Biznes

Co to są serwery wirtualne i dlaczego warto je mieć?

 

Z pojęciem „serwera wirtualnego” prędzej czy później spotkać musi się każdy przedsiębiorca. Bez dobrego serwera internetowego prowadzenie i rozwijanie firmy jest bardzo trudne. O tym, czym konkretnie są serwery wirtualne i dlaczego warto je mieć piszemy w poniższym tekście.

Rozwój oznacza zmianę. W przypadku firm zmiany najczęściej dotyczą wynajmu większego biura lub stworzenia nowych stanowisk. Jednak wiele przedsiębiorstw zapomina, że zmiany dotyczą również sfery internetowej. To właśnie tam przenosi się mały i duży biznes. Jak najlepiej wykorzystać tę przestrzeń? Najlepiej przy pomocy serwera wirtualnego, który usprawni pracę firmy.

Serwery internetowe – czym są?

Serwer to nic innego jak fizyczna maszyna o bardzo dużej mocy obliczeniowej, która jest bez przerwy podłączona do Internetu. Na serwerze można m.in. umieścić stronę WWW, stworzyć skrzynki e-mail dla siebie i pracowników, przechowywać pliki. Z kolei podział serwera fizycznego na mniejsze, wydzielone wirtualnie (przy użyciu specjalnego oprogramowania) tworzy serwery internetowe, zwane też wirtualnymi. Współdzielą one zasoby serwera: dysk twardy, pamięć czy czas pracy procesora, ale poza tym są osobnymi bytami.

Podział serwerów wirtualnych jest wykonany optymalnie dla wszystkich jego użytkowników. Oznacza to, że każdy z klientów firmy oferującej serwery internetowe ma dostęp tylko i wyłącznie do swojej zawartości. Używając alegorii kulinarnej – serwer (urządzenie) to tort, zaś serwery wirtualne to jego części na talerzach gości. Każdy ma taki kawałek, jaki chciał i nie zagląda do talerza sąsiada.

Dlaczego warto mieć serwer wirtualny?

W 2022 roku praktycznie nie można istnieć poza Internetem. Przywilej ten mają wyłącznie nieliczni, zaś cała reszta, jeżeli chce skutecznie walczyć o klienta, musi znaleźć się w globalnej wiosce. A jak to zrobić? Właśnie za pomocą serwera wirtualnego.

Serwer wirtualny to przede wszystkim bezpieczeństwo wszystkich danych, jakie się na nim znajdują. Wybierając abonament od dostawcy hostingowego, m.in. firmy Progreso.pl, oszczędzamy pieniądze i nie musimy kupować fizycznego serwera. Z tego powodu serwery wirtualne są świetnym rozwiązaniem dla małych i średnich firm. A jakie dane mogą znajdować się na serwerze internetowym? Oto one:

  • umieszczenie własnej strony WWW w Internecie (np. strona firmowa, blog internetowy, forum internetowe);
  • przypisanie nieograniczonej ilości domen internetowych do serwera (tworzenie skrzynek e-mail w adresie własnej domeny, strony WWW pod adresami różnymi domen);
  • korzystanie z poczty e-mail (możliwość utworzenia nieograniczonej ilości skrzynek e-mail na serwerze);
  • korzystanie z serwera FTP (miejsce na publikacje plików w sieci Internet);
  • korzystanie z wielu innych usług dodatkowych (np. certyfikaty SSL).

Jak dopasować serwer internetowy do własnych potrzeb? Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest kontakt z firmą je oferującą. Eksperci z Progreso z pewnością pomogą wybrać najlepszy dla ciebie pakiet.

Komentarze

Scroll to top