Biznes

7 najbardziej niebezpiecznych dyscyplin sportowych na świecie

Jak sądzisz, co jest bardziej niebezpiecznym sportem – BASE jumping czy jazda na rowerze? Odpowiedź może Cię zaskoczyć. Przedstawiamy 7 najbardziej niebezpiecznych dyscyplin sportowych z różnych zakątków świata. Łączy je tylko jedno: żadne polskie kasyna online z listą gier typu jednoręki bandyta online nie zgodziłyby się na takie ryzyko!

Wiele osób mylnie sądzi, że groźne dla zdrowia i życia ludzkiego sporty, to tylko te ekstremalne, takie jak mogące łatwo uszkodzić płuca nurkowanie, BASE jumping, czyli skoki z budynków i wież albo surfing na ogromnych falach. To przekonanie przypomina jednak trochę strach przed atakami rekinów – więcej w tym domysłów i fałszywych plotek, niż statystycznych dowodów.

Prawda jest taka, że nawet przy tak zwanych “ładnie” wyglądających sportach, dość łatwo można sobie zrobić krzywdę. Liczne kontuzje, trwałe złamania czy zwyrodnienia stawów, a w najgorszej ostateczności śmierć – to wszystko ciemna strona dyscyplin sportowych, nawet tych profesjonalnych z Igrzysk Olimpijskich. Ciekawi Cię już, które sporty są najbardziej niebezpieczne? Oto one!

7 najbardziej niebezpiecznych dyscyplin sportowych w kolejności od tego, z największych ryzykiem to:

  • jazda na rowerze;
  • piłka nożna;
  • boks;
  • gimnastyka akrobatyczna;
  • ujeżdżanie byków;
  • jallikattu;
  • wyścigi byków.

Czytaj dalej, a dowiesz się dokładnie dlaczego te właśnie sporty uznawane są powszechnie za najgroźniejsze dla człowieka.

Jazda na rowerze

Jazda na rowerze (nie tylko cycling czy profesjonalne kolarstwo) zajmuje pierwsze miejsce na tej liście ze względu na dużą liczbę ofiar śmiertelnych. Łatwo można by błędnie dojść do wniosku, że urazy można przypisać ekstremalnej jeździe na rowerze górskim, podczas gdy w rzeczywistości główną przyczyną wypadków rowerowych są inne pojazdy, które potrącają rowerzystów. Zostało to wyraźnie udokumentowane m.in. w takim filmie jak Premium Rush. Ta produkcja wyraźnie pokazuje, że ulice mogą okazać się niezwykle niebezpiecznym miejscem do częstego poruszania się rowerem i niestety szybką bramą do szpitala.

Piłka nożna

Piłka nożna zajmuje wysokie drugie miejsce w rankingu najbardziej niebezpiecznych dyscyplin sportowych z uwagi na gigantyczną liczbę kontuzji. NIektórzy sądzą, że należy te statystyki przypisać ogromnej ilości graczy grających w piłkę nożną na całym świecie, tym niemniej, przyznać trzeba, że zasługuje na wzmiankę. Statystyki są iście przerażające. Podają, że istnieje 75% szans na wstrząs mózgu w tej grze, w przeciwieństwie do 5% w innych sportach. Jest to więc naprawdę spore ryzyko.

Boks

Boks, podobnie jak i inne sztuki walki, z pewnością do bezpiecznych nie należy, jeśli trenujemy go kontaktowo, czyli tj. z partnerem. Skoro jedynym celem boksera jest uderzenie drugiego przeciwnika lub nawet znokautowanie go, a częstym miejscem ciosów jest głowa, to nie nie jest zaskoczeniem, że ten sport nie jest wolny od kontuzji. Statystyki pokazują, że w trakcie swojej kariery aż 90% bokserów doznaje uszkodzeń mózgu. Mogą być też nawet bardziej podatni na choroby Parkinsona lub Alzheimera. Brzmi strasznie, prawda? Jednak dzięki odpowiedniej odzieży ochronnej ryzyko odniesienia obrażeń można zminimalizować.

Gimnastyka akrobatyczna

Gimnastyka to taki rodzaj sportu olimpijskiego, który sprawdza równowagę, siłę, elastyczność i kontrolę. Większości z nas kojarzy się on głównie z pięknymi trykotami i wdzięcznymi, smukłymi kobietami, które robią salta i wywijają się w każdą stronę. Ta dyscyplina sportowa ma jednak swoją drugą, groźną twarz. Złamania nadgarstka, złamania kręgosłupa, skręcenia kostki czy uszkodzenie chrząstki –  to tylko niektóre z różnych częstych urazów, jakie występują w gimnastyce. Najbardziej dobitnym tego przykładem jest wypadek Julissy Gomez, która w 1988 roku poślizgnęła się podczas rozgrzewki i uderzyła głową. Kończący jej karierę paraliż szyi trwał aż do jej śmierci w 1991 roku.

Ujeżdżanie byków

W Polsce ten sport do popularnych nie należy, ale ujeżdżanie byków to nadal niesłychanie popularna dyscyplina rodeo. Jak z pewnością wiesz, polega na pozostaniu na byku tak długo, jak to tylko możliwe, podczas gdy rozjuszony byk próbuje zepchnąć z siebie jeźdźca. I nie jest to byle jaki byk, ale 1000-kilogramowy samiec, którego specjalnie się wcześniej jątrzy. Mówi się wszak, że jest to “najniebezpieczniejsze 8 sekund w sporcie”. Ujeżdżanie byków zostało uznane za jeden z najgroźniejszych sportów na świecie z uwagi na liczne uszkodzenia głowy, kręgów szyjnych i twarzy oraz inne kontuzje i złamania. A i tak jest dużo bezpieczniejsze niż dawniej. Obecnie, zawodnicy mają np. obowiązek noszenia specjalnych kamizelek ochronnych, co wydarzyło się po tym jak w 1989 roku jeden z byków przebił rogiem serce kowboja Lane’a Frosta.

Jallikattu

Jallikattu, znane również jako oswajanie byków, to kolejny krwawy sport z udziałem byków, tym razem z Indii. Wydarza się podczas festiwalu Pongal w wioskach w regionie Tamil Nadu. Zasady tej dyscypliny bywają różne, ale najczęściej albo wypuszcza się byka na otwarte pola, a reszta uczestników próbuje go pokonać gołymi rękami albo dany zawodnik musi trzymać byka przez określony czas. Zagrożeń, jakich można się spodziewać, jest wiele. Aż 200 osób zginęło w tym sporcie w ciągu ostatnich dwóch dekad. Aktualnie został zakazany.

Wyścigi byków

Ostatni “sport” odbywa się podczas święta San Fermin 6 lipca w Pampelunie w Hiszpanii i polega na gonitwie byków i ludzi po ulicach miasta. Niebezpieczeństwa związane z bieganiem z bykami są niewyobrażalnie ogromne. Każdego roku średnio 50-100 osób zostaje rannych z powodu nadziania się na róg, zmiażdżenia lub stratowania.

Podsumowanie

Uprawianie niebezpiecznych sportów to nie zabawa w darmowe gry jednoręki bandyta jackpot 6000 w kasynie online, gdzie siedzisz sobie wygodnie przed komputerem i co najwyżej możesz stracić trochę pieniędzy na slotach czy na pokerze. Na tym kończy się Twoje ryzyko i jesteś w stanie je dobrze kontrolować, określając jasne limity budżetu. W przypadku dyscyplin sportowych, tak naprawdę nigdy nie wiesz, co może pójść nie tak. Czasem wystarczy choćby złe postawienie stopy lub zwykły przypadek.

Komentarze

Scroll to top