszystkich. W Elden Ring drużyna teoretycznie nie istnieje — oznacza to, że punkty doświadczenia przyznawane są każdemu graczowi z osobna na podstawie jego faktycznej aktywności. Jeśli dostępne będą jakieś przedmioty do podniesienia z ziemi, na przykład znalezione lub zrabowane przeciwnikom, to gra nie będzie ich duplikować dla każdego z graczy, ale wystąpią one w pojedynczym egzemplarzu. To już kwestią graczy będzie sprawiedliwe lub nie rozdzielenie łupów!
Podsumowanie
Ogólnie rzecz biorąc, Elden Ring to pozycja obowiązkowa dla każdego fana gier typu RPG. Nie dość, że ma ona znakomitą fabułę stworzoną przez czołowego pisarza z dziedziny fantasy George’a R. R. Martina, to jeszcze za jej wykonanie odpowiada legenda branży gier wideo, czyli Hidetaki Miyazaki. W efekcie powstał znakomity produkt, wciągający na długie godziny i zapewniający mnóstwo emocji podczas gry.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o jednym ważnym szczególe — Elden Ring nie została oparta o jeden z najnowocześniejszych silników graficznych. Nie ma takiej potrzeby z uwagi na wykorzystany w niej klimat. Zamiast tego gra korzysta ze sprawdzonych rozwiązań zastosowanych wcześniej w grach Sekiro i Bloodborne, co oznacza, że zapewni płynną rozgrywkę nawet na niezbyt wydajnych komputerach, dostarczając jednocześnie znakomitych wrażeń wizualnych. W końcu mroczne klimaty nie będą w stanie wyciągnąć maksymalnych możliwości z takich silników graficznych jak Unreal Engine 5, nie ma sensu więc ich używać.