Inne

ACTA2 przegłosowana! Czy wejdzie w życie?

 

Dzisiaj w Parlamencie europejskim odbyło się głosowanie dotyczące ATCA2. Czy wejdzie w życie?

 

318 osób zagłosowało przeciw wprowadzeniem tego projektu, a 278 na tak. Oznacza to, że dzisiaj acta 2 nie zostanie wprowadzana w życie.

Jednak to głosowanie było jedynie pierwszym krokiem do usunięcia tego kontrowersyjnego projektu. Jak donosi komisja JURI posłowie mogą wrócić do tego tematu na kolejnej sesji plenarnej, która odbędzie się między 10 a 13 września 2018 roku.

 

Przypomnijmy, że potocznie nazywana "ACTA 2" dotyczyła artykułu 11 oraz 13, czyli opłaty linkowej i autocenzury przed publikacją. Oba te artykuły, gdyby weszły w życie mocno wpłynełyby na ograniczenie wolności słowa w internecie. Niestety ten temat powróci do nas za parę miesięcy i znów będzie możliwe ocenzurowanie internetu.

 

 

W walce o "przyszłość internetu" uczestniczyło wielu twórców i portali w tym Polska wikipedia, która na 24 godziny wyłączyła wszystkie swoje strony w ramach protestu przed ACTA 2!

Przeciw propozycji już zdecydowanie sprzeciwiło się ponad 70 programistów, w tym także twórca sieci, Tim Berners-Lee, 169 naukowców i badaczy, 145 organizacji zajmujących się prawami człowieka, wolnością słowa, badaniami naukowymi, a także branża technologiczna, w tym Wikimedia Foundation, organizacja non-profit, która opiekuje się, między innymi, tą darmową encyklopedią.

#SaveYourInternet

22-letni przedsiębiorca i student informatyki, łączy swoją pasję do technologii z zainteresowaniem esportem i biznesem.

Komentarze

Scroll to top