Biznes

5 Rzeczy by grało się przyjemniej

Gry komputerowe, takie jak Hearthstone, Dota2, CS:GO i wiele innych, urosły do rangi cyfrowego sportu. Nie dość, że powstały drużyny złożone z profesjonalnych zawodników, turnieje światowej rangi, tysiące kibiców śledzących zmagania ulubieńców, to nawet możemy obstawiać wyniki pojedynków u bukmacherów. 

Ale nie tylko sportem gracz żyje. Poza tymi aspirującymi do miana zawodowców, jest ogromna grupa lubiących po prostu pograć dla rozrywki. Warto zwrócić uwagę na kilka drobiazgów, żeby z tej rozrywki czerpać jak najwięcej przyjemności.

Wygoda jest kluczowa

Odpowiednio dobrany fotel do komputera to nie tylko kwestia wygody, ale też i zdrowia. Jeśli podczas grania czujemy się niekomfortowo, coś nas uwiera, bolą plecy, to prawdopodobnie najwyższa pora, by zmienić fotel. Istnieją krzesła dla graczy, specjalnie zaprojektowane w taki sposób, by móc spędzać w nich dużo czasu bez uczucia dyskomfortu. Jednak najważniejsze, by taki fotel dopasować do nas samych. 

Warto zwrócić uwagę na ergonomiczność, czyli możliwość regulacji i ustawień, aby dostosować fotel do wzrostu i budowy ciała. Dobry mebel powinien umożliwiać łatwą, szybką regulację wysokości i głębokości siedziska, jak również pozwolić dostosować położenie oparcia, podłokietników czy zagłówka. Istotna jest też regulacja na wysokości odcinka lędźwiowego, pozwalająca zmniejszyć obciążenie. Przy intensywnym, wielogodzinnym graniu, ma to duże znaczenie dla naszego zdrowia.

Zadbajmy o ciało

Sesje grania potrafią zająć dłuższą chwilę, wciągnąć tak, że zapominamy o całym świecie i nie możemy się oderwać od ekranu. Dlatego przed rozpoczęciem gry, warto przygotować sobie jakieś (najlepiej zdrowe) przekąski i napoje. Tak, żeby je mieć pod ręką bez konieczności wychodzenia do kuchni. 

Spróbujmy też robić krótkie przerwy, na przykład pomiędzy rundami, żeby chwilę się porozciągać. Siedzenie przez wiele godzin w jednej pozycji jest dla ciała bardzo męczące. Mięśnie kurczą się i napinają, w efekcie czujemy drętwienie a nawet ból. 

Wstanie z fotela i wykonanie kilku prostych ćwiczeń pomoże zredukować stres. Nie zapomnijmy o dłoniach i nadgarstkach, one pracują najwięcej i też potrzebują chwili rozciągania. Odwdzięczą się za to większym refleksem i lepszą koordynacją w grach.

Pamiętajmy też o oczach! Skupianie przez dłuższy czas wzroku na kolorowym ekranie może przyprawić o ból głowy. Poświęćmy chwilę na dopasowanie ustawień jasności i kolorów. Zbyt jasny i jaskrawy ekran męczy nasze oczy dużo bardziej. Podobnie też, jak w przypadku całego ciała, wskazane jest robienie przerw i oderwanie na parę chwil wzroku od monitora.

Planowanie czasu

Dostosujmy rodzaj gry do tego, ile mamy czasu. Idealnie, jeśli możemy poświęcić na rozrywkę tyle, ile chcemy i nie musimy się martwić tym, że czeka coś do zrobienia. Ale zwykle rzadko kiedy będziemy mieć taki komfort. 

Jeśli zostało nam tylko 15 minut wolnego, nie rozpoczynajmy rozgrywki w Dotę 2, która na ogół trwa znacznie dłużej. Zamiast się zrelaksować, będziemy czuć presję czasu, a przedwczesne opuszczenie gry popsuje przyjemność nie tylko nam, ale i pozostawionej drużynie. Lepiej w takiej sytuacji zagrać w coś krótkiego w trybie solo. A jeśli chcemy przy tym poczuć dreszczyk emocji, dobrym wyborem mogą być gry kasynowe. Korzystając z Zamsino czy Polskie Slots nie potrzebujemy wpłacać nawet złotówki, żeby wypróbować sloty za darmo.

Dźwięk i nagłośnienie

Muzyka i dźwięk to ważny element każdej gry. Dobra jakość dźwięku pozwala nam lepiej się wczuć i w pełni czerpać przyjemność. Zwykle wbudowane głośniki nie dostarczają zadowalających efektów, lepiej się rozejrzeć za porządnymi zewnętrznymi. Jeśli marzy nam się wrażenie bycia w środku gry, sprawdźmy system nagłośnienia z funkcją surround. 

Jeśli nie mamy budżetu na dobrej jakości głośniki, możemy użyć słuchawek. Mają one tę zaletę, że pozwalają zredukować dźwięki dobiegające z otoczenia i ułatwiają skupienie się na grze. Zwróćmy uwagę, by podczas ich noszenia, nic nie uwierało.

Gra z przyjaciółmi

O wiele przyjemniej gra się z innymi niż solo. Idealnie, gdy możemy zaprosić przyjaciół do swojego domu i wspólnie uczestniczyć w wirtualnych przygodach. Gdy nie mamy takiej możliwości, dużo radości daje też zabawa online: czy to w kooperacji w gry z trybem multiplayer, czy przeciwko sobie, rywalizując po przyjacielsku. Nawet gry solo stają się o wiele ciekawsze, gdy możemy wymienić wrażenia i pochwalić się osiągnięciami z kimś, kto też gra i rozumie, o co chodzi. 

Podsumowanie

Choć granie jest przyjemne samo w sobie, warto poświęcić chwilę na zaplanowanie czasu i na przygotowania, by móc się później w pełni zrelaksować, by tej rozrywki nic nie zakłócało oraz by czerpać z niej maksymalną przyjemność.

Komentarze

Scroll to top